خانه / آهن آلات / ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

این روزها همه‌ی صنایع در حال پیشرفت هستند و این موضوع در حوزه‌ی ساختمان سازی و امور صنعتی نیز به چشم می‌خورد. یکی از مصالحی که در چند سال اخیر به صنعت ساختمان سازی اضافه شد, ساندویچ پانل است. ساندویچ پانل ، سازه‌ی بسیار مقاوم و بادوامی است که از سه لایه تشکیل می‌شود؛ دو لایه‌ی خارجی، نازک و مستحکم هستند و اغلب جنسشان از فلز است و لایه‌ی میانی نقش عایق را ایفا می‌کند. ساندویچ پانل‌ها جزو تجهیزات ساختمانی و صنعتی به شمار می‌روند و به دلیل مزیت‌های برجسته و ارزشمندشان مورد توجه قرار گرفته‌اند. در این مقاله از پیکاتک به معرفی و بررسی انواع ساندویچ پانل می پردازیم.

ساندویچ پانل چیست؟

همانگونه که از نام ساندویچ پانل مشخص است, ساندویچ پانل به دیواره یا سقف هایی گفته می شود که دو لایه نازک آن را از دو طرف محصور کرده باشد و در میان این دو لایه محافظ نازک که عموما از جنس ورق گالوانیزه ساده یا رنگی، آلومینیوم ساده یا رنگی، فویل، آلومینیوم و یا کاغذ کرافت است، یک لایه عایق از جنس مواد انعطاد پذیر مانند پشم شیشه ، پشم سنگ،پلی استایرن یا پلی اورتان وجود دارد.
ساندویچ پانل چیست؟
ساندویچ پنل یا همان ساندویچ پانل به صفحات سه لایه ای گفته می شود که وزن سبکی دارد و در بعضی موارد خاص برای ساخت دیوار یا سقف از آن ها استفاده می شود که به عنوان ساندویچ پنل دیواری شناخنه می شوند. لایه میانی این صفحات از ماده ای عایق و سبک وزن ساخته می شود جنس لایه میانی ممکن است از موادی مانند پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه، پلی یورتان یا XPS باشد. دو طرف این لایه را ورق های فلزی می پوشاند جنس ورق های فلزی نیز معمولاورق گالوانیزه یا ورق رنگی یا آلومینیوم پیش رنگ شده یا ورق الوزینک پیش رنگ شده است. نام گذاری این صفحات نیز به دلیل است که شبیه به ساندویچ همبرگر که نان دو طرف همبرگر را پوشش می دهد، در ساندویچ پانل نیز ورق های فلزی دو طرف ماده میانی را پوشش می دهند.

استحکام فوق‌العاده بالای ساندویچ پانل‌ها و وزن سبکشان موجب محبوبیت آن‌ها در بین مهندسان شده است. این پانل‌ها در ابعاد، مدل‌ها و از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و هر یک از انواع ساندویچ پانل‌ها نیز کاربرد خاص خودشان را دارند. در ادامه بیشتر با ویژگی‌های این سازه‌ی جذاب آشنا می‌شویم.

مشخصات ساندویچ پانلها

مشخصات ساندویچ پانلها به شرح زیر است

 • ضخامت ساندویچ در ابعاد متنوع عموما در ضخامت های 2،4،5،6،8،10 سانتی متر و به عرض 1 متر و در طول های متنوع بر حسب سفارش مشتری تولید می گردد.
 • فوم عایق داخل ساندویچ دارای وزنی در حدود 25 تا 60 کیلوگرم برمتر مکعب می باشد.
 • این لایه عایق عموما در مقابل حلال ها ،روان کننده ها پوسیده نمی شود.
 • این لایه عایق عموما در مقابل روغن های معدنی، اسید ها و بازهای رقیق پوسیده نمی شود.
 • این لایه عایق عموما در مقابل  دود نامناسب کارخانجات  پوسیده نمی شود.
 • این لایه عایق عموما در مقابل قارچها و میکرو ب ها مقاوم بوده و به هیچ وجه پوسیده نمی شود.
 • ساندیچ پانل در برابر رشد گیاهان مقاوم بوده
 • به علت نداشتن خطر برای سلامت انسان و حیوانات از امتیاز خاصی برخوردار است
 • ساندویچ پنل، به عنوان مواد اصلی عایق بندی در واحدهای صنعتی و تجاری کاربرد دارد.

مشخصات

مزایا ساندویچ پانل

از مزایای استفاده از ساندویچ پانل های سقفی، مقاومت بالای آنها نسبت به مصالح سنتی ساختمانی در برابر آتش سوزی و زلزله است. در این حالت عمر مفید ساختمان و تاسیسات با کاربرد این مصالح در پوشش های دیوار و سقف افزایش میابد.
از مزایای دیگر استفاده از این المان در پوشش دیوار و سقف ، قابلیت بازیافت مجدد آنها و کاهش استفاده از مصالح مصرفی است. عموما طراحی ساندویچ پانل ها به عنوان پوشش های سقف و دیوار کاذب بوده است، که با مواد فوم که در بین دو پوشش به کار می رود به عنوان عایق انرژی است و در نتیجه از اتلاف منابع انرژی با کاربرد هرچه بیشتر آنها در ساختمان سازی کاسته می شود.

از مزایای دیگر استفاده از این ساندویچ ها می توان به فرآیند دقیق و سریع خط تولید آنها اشاره کرد. از طرفی قیمت ساندویچ پانل ها در مقایسه با مصالح ساختمانی سنتی پایین است.
با تمامی این تعاریف می توان گفت بازدهی اقتصادی کاربرد ساندویچ پانل ها نسبت به مصالح سنتی مقرون به صرفه تر بوده و بایستی در استراتژی های وزارت مسکن و شهرسازی به کار رود. کاربرد ساندویچ پانل ها در پوشش دیوار و سقف، به عنوان مصالح اصلی جایگزین مصالح سنتی، گنجانده شود.

 • استحکام فوق‌العاده بالای دارند
 • وزن سبکی دارند
 • مقاومت بالای آنها نسبت به مصالح سنتی ساختمانی در برابر آتش سوزی.
 • قابلیت بازیافت مجدد آنها
 • به عنوان عایق انرژی به کار می رود.
 • فرآیند دقیق و سریع خط تولید
 • قیمت ساندویچ پانل ها در مقایسه با مصالح ساختمانی سنتی پایین است.
 • بازدهی اقتصادی ساندویچ پانل ها نسبت به مصالح سنتی مقرون به صرفه تر است.

کاربرد ساندویچ پانل

صفحات ساندویچ پنل، به دلیل ویژگی های خاصی که دارند در ساخت بسیاری از ساختمان ها کاربرد دارند؛ به خصوص هنگامی که ساخت سریع ساختمان مد نظر باشد.

 • در ساخت  کانتینر و کانکس به کار میرود.
 • در ساخت  درمانگاه ها و مراکز امداد صحرایی یا جاده ای به کار میرود.
 • در ساخت  کمپ های اسکان موقت به کار میرود.
 • در ساخت  خانه های پیش ساخته به کار میرود.
 • در ساخت  پایگاه پلیس و نیروی انتظامی سیار ، پایگاه پلیس جاده ای به کار میرود.
 • در ساخت سردخانه های صنعتی در کارخانجات به کار میرود.
 • در ساخت دفاتر کاری در محیط کارگاهی کاربرد وسیعی دارند.
 •  ساخت و ساز انبار و سیلو، ، سوله های صنعتی
 • در ساخت  مجتمع های ورزشی به کار میرود.

انواع ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها به دو دسته‌ی اصلی سقفی و دیواری تقسیم میشوند که دراین بخش بیشتر با ویژگیهای آنها آشنا می‌شویم.

1.ساندویچ پانل سقفی

از ساندویچ پانلهای سقفی برای پوشش سقف‌های کاذب، ساخت سقف فضاهای صنعتی مانند سوله و سالن تولید یا ساخت سقف‌های پیش ساخته – برای ساختمان‌ها – استفاده می شود. عوامل مختلفی، طراحی و تولید این نوع سازه‌ها را تحت تأثیر قرار می دهند؛ برای مثال نوعی از ساندویچ پانل سقفی که برای نصب در شرایط آب و هوایی مرطوب تولید می شود با مدلی که باید در نواحی گرم و خشک نصب شود، متفاوت است.

گذشته از شرایط آب‌وهوایی، ضخامت این پانل‌ها نیز مقادیر مختلفی دارند که کارایی آنها را مفیدتر کرده است. به عبارت دیگر یک ساندویچ پانل سقفی مناسب و ایده‌آل باید در برابر رطوبت، دمای بالا، سرما، وزش باد، بارش باران و برف، فشار، نور خورشید، خوردگی و … مقاومت بالایی داشته باشد؛ همچنین سازه‌هایی که در مناطق بادخیز نصب می‌شوند باید از استحکام بسیار بالاتری نسبت به سایر مناطق برخوردار باشند زیرا می‌دانیم که با نوسانات فشار هوا در اطراف سقف، پانل‌ها باید محکم در جای خود ثابت بمانند و حرکت نکنند.

از سویی دیگر، یک ساندویچ پانل سقفی مناسب باید در برابر حرارت‌های بالا هم مقاوم باشد.چراکه احتمال آتش سوزی در کارخانه‌ها و صنایع وجود دارد، به همین دلیل استفاده از فوم‌های مقاوم در برابر آتش می‌تواند از خسارت‌های بیشتر، جلوگیری کند.

2.ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری همان طور که از نامش مشخص است، نوعی سازه‌ی مهندسی به‌شمار می‌آید که برای نصب به عنوان دیوار پیش ساخته استفاده می‌شود. ساندویچ پانل‌های دیواری کاربردهای متعددی دارند که پوشش اطراف سوله‌ها، دیوار‌های کانکس‌های صنعتی و عمومی، دیواره‌های انبارها، اتاقک‌های اسکان موقت در مکان‌های توریستی و تفریحی، کانتینرهای حمل بار، اتاقک‌های سیار برای کاربردهایی نظیر سفرهای بلند مدت و … از مهم‌ترین آنها محسوب می‌شوند. در واقع کانکس‌هایی که در پروژه‌های عمرانی یا ساختمانی در اطراف محل ساخت و ساز مشاهده می‌کنید، از ساندویچ پنل ساخته شده‌اند.

ساندویچ پانل‌ها مطابق با نیاز مشتریان در ابعاد و اندازه‌های متنوع تولید می‌شوند. برای ساخت ساندویچ پانل دیواری و سقفی، تمامی استانداردهای صنعتی به کار گرفته می‌شوند تا محصول نهایی دارای عملکردی بهینه باشد. نباید از یاد برد که ساندویچ پانل دیواری نیز امکان پوشش با رنگ‌های مناسب را دارد.
قیمت ساندویچ پانل

قیمت ساندويچ پانل

قیمت ساندویچ پانل به عوامل مختلفی مانند عوامل زیر بستگی دارد:

 • ضخامت سازه
 • نوع ورق فلزی استفاده شده در آن
 • عایق‌های مورد استفاده
 • ابعاد
 • وزن
 • تراکم عایق و…

بی‌تردید عایق‌هایی که بتوانند همزمان، صدا، رطوبت، حرارت و سرما را پوشش بدهند و وزن سبکی داشته باشند، در مقایسه با سایر متریال‌ها، قیمت بالاتری خواهند داشت که عایق پلی اورتان، نمونه‌ای از این مواد است.

باید گفت که تاثیرگذارترین عامل بر روی قیمت ساندویچ پانل‌ها جنس آنهاست. ورق‌های فلزی که اغلب برای پوشش خارجی انواع ساندویچ پانل، استفاده می‌شوند از جنس گالوانیزه فولادی، ورق‌های آلومینیومی و ورق‌های آلیاژی روی و آلومینیوم هستند و هر یک از این پوشش‌ها ویژگی‌ها و قیمت‌های خاصی دارند، به طور مثال، ورق‌های آلومینیومی، انعطاف پذیری و نرمی بالاتری دارند و در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند اما در مقابل ورق‌های گالوانیزه از استحکام بیشتری برخوردار هستند اما در مقابل رطوبت مقاومت کمتری دارند.بنابراین ساندویچ پانل‌ها باید با توجه به کاربری انتخاب و خریداری شوند. امروزه با توجه به تنوع مدل، ابعاد و گستردگی کاربرد ساندویچ پانل‌ها، تقاضا برای خرید این محصولات رو به افزایش است.

تفاوت پانل ساندويچ با کانکس

فرق بین ساندویچ پانل و کانکس در این است، شما می‌توانید ساندویچ پانل‌ها را در انواع مختلف و سایز های متغیر متناسب با نیاز های خودتان سفارش بدهید و مانند کانکس‌های پیش ساخته نیست، حمل نقل آن بسیار آسان است، به طوری که قطعات ساندویچ پانل به صورت جدا از هم است و به راحتی می‌توان این قطعات را به هم متصل نمود، به طوری که متخصصان نصب ساندویچ پانل به راحتی در کم تر از یک روز این قطعات را برای شما در کنار هم قرار می‌دهند .تا ساختمان پیش‌ساخته شما به سرعت و راحت آماده شود.

این یک مزیت درباره ساندویچ پانل در مقابل کانکس های پیش ساخته است که نصب و محل قرار گیری آن متناسب با سلیقه شما صورت می‌گیرد. یک نکته دیگر درباره ساندویچ پانل این است که شما می‌توانید طراحی ساندویچ پانل خود را به دست بگیرد و به راحتی آن را به طرح دلخواه خود سفارش دهید.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *