سود مایع

سود کاستیک یا به عبارتی (سدیم هیدروکسید Sodium hydroxide) به چهار صورت مایع (سود مایع) و جامد (سود پرک ) و گرانول (سود گرانول) و پودری موجود است .سودمایع، بی بو، بی رنگ، بسیار خورنده و واکنش دهنده است. سود مایع در بازار با غلطت های 50% و 30% وجود دارد و به عنوان یک باز قوی شناخته می شود.
نام های مترادف سود مایع : سود سوزآور مایع، سود کاستیک مایع، caustic soda، هیدروکسید سدیم ،Sodium Hydroxide 

سود مایع

سود کاستیک به چهار صورت مایع (سود مایع) و جامد (سود پرک ) و گرانول (سود گرانول) و پودری وجود دارد.کاستیک سودا مایع و اسامی دیگر هیدروکسید سدیم مایع و سود سوزآور مایع در کشور ما با دو غلظت 50 درصد و 30 درصد تولید می شود. سود سوز آور مایعی شفاف و بی رنگ و آب مانند است که تمایل فراوانی به جذب آب و انحلال پذیری در آب ، گلیسیرین و الکل ها دارد. واکنشی که در زمان ترکیب سود کاستیک مایع با آب اتفاق می افتد بسیار گرمازا بوده و حتی احتمال انفجار نیز وجود دارد.

سود کاستیک مایع باید در ظروف پلاستیکی یا استیل نگهداری شود زیرا ماده ای ناپایدار است و با هوا و بسیار فلزات واکنش می دهد. همچنین با بالا رفتن دمای محیط ، میزان ناپایداری آن هم افزایش می یابد. این ماده تمایل زیادی به جذب گاز کربنیک و رسیدن به حالت پایدار با فرمول کربنات سدیم دارد.

سود سوز آور در صورت تماس با پوست بدن می تواند سبب ایجاد سوختگی شیمیایی گردد.چنانچه آن را در ظرف و دمای مناسبی نگهداری نماییم ، ماده پایدار است اما در صورت تماس با آب ، برخی فلزات و اسید ها ، سریعا واکنش داده و بسیار ناپایدار می شود.اصولا سود مایع 50 درصد ماده ای خورنده است به همین دلیل آن را به نام سود کاستیک هم نامیده اند. سود سوز آور مایع اثر خورندگی بر فلزاتی نظیر آلومینیوم ، کروم ، روی ، منیزیم ، برنج و … دارد و مخازن گالوانیزه هم برای نگهداری آن مناسب نیست. همچنین در زمان مصرف باید از وسایل حفاظت شخصی استفاده شود زیرا خاصیت سوزانندگی بر بافت های انسانی و حیوانی دارد. دلیل خطرناک بودن کاستیک سودا مایع ، واکنش دهندگی شدید آن با بافت های چربی و ترکیبات قندی همچون مالتوز ، فروکتوز و گالالتوز است.
"سود مایع

3. صنایع نساجی

 • در صنعت پارچه از سود سوزآور به‌منظور فراوری کتان و رنگرزی الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌ استر استفاده می‌شود.

4.تولید سفیدکننده

 • در این صنایع از سود مایع، جهت تولید سفیدکننده‌ها استفاده می‌شود
 • سفیدکننده‌ها کاربردهای صنعتی و خانگی فراوانی مانند چربی بری و کنترل قارچ و کپک دارند.

 5.تولید نفت و صنعت پالایش

 • سود کاستیک به عنوان جاذب کربن دی اکسید در برش‌های سبک و به عنوان جاذب سولفیدها در خالص سازی برش‌های مختلف نفتی استفاده می‌شود.
 • سود سوزآور به همراه کلر برای فرایند شیرین سازی هیپوکلریتی که فرایندی برای حذف ترکیبات مختلف گوگردی است کاربرد دارد.

6.تولید آلومینیوم

 •  از سدیم هیدروکسید برای حل کردن سنگ معدن بوکسیت که ماده خام و اولیه تولید آلومینیوم است، استفاده می‌شود.

7.تصفیه آب

 • برای تنظیمpH آبهای اسیدی استفاده میشود.
 • این ماده قادر به کاهش میزان فلزات سنگین و سمی موجود در آب آشامیدنی است.

8.صابون و شوینده

 •  برای صابون‌سازی، فرایندی که چربی، پی و روغن‌های گیاهی به صابون تبدیل می‌شود، استفاده می‌شود.
 • این ماده برای تولید سورفکتانت های آنیونی که یک ماده ضروری و مهم در اغلب محصولات پاک‌کننده و شوینده می‌باشد، استفاده می‌گردد.

کاریردهای سود مایع

نگهداری سود مایع

دمای مناسب برای نگهداری سود مایع، بین 5 تا 55 درجه سانتی گراد است. در دمای کمتر از 5 درجه این مایع یخ می زند و در دمای بالای 55 درجه هم بر دیواره های مخزن ایجاد خوردگی می کند. مخزن نگهداری سودکاستیک مایع نیز باید از جنس خاص پلاستیکی و یا فولاد ضد زنگ باشد در غیر این صورت یون های فلزی مخزن را جذب نموده و خلوص و طول عمر آن کاهش می یابد.زمان نگهداری کاستیک سودا بستگی مستقیم به نوع انبارداری این ماده دارد. سدیم هیدروکسید به دلیل هیگروسکوپیک بودن و تمایل زیاد به جذب دی اکسید کربن محیط نباید در معرض هوای آزاد قرار گیرد زیرا پس از مدتی به ترکیب جامدی به نام کربنات سدیم تبدیل خواهد شد.

تفاوت سود مایع و سود پرک

 1. سودمایع دارای حالت شفاق بدون بو و رنگ خاصی است ولی سود پرک جامد و سفید رنگ است.
 2. حداکثر خلوص سود کاستیک مایع 50درصد است ولی سود پرک جامد به علت اینکه دارای مایعات نیست حداکثر خلوص آن 98تا 99 درصد است.
 3. سودپرک و سودمایع تنها به لحاظ فیزیکی با هم متفاوت هستند از لحاظ شمیایی تفاوتی ندارند.
 4. دلیل اصلی تولید سود پرک این است که بتوان با کاهش حجم، نگهداری ،حمل و نقل و بسته بندی آن را تسهیل نمود.
 5. صاحبان صنایع بیشتر تمایل دارند از سود پرک استفاده نمایند زیرا به راحتی آن را انبار نموده و هر زمان نیاز بود ،در آب محلول ساخته و استفاده میکنند

مزایای سود پرک نسبت به سودمایع

1.سودمایع در هوای سرد منجمد می شود. پس در مناطقی که هوا سرد است استفاده برای سودپرک بیشتر شود.با توجه به اینکه نقطه انجماد سود کاستیک مایع 10-12 درجه سانتیگراد می باشد. لذا باید دمای مخازن حمل ،برای جلوگیری از یخ زدگی روی 25 درجه سانتیگراد تنظیم گردد و دور از هوا نگهداری شود در صورتی که سود پرک این محدودیت ها را  ندارد.

2.هزینه حمل و نقل سود پرک نسبت به سودکاستیک مایع کمتر است. زیرا خلوص آن بیشتر است و بعد از حل کردن در آب می توان مقدار بیشتری سود کاستیک مایع به دست آورد.

3.حمل و نقل سودپرک نسبت به مایع آسان تر است. زیرا در مقدار تناژ بالا می توان با حجم کمتری آن را حمل نمود.

4.تولید کنندگان با حل کردن سود پرک در آب به میزان دلخواه می توانند PH آب را تنظیم نمایند.

5.سود پرک نسبت به سودمایع آلودگی کمتری را جذب میکند;زیرا سودمایع با بشکه ها در تماس است که این مورد نقش مهمی در آلودگی دارد.

6.سود پرک نسبت به سودمایع خطرات کمتری دارد، ایمن تر است.

7.کیفیت سود پرک را می توان به صورت ظاهری مشاهده کرد که یک مزیت به حساب می آید.

8.برای صادرات با توجه به حمل آسان تر سودپرک ; نسبت به مایع و آلودگی کمتر آن اختلاف کمتری در آنالیزهای مبدا و مقصد مشاهده خواهد شد.

9.انبار و نگهداری سود پرک از سود کاستیک مایع آسان تر است، زیرا آن ها را در کیسه های مخصوص حمل می کنند ولی سودمایع باید تحت شرایط خاص و دور از مواد شیمیایی دیگر نگهداری شود.همچنین باید از اسید، فلزات، مواد منفجره، پراکسید های آلی و غیره جدا شود.

قیمت سود مایع

اولین نکته مهم خرید و فروش سود پرک، توجه به قیمت سود پرک است. این موضوع با توجه به فاکتورهای مختلف تعیین می‌شود . در بازار، خرید و فروش سود پرک، به صورت سفارش کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم یا بیشتر از ۵۰۰ کیلوگرم در بسته بندی های مختلف انجام می گیرد. به طور متوسط، کیسه های بسته بندی سود پرک، با وزن ۵۰ کیلوگرمی آماده شده اند.

خرید سود مایع

برای ثبت سفارش و خرید هیدروکسید سدیم و دریافت قیمت می توانید; با کارشناسان فروش در شرکت تماس حاصل کنید.

فروش سود مایع

چنانچه قصد خرید را دارید می توانید با برقراری تماس با ما از مشورت متخصصین ما بهره مند شوید.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *