خانه / برندها / شرکت پالایش نفت لاوان

شرکت پالایش نفت لاوان

شركت پالایش نفت لاوان در سال 1355 تحت عنوان مجتمع تقطیر لاوان زیر نظر پالایشگاه شیراز با ظرفیت 20.000 بشكه نفت خام در روز توسط شرکت اینگرا از کشوریوگسلاوی سابق وبا نظارت شرکت ملی نفت ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفت .

شركت پالایش نفت لاوان

سال 1355

شركت پالایش نفت لاوان در سال 1355 ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفت . فرآورده های تولیدی آن عبارت بودند از :

 • نفتای ترش : كه به خارج از كشور صادر می شد.
 • نفت گاز : كه به مصرف داخلی می رسید.
 •  نفت كوره : جهت صادرات و سوخت كشتیها

پس از پیروزی انقلاب اسلامی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به موقعیت استراتژیك و امكانات بالقوه موجود طرحهای توسعه و بهسازی سیستم در دستور كار قرار گرفت .با شروع جنگ تحمیلی  و صدمه دیدن چندی از پالایشگاه های کشور از جمله پالایشگاه آبادان و در نتیجه افزایش نیاز به فرآورده های نفت گاز و نفت كوره اهمیت این واحد بیش از پیش نمایان گردید . تاجائیكه در طول سالهای دفاع مقدس عملیات سوخت رسانی به ناوگان دریایی جمهوری اسلامی ایران را علیرغم بمبارانهای متعدد به نحو شایسته ای به انجام رسانید.

سال 1368 شرکت پالایش نفت لاوان

مجتمع پالایشی لاوان در این زمان با هدف تولید فرآورده های مرغوب تر شكل گرفت .واحد مراكس با ظرفیت 6.000 بشکه در روز در سال 1368 توسط شركت U.O.P. طراحی و توسط شركت  Chyoda به منظور تولید نفتای شیرین نصب و راه اندازی گردید.

سال 1373

در سال 1373 با اجرای طرح افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام سیستم تلمبه گردشی نفت سفید موجبات افزایش ظرفیت واحد تقطیر نفت خام از 20.000 بشکه به 30.000 بشکه در روز و همچنین متناسب با آن افزایش تولید فرآورده ها و امكان تولید فرآورده با ارزش نفت سفید  و کاهش ضایعات فراهم گردید.

سال 1380 شرکت پالایش نفت لاوان

در سال 1380 با استفاده از توان متخصصان داخلی واحد بنزین سازی این پالایشگاه راه اندازی گردید و در سال 1387 اسکله دو منظوره نفتی – تدارکاتی و واحد استحصال و ذخیره سازی گاز مایع (LPG) این شرکت که پیش از آن در فلرهای پالایشگاه سوزانده می شد به بهره برداری رسید.

سال 1390

در دهم  اردیبهشت ماه سال 1390 و مصادف با روز ملی خلیج همیشه فارس فاز اول طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت شرکت با هدف افزایش ظرفیت از 30 هزار بشکه در روز به 55 هزار بشکه در روز در مدار تولید قرار گرفت.

سال 1392

شركت پالایش نفت لاوان به منظور ارتقاء كیفیت وافزایش كمی فرآورده های تولیدی خود و در راستای صیانت از محیط زیست اقدام به اجرای طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت در پالایشگاه نموده است که در این راستا، واحد تصفیه هیدروژنی و ایزومریزاسیون نفتای سبک با حضور مقام محترم ریاست جمهوری در تیر ماه 1392 به بهره برداری رسید.

سال 1394

در بهمن ماه 1394 واحد تصفیه هیدروژنی  فرآورده های میان تقطیر نفت سفید و نفت گاز به منظور تولید فرآورده ها ، مطابق با استاندارد یورو 4 به بهره برداری رسید.

در حال حاضر خوراک 35 هزار بشکه (نفت خام) پالایشگاه توسط یک رشته خط لوله 12 اینچ از مخازن تاسیسات شرکت نفت فلات قاره لاوان و 20 هزار بشکه میعانات گازی پارس جنوبی (که توسط کشتی به لاوان حمل میشود )  تامین می گردد.

دستاوردهای، طرح شرکت پالایش نفت لاوان

اجرای این طرحها دستاوردهایی از جمله :

 • افزایش ظرفیت پالایش نفت خام از 30 هزار به 55 هزار بشكه در روز
 • كاهش تولید فرآورده های سنگین  نظیر نفت كوره
 • افزایش تولید فرآورده های سبك با ارزش نظیر گاز مایع، بنزین و نفت گاز
 • تولید فرآورده های نفتی مطابق با استانداردهای روز جهانی ( Euro 4 )
 • اضافه شدن محصولات جدید  نظیر سوخت جت و گوگرد به سبد تولیدات شرکت
 • ایجاد ارزش افزوده و بهبود عملكرد اقتصادی
 • فراهم گردیدن زمینه های اشتغال مولد و مستمر
 • بهینه سازی مصرف انرژی
 • کاهش چشمگیر آلاینده های زیست محیطی

منبع: شرکت پالایش نفت لاوان

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *