خانه / آهن آلات / ساندویچ پانل سوله

ساندویچ پانل سوله

سوله یکی از سازه های صنعتی است که به طور کلی در تمامی صنایع کاربرد دارد و نسبت به نوع حرفه وشغل و کاری که میخواهد در آن انجام شود و محل نصب, انواع سوله ساخته می شود. نوع سازه سوله باعث استحکام وپایداری و عمر زیاد سوله می شود .سوله در نوع ساخت و مدل دارای انواع مختلفی است. امروزه استفاده از ساندویچ پانل سوله برای ساخت این سازه ها به دلیل مزایایی که نسبت به مصالح سنتی دارد, کاربرد گسترده دارد. ساندويچ پانل سوله، ترکیبی از مدل دیواری و سقفی است. در این مقاله به بررسی و معرفی ساندویچ پانل سوله می پردازیم.

ساندویچ پانل سوله چیست؟

ساندویچ پانل سوله در ساخت سوله به کار می رود. در ساخت سوله با ساندویچ پانل از ورق های گالوانیزه، آلوزینک و آلومینیوم به همراه عایق پشم شیشه به کار می رود. از بهترین انتخاب های ساندویچ پانل سوله انواع پلی یورتان این محصولات می باشد. این نوع ساندویچ پنل را در ضخامت های 4 تا 10 سانتی متری تولید می کنند. سوله سازه ی فلزی است که سقف شیبدار دارد. ساختار سوله با توجه به استفاده در صنعت با دیگر سازه ها متفاوت است. طراحی سوله امری است که نیاز به دقت و تخصص دارد.

ساندویچ پانل سوله جایگزین مصالح سنتی می باشد. در روش سنتی آجر و سیمان در ساخت سوله به کار می رود. در ساخت سقف نیز از ورق سقفی استفاده می شود. امروزه مصالح نوین همچون ساندویچ پانل جایگزین مصالح سنتی شده اند. روش های سنتی ساخت و ساز دیگر کمتر کاربرد دارند. این مصالح شامل انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری می باشد.
ساندویچ پانل سوله چیست؟

مزایا ساندویچ پانل سوله

مزایای این ساندویچ پانل ناشی از ویژگی های مواد به کار رفته در آن می باشد که عبارتند از:

 • این محصولات در برابر جریان الکتریسته بی اثر و در واقع عایق هستند.
 • در برابر نفوذ آب نیز مقاوم بوده و غیر قابل اشتعال هستند.
 • از دیگر مزایا می توان به سبک بودن دیوار ساخته شده از ساندویچ پانل نسبت به مصالح سنتی اشاره کرد.
 • ساندویچ پانل با توجه به این که محصولی آماده می باشد سرعت ساخت را بالاتر می برد.
 • به طورکلی سرعت حمل و نقل بالا بوده و اجرا و نصب آن آسان است.
 • در برابر زلزله مقاوم است.
 • این محصول عایق خوبی در مقابل حرارت و رطوبت و صوت هستند.
 • استفاده از پانل ساندویچی در ساخت و ساز هزینه ها را مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

سوله چیست؟

سوله چیست؟

سازه ای فلزی است که دارای سقفی شیب دار بوده و باید با طراحی خاصی بر اساس نوع استفاده آن ساخته شود. یکی از کاربرد های ساندویچ پانل، استفاده آن در سوله است که اصطلاحا به آن ساندویچ پانل سوله، گفته میشود. در سوله از انواع ساندویچ پانل اعم از ساندویچ پانل دیواری و سقفی استفاده می‌شود.در ساخت سوله وزن سازه و همچنین کیفیت و عمر سازه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که ساندویچ پانل تمام این شرایط را دارست.

کاربرد ساندویچ پانل سوله

کاربردهای این ساندویچ پانل ، به شرح زیر است:

 • ساخت  کارخانه
 • ساخت کارگاه
 • ساختآشیانه فرودگاهی
 • ساخت سردخانه
 • ساخت انبار فروشگاه
 • ساختسالن اجتماعات
 • ساخت سال کنفرانس وسینما
 • ساخت سالن ورزشی واستخر

انواع پوشش سوله

انواع پوشش سوله به شرح زیر است:

1.پوشش دیواره سوله با ساندویچ پانل

نوع فوم به کار رفته در آن پلی اورتان به ضخامت (25-4) سانتی متر می باشد.

2.پوشش سقف سوله با ساندویچ پانل

فوم به کار رفته در آن از نوع پلی اورتان به ضخامت (25-2) سانتی متر و در طرح هایی نظیر طرح سفال و شادولاین می‌باشد.

3.پوشش سقف سوله با استفاده از ورق گالوانیزه

این پوشش به دلیل آن که از پشم شیشه در ساخت آن استفاده شده است باعث تجمع قارچ‌ها و حشرات موذی می شود و عایق مناسب ساندويچ پانل نمی باشد. فوم سوله با پوشش پلی اورتان در برابر اسیدها و بازها، در برابر قارچ‌ها و میکروب‌ها مقاوم می باشد.
کاربرد

ساندویچ پانل دیواری سوله

فوم استفاده شده در ساندويچ پانل دیواری سوله، همانند ساندویچ پانل از پلی اورتان، پلی استایرن و پشم سنگ میباشد.نام دیگر فوم پلی استایرن یونولیت نامیده میشود. فوم ساندویچ پانل پلی استایرن استفاده شده در سوله سبک تر از فوم پلی اورتان است و فوم پشم سنگ استفاده شده،در ساندويچ پانل دیواری سوله خاصیت عایق بودن در برابر خوردگی و آتش سوزی را دارد.در ساخت سوله اندازه پانل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ورقی که در ساندویچ پانل سوله انتخاب میشود ضخامت آن باید دو رو باشد.از موارد استفاده ساندويچ پانل دیواری سوله برای ساخت سوله هایی از قبیل کارگاه‌ها، استفاده در صنعت و معدن، استفاده در سالن های مرغداری، پرورش قارچ و گل و گیاه و استفاده در سوله های مسکن و شهرداری کاربرد دارد.

فوم داخلی ساندویچ پانل سوله، از سه نوع عایق پلی استایرن ؛ پشم سنگ ، پلی اورتان که بیشتر استفاده دارند, تشکیل میگردد.فوم پلی استایرن بسیار سبک است که به یونولیت هم خوانده میشود و به آسانی نصب میگردد از عایق پلی اورتان سبک تراست و عایق پلی اورتان و پشم سنگ ضد حریق است که همین خصوصیت آن را از بقیه عایق‌ها متمایز میکند.

عایق فوم پلی اورتان از مواد پلی یول و ایزوسیانورات تشکیل شده که یک ترکیب قوی و مهم است.بهتر است در ساخت سوله به انتخاب پانل ساندویچ پانل، توجه کرد که باید به اندازه ضخامت ورق انتخابی و دو رو بودن که با یک رو بودن هزینه آن کمتر میشود و ضخامت عایق پلی اورتان رو نیز کم کرد.از ساندويچ پانل دیواری سوله، برای ساخت سوله برای صنایع شیلات و پرورش گل و گیاه ،سالن های ورزشی ، استخرهای سرپوشیده کارگاههای عمرانی و صنعت و معدن و سوله های گارگاهی، مسکن و شهرسازی، راه و ترابری استفاده میشود.
ساندویچ پانل دیواری سوله:

ساندويچ پانل سقفی سوله

پوشش سقف سوله، در واقع به سقف شیبدار و با طراحی مهندسی شده فلزی گفته می‌شود که برای کارخانه‌ها، انبارها و کاربرد صنعتی استفاده می شود. سقف سوله، با توجه به نوع سازه آن کاملا متفاوت است اجرای سقف سوله، شیروانی خرپا بصورت ساخت و نصب خرپا با بهترین و جدیدترین طرح های سقف شیبدار است که از انواع ورق گالوانیزه و نما و لمبه و طرح سفال و پانل سقفی ساخته می شود و اجرای سقف شیبدار می باشد.در طراحی نمونه سقفی این سازه موقعیت سوله، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است در ساندويچ پانل، سقفی سوله رنگ دیوار مهم است. پوشش سقفی سوله از جنس ساندویچ پانل سقفی می باشد.در ساندويچ پانل سوله،رنگ دیوارها برای انتخاب رنگ و نوع کاربری سوله که مربوط به چه نوع کاربری است.

جنس سازه از ساندویچ پانل آلومینیوم و گالوانیزه می باشد، فوم داخلی آن فوم پلی اورتان با ضخامت 3 تا 20 سانتی متر می‌باشد و ظاهرا به صورت گام های ذوزنقه و شکل اورلپ امکان نفوذ آب وجود ندارد. انواع آن دو طرف آلومینیوم ، دو طرف ورق گالوانیزه ،یک رو آلوزینک یک رو آلومینیوم ،پوشش شادولاین که دو طرف ورق گالوانیزه و عایق آن پلی استایرن ضخامت 20 میلیمتر و عرض مفید 1000 میلیمتر می‌باشد.

ازنظر اجرا در انواع مختلف سقف باید دقیق اجرا شود و دقیق آب‌بندی شود تا به طور کامل قابل استفاده قرار بگیرد. در هر مدل از ساندويچ پانل سقف سوله چه 3 گام و 5 گام ذوزنقه و مدل طرح سفال در رنگهای بسیار زیبا با دیواره ای سوله، می شود انتخاب رنگ آن به عهده سفارش دهنده سوله میباشد ،که رنگ دیوار و سقف را با همان ترکیب کنند و به یک هارمونی رنگی زیبا برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *