خانه / تهویه مطبوع / برج خنک کننده / برج خنک کننده جریان مرکب

برج خنک کننده جریان مرکب

همان طور که در مقالات قبلی اشاره شد برج خنک کننده انواع مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آن ها تقسیم بندی بر اساس جریان به دو دسته جریان طبیعی و مکانیکی است. برج خنک کننده جریان مرکب هم از جریان طبیعی و از جریان مکانیکی برای به جریان درآوردن هوا استفاده می نماید. توجه نمایید که برج خنک کننده جریان مرکب با برج خنک کننده هیبریدی متفاوت است. در این مقاله ابتدا برج خنک کننده جریان مرکب را به طور کامل معرفی کرده و سپس مشخصات و ویژگی های آن را شرح خواهیم داد.

برج خنک کننده جریان مرکب چیست ؟

برج خنک کننده جریان مرکب، نوعی از برج خنک کننده است که جریان هوا در آن هم به صورت طبیعی و هم به صورت مکانیکی به حرکت در می آید. این نوع برج خنک کننده ظاهری شبیه برج خنک کننده جریان طبیعی ولی با ارتفاع کمتر دارد و مجهز به فن می باشد. سازه برج خنک کننده جریان مرکب در حالت عادی موجب ایجاد جریان طبیعی شده و در هنگام روشن شدن فن ، جریان مکانیکی نیز به وجود خواهد آمد. هدف از طراحی این نوع برج خنک کننده به حداقل رساندن انرژی لازم برای حرکت هوا در برج خنک کن می باشد.

درون برج خنک کننده جریان مرکب از یک یا چندیدن پروانه برای به جریان انداختن هوا استفاده شده است. در این برج در فصول سرد ممکن است پروانه ها خاموش باشند و ممکن است در صورت نیاز و در بار شدید پروانه ها شروع به کار کنند. برج خنک کننده هیبریدی نوع دیگری از برج خنک کننده می باشد که در ترکیبی از دو برج خنک کننده خشک و مرطوب می باشد.

برج خنک کننده جریان مرکب چیست

مشخصات برج خنک کننده جریان مرکب

معمولا طراحی برج خنک کننده جریان مرکب به صورتی است که فقط در زمان اوج بار و یا گرمای شدید هوا ، فن ها مجبور به کار شوند. عمدتا فن ها در ناحیه ورود هوا قرار گرفته اند و به مانند برج خنک کننده جریان اجباری فن را به داخل برج خنک کننده می دمند و هوا از بالای برج خنک کننده، خارج می شود. ساخت و استفاده از برج خنک کننده جریان ترکیبی در مصرف انرژی صرفه جویی قابل ملاحظه به دنبال دارد. در هنگام استفاده می توان فن ها را ابتدا با دور پایین به گردش در آورد و در صورت نیاز دور پروانه ها را بالا برد تا میزان خنک کاری افزایش یابد.
مشخصات

نحوه عملکرد برج خنک کننده جریان مرکب

معمولا طراحی برجهای خنک کننده جریان مرکب، به صورتی است که فقط در زمان اوج بار و یا گرمای شدید هوا ، فن ها مجبور به کار شوند. عمدتا فن ها در ناحیه ورود هوا قرار گرفته اند و به مانند برج خنک کننده جریان اجباری فن را به داخل برج خنک کننده می دمند و هوا از بالای برج خنک کننده خارج می شود. ساخت و استفاده از برج خنک کننده جریان ترکیبی در مصرف انرژی صرفه جویی قابل ملاحظه به دنبال دارد. در هنگام استفاده می توان فن ها را ابتدا با دور پایین به گردش در آورد و در صورت نیاز دور پروانه ها را بالا برد تا میزان خنک کاری افزایش یابد.

تبدیل به جریان القایی

در صورتیکه بخواهیم جریان مکانیکی بوجود آمده در برج خنک کننده جریان مرکب، از نوع جریان القایی باشد ، در داخل سازه برج خنک کن به شکل کلی مدور تعداد زیادی فن استک برجهای خنک کننده مجهز به فن محوری قرار می گیرد که با القا جریان به سمت خروجی هوا موجب به وجود آمدن جریان هوا درون کولینگ تاور می‌شوند.

برج خنک کننده جریان القایی نوعی از برج خنک کننده جریان مکانیکی است که فن در ناحیه خروج هوا قرار دارد و هوا را از داخل برج خنک کننده مکش کرده و به سمت بیرون هدایت می کند. فن برج خنک کننده جریان القایی معمولا از نوع محوری می باشد و عمدتا در قسمت فوقانی برج خنک کننده قرار می گیرد. در این نوع برج خنک کننده به دلیل اینکه فن در ناحیه خروجی قرار دارد به دلیل تماس با هوای گرم خروجی ، فن و الکتروموتور برج خنک کننده دچار یخ زدگی نمی شوند ، معمولا فن برج خنک کننده به فشار استاتیکی کمتری نیاز دارد و با دور پایین تری به دوران در می آید.
نحوه عملکرد برج خنک کننده جریان مرکب

تعمیر برجهای خنک کننده

این عملیات شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. تمیز کردن سطوح خنک کننده و دیواره و زدودن خوردگی و آلودگی‌ها
  2. بررسی تجهیزات مکانیکی و الکتریکی اعم از پمپ، فن، تسمه، الکتروموتور و…
  3. بررسی تجهیزات پیش تصفیه آب مثل سختی گیر
  4. تمیز کردن نازل ها و اسپرینکلرها

بررسی انواع برج خنک کننده

انواع برج خنک کننده از نظر جریان هوا:

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی جامع برج خنک کننده جریان مرکب، و مشخصات آن می پرداختیم.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *