خانه / تجهیزات پایپینگ / عایق الاستومری

عایق الاستومری

از عایق ها برای جلوگیری از اتلاف انرژی در صنایع و ساختمان ها استفاده می شود. عایق الاستومری یکی از انواع عایق برودتی و حرارتی است که در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد. ساختار عایق الاستومری به صورت سلول بسته است و مقاومت آن در برابر آلودگی, رطوبت, بخار آب و حرارت بسیار بالا می باشد. عایق های الاستومری وزن بسیار سبکی دارند و به دلیل انعطاف پذیری بالا برای عایق کاری انواع تاسیسات ساختمانی, کانال های هوا, لوله های بزرگ, سیستم های گرمایشی و سرمایشی, صنعت خودرو سازی و … مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله از پیکاتک عایق الاستومری را معرفی می کنیم.

عایق الاستومری چیست ؟

عایق الاستومری یکی از بهترین انواع عایق های حرارتی و برودتی است که از مواد سلول بسته و انعطاف پذیر پروپیلن، اتیلن و داین(EPDM) ساخته شده است. عایق الاستومری می تواند مناسب ترین گزینه برای انتخابی جایگزین بر عایق های سنتی باشد چرا که این عایق ها دوست دار محیط زیست هستند.
عایق الاستومری از مواد غیرسمی تشکیل شده است و هیچگونه آسیبی را برای انسان و محیط زیست به همراه ندارد. علاوه بر آن قابلیت های فنی بالایی که در عایق الاستومری وجود دارد، استفاده از این عایق ها را در صنایع پتروشیمی و نفتی، صنایع خودروسازی و … ممکن ساخته است. عایق الاستومری مقامت بسیار بالایی در برابر برودت، حرارت، گردو غبار و مهم تر از همه رطوبت دارد.
عایق الاستومری چیست؟

دلایل استفاده از عایق الاستومری

یکی از اساسی ترین دلیل های که باید از عایق الاستومری استفاده کرد این است عایق الاستومری از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.عایق الاستومریی دارای ضخامت های متفاوتی است ولی ضخامت معمول آن 3 سانتی متر است.به دلیل اینکه عایق الاستومری از فوم پلی یورتان ساخته‌شده است، و چون فوم پلی یورتان از سلول های بسته تشکیل شده است، در برابر حرارت و صدا عایق است.به دلیل وجود همین ویژگی ها در صنعت های مختلف مثل ساختمان سازیی از آن استفاده می‌شود. در ادامه به مهم ترین دلیل استفاده از عایق الاستومریی یعنی صرفه جویی در مصرف انرژی می‌پردازیم.

مقاومت در برابر نفوذ بخار آب

این عایق ها مقاومت بالایی در برابر نفود بخار آب دارند. مقاوت در برابر نفوذ بخار آب که با ((Mu (μ نشان داده می شود، عملکرد مناسب یک عایق را نشان می دهد. این مزیت زمانی قابل توجه تر است که عایق در محیطی پایین تر از دمای محیط مورد استفاده قرار گیرد. در این حالت بخار آب برای رسیدن به تعادل سعی در نفوذ ب داخل عایق را دارد. چون هدایت گرمایی آب حدود 16 برابر بیشتر از عایق است, نفوذ آب می تواند سبب کاهش کارایی عایق شود. علاوه بر این نفوذ آب بداخل عایق سبب خوردگی لوله ها در زیر عایق می شود که منجر به آسیب لوله ها در دراز مدت می شود.

رسانایی گرمایی

جریان گرما , در شرایط استاتیک , از سطح مواد همگن عبور می نماید. رسانای گرمایی نشان دهنده ی قابلیت انتقال گرما مصالح است . میزان λ کمتر برای عایق های گرما ی بهتر است .
مقایسه رسانای گرمایی مصالح مختلف :

 • آلمینیوم = λ200
 • آب λ = 0.58
 • چوب λ = 0.12
 • عایق الاستومری λ = 0.033

دلایل استفاده از عایق الاستومری

مزایا عایق الاستومری

 • عایق‌های الاستومری بسیار سبک بوده و به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند به راحتی می‌توان از آنها برای عایق کاری سیستم‌های مختلف استفاده نمود.
 • عایق های الاستومری دوام و طول بالایی دارد.
 • مقاومت بالای سطح این نوع عایق سبب شده است که این نوع عایق در مقایسه با پشم شیشه و عایق‌های سنتی آسیب کمتری ببیند و مقاومت آنها بالاتر باشد.
 • قیمت این نوع عایق در مقایسه با پشم شیشه و پشم سنگ بالاتر است اما به دلیل عدم نیاز به پوشش بسیار مقرون به صرفه تر است.
 • این عایق‌ها فاقد هر نوع مواد مضر و آلرژی زا هستند;بدین جهت در هنگام استفاده از آنها نیازی به دستکش، ماسک ویا لوازم ایمنی نمی‌باشد.
 • قابلیت رنگپذیری دارند و برای زیباتر کردن ظاهراین عایقها در مکانهایی که در معرض دید هستند،میتوان آن را رنگ نمود.
 • این عایق مقاومت بالایی در برابر رشد قارچ و باکتری دارد.
 • ساختار سلولی این عایق به صورت بسته است و فضای بسته بین این سلول‌ها با گاز نیتروژن پر شده که همین امر باعث شده است مقاومت فوم در برابر فشار و جذب رطوبت بالا برود.
 • این عایق ها نیازی به روکش ندارد چرا که ساختار سلول بسته آن باعث می‌شود آب به داخل آن نفوذ نکند.
 • استفاده از عایق الاستومری سبب کاهش مراحل عایق کاری می‌شود و نصب بسیار آسان آن ها، موجب صرفه جویی در هزینه و زمان می شود.
 • برخلاف دیگر عایق‌ها, عایقی دو منظوره است. این عایق هم به عنوان عایق حرارتی و هم به عنوان عایق برودتی شناخته شده است.
 •  این عایق از قدرت جذب صدای بالایی برخوردار است که سبب می شود عایق صوتی خوبی نیز محسوب می‌شود.

کاربرد

کاربرد عایق الاستومری

 1. صنایع نفت و گاز
 2. صنایع شیمیایی (شامل صنایع نساجی، کاغذسازی و …)
 3. صنایع نیروگاهی
 4. اتصالات صنعتی
 5. مبدل‌های حرارتی
 6. مخازن ذخیره مواد شیمیایی
 7. تجهیزات با اشکال پیچیده
 8. بویلرها و راکتورها
 9. خطوط انتقال مواد شیمیایی و لوله‌های بخار
 10. خطوط پالایش شیمیایی و پتروشیمی
 11. ماشین‌های رنگرزی

انواع عایق الاستومری

انواع مختلف این عایقها به شرح زیر هستند

 1. عایق الاستومري پروتکت بلک
 2. عایق الاستومري پشت چسب دار
 3. عایق الاستومري رولی یا ورقه ای
  1. عایق الاستومري رولی ساده
  2. عایق الاستومري رولی روکش دار و بدون روکش
  3. عایق الاستومري رولی شانه تخم مرغی

1.عایق الاستومري پروتکت بلک

این عایق الاستومری که با پروتکت بلک روکش شده نوعی عایق حرارتی منعطف است که ساختاری غیر متخلخل دارد. این عایق دارای مقاومت بالایی در برابر بخار آب, رطوبت و آلودگی می باشد و برای ایزوله سازی مکان هایی که سطح رطوبت و آلودگی در آنها بالاست و همچنین عایق کاری سیستم های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد.

2.عایق الاستومري پشت چسب دار

نصب عایق های سنتی علاوه بر ایجاد آلرژی های تنفسی و پوستی, پروسه ای زمان بر در صنعت ساخت و ساز می باشد. بدین منظور برای سهولت عایق کاری و بالا بردن سرعت انجام پروژه های ساختمانی امروزه از عایق های الاستومری پشت چسب دار استفاده می شود. استفاده از این عایق ها نه تنها باعث صرفه جویی در وقت شده بلکه هزینه های عایق کاری را نیز کاهش می دهد.

3.عایق الاستومري رولی یا ورقه ای

یکی از انواع عایق های الاستومری عایق رولی یا ورقه ایست که در ضخامت های مختلف با توجه به مکان مورد نظر و شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار میگیرد. این عایق با قابلیت نصب آسان قابل استفاده در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان است و ویژگی های منحصر به فرد آن باعث شده این عایق در مقایسه با عایق های سنتی مورد استفاده بیشتری قرار گیرد. این عایق ها جایگزین مناسبی برای پشم شیشه می باشند و با ساختار سلول بسته خود مانع اتلاف انرژی و حرارت در ساختمان شده و طول عمر تاسیسات را نیز بالا می برند. این نوع عایق الاستومری دارای انواع مختلفی است که به شرح زیر هستند :

3.1عایق الاستومری رولی ساده

عایق های الاستومری رولی ساده وزن بسیار سبکی دارد و مقاومت آن در برابر رشد قارچ ها و باکتری, مواد شیمیایی, گرد و غبار و رطوبت بسیار بالا می باشد. نصب و نگهداری آن بسیار آسان است و برای عایق کاری سیستم های تهویه مطبوع در فضاهای بسته استفاده می شود. برای نصب این عایق از نوعی چسب مخصوص و برای پوشش دادن درزهای ایجاد شده, از درزگیر مخصوص این عایق ها استفاده می شود.

3.2عایق الاستومری رولی روکش دار و بدون روکش

به دلیل شرایط متغیر آب و هوایی برای عایق کاری تاسیسات ساختمانی باید از عایق هایی استفاده شود که مقاومت بالایی در برابر تغییرات جوی و اشعه UV داشته باشند. از عایق های الاستومری بدون روکش میتوان در محیط های داخلی ساختمان استفاده نمود اما برای فضاهای خارج از آن, عایق های رولی روکش دار باید استفاده شوند. عایق های الاستومری روکش شده با آلومینیوم نمونه ای از عایق های مقاوم در برابر شرایط ناپایدار جوی است که قابل استفاده در ایزوله سازی مخازن, سیستم های گرمایشی, لوله های گرم و سرد و سیستم های تبرید می باشد. عایق های روکش شده با آلومینیوم به دو صورت ساده و پشت چسب دار به بازار عرضه می شوند.

3.3عایق الاستومری رولی شانه تخم مرغی

عایق های الاستومری رولی شانه تخم مرغی اصولا به عنوان عایق صوتی مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل دارا بودن ساختار سلولی و سطح متخلخل, به میزان قابل توجهی از میزان سر و صدا می کاهد و نقش مهمی در کاهش آلودگی صوتی دارد. عایق شانه تخم مرغی در دو نوع ساده یا موجدار و به دو صورت بدون چسب یا چسب دار تولید می شود و مقاومت آن در برابر جذب آب, حرارت, مواد شیمیایی و آسیب دیدگی بسیار بالا می باشد.

انواع عایق الاستومری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *