لوله مس

لوله مس معمولا در صنعت ساخت و ساز برای خطوط آبرسانی و خطوط های برودتی در سیستم های HVAC (گرمایش ، سرمایش و تهویه هوا) استفاده می شود. لوله های مس می توانند به عنوان مس نرم یا سفت ساخته شوند و اتصالات بسیار خوبی در برابر خوردگی و آسب دیدگی هستند. سه نوع متداول لوله مس که در ساخت و سازهای مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد انواع K ، تیپ L ، و نوع M. هست . تیپ A نوع چهارم لوله مس است که برای زهکشی یا DWV و لوله کشی استفاده می شود ، این نوع لوله مس بیشتر در برخی از خانه های قدیمی مشاهده می شود.

مس

مس یک عنصر شیمیایی با نماد مس (از لاتین: cuprum) و عدد اتمی 29 است. این فلز نرم ، قابل انعطاف‌پذیر و قابل هدایت با رسانایی حرارتی و الکتریکی بسیار بالا است. یک سطح تازه از مس خالص به رنگ صورتی مایل به نارنجی است. مس به عنوان رسانای گرما و برق، به عنوان مصالح ساختمانی و به عنوان ماده سازنده آلیاژهای فلزی مختلف از قبیل نقره استرلینگ مورد استفاده در جواهرات، کوپرونیکل مورد استفاده در ساخت سخت افزار و سکه های دریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله مس

خواص فیزیکی مس

 •  مس فلزی چكش خوار و انعطاف پذیر است.
 •  رسانای عالی گرما و الكتریسیته می باشد.
 •  مس در مقایسه با دیگر فلزهای خالص دومین رسانای گرمایی بالا در دمای اتاق را دارد.
 • مس به راحتی برای استفاده و کاربرد مجدد ذوب می‌شود.
 •  بدلیل ضریب انتقال حرارت بالای مس و مقاومت در برابر فرسایش و واكنش های شیمیایی و خوردگی از این فلز در اکثر مصارف سرمایش، گرمایش، تهویه و در انتقال حرارت استفاده می‌شود.
 •  یون مس به عنوان یك ماده غذایی نیز نقش حیاتی در حفظ سلامت افراد دارد .

لوله مسی چیست ؟

با توجه به انوع مختلف این نوع لوله ها و اندازه و وزن های متنوع, لوله مس کاربردهای زیادی دارد. این لوله‌ها بیشتر در خانه ها و ساختمان های مسکونی دیده می شوند. از مس برای لوله‌کشی آب سرد وگرم، مخازن آب گرم، پوشش سقف، آب‌بندی و همچنین به عنوان هادی الکتریسیته استفاده می‌کنند. ترکیب مقدار اندکی از مس با فلزات دیگر باعث افزایش مقاومت در برابر پوسیدگی در فولاد سازه‌ای، سهولت کار با چدن و افزایش مقاومت در آلومینیم می‌شود. ورقه نازکی از مس یا آلیاژهای آن به صورت آبکاری روی فلزات مختلف یا پلاستیک کشیده می‌شود و سطوح آن‌ها را هادی می‌نماید که در صنعت کاربرد زیادی دارد.

مزایایی لوله مسی

 • انتقال حرارت زیاد و سریع
 • یکنواخت بودن توزیع دما در بدنه
 • ساختار ساده با هزینه ساخت پایین
 • سازگار با محیط زیست

خواص مکانیکی لوله مسی

در جدول زیر خواص مکانیکی لوله مسی به اختصار آورده شده است. این جدول شامل پارامترهایی از قبیل:

 • اندازه دانه
 • سختی
 • ازدیاد طول نسبی
 • استحکام کششی

انواع لوله مس

انواع لوله مس

این نوع لوله به طور کلی در 4 نوع است که ادامه توضیح خواهیم داد :

1.لوله مس نوع K

نوع K ضخیم ترین دیوار از انواع متداول دارد. برای توزیع آب ، حفاظت از آتش ، روغن ، HVAC و بسیاری از کاربردهای دیگر در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود. لوله تیپ K به شکل سفت و سخت و قابل انعطاف در دسترس است و با اتصالات قابل احتراق و فشرده سازی قابل استفاده است. برای خطوط اصلی آب و تأسیسات زیرزمینی توصیه می شود زیرا ضخامت آن به مقاومت در برابر فشار حاصل از بازگشت به زمین در مخزن ها کمک می کند. لوله تیپ K برای استفاده در گازهای طبیعی تأیید نشده است زیرا محیط گاز می تواند به اتصالات لوله ها آسیب برساند.

2.لوله مس نوع L

نوع L برای لوله کشی داخلی ، حفاظت از آتش و برخی از کاربردهای HVAC استفاده می شود. به اشکال سفت و سخت و انعطاف پذیر در دسترس است و می توان از آن با اتصالات فشرده سازی و قابل احتراق استفاده کرد. نوع L رایج ترین نوع لوله کشی مس محسوب می شود، زیرا در بسیاری از کاربردها می توان از آن استفاده کرد. از این نوع لوله های مسی برای تعمیر یا تعویض خطوط قدیمی آب استفاده می شود، گرچه لوله های سفت و سخت از دوام بیشتری برخوردار هستند. نوع L همچنین می تواند در خارج از خانه مورد استفاده قرار گیرد که مستقیما در معرض آب و هوا باشد. مس نوع L از نوع K نازک تر است اما ضخیم تر از نوع M است.

3.لوله مس نوع M

نوع M از هر دو نوع K و L نازک تر است. نوع M بیشتر برای سرویس های آب خانگی و سیستم های خلاء استفاده می شود. می توان از آن با تعریق ، فشرده سازی و اتصالات قابل احتراق استفاده کرد. لوله های نوع M به دلیل قیمت نسبتا پایین، برای نیازهای ساختمان های مسکونی طرفدار زیادی دارند. یک دیوار نازک تر به معنی مس کمتر و در نتیجه قیمت کمتری است. مس نوع M با کدهای لوله کشی در همه مناطق و برنامه ها مجاز نیست. همیشه در مورد محدودیت در استفاده از آن با مسئول ساخت و ساز ساختمان خود پرس و جو کنید.

4.لوله مس نوع A

این نوع لوله برای لوله کشی و دریچه های لوله کشی در بسیاری از خانه های قدیمی مورد استفاده قرار گرفته و در ساخت و سازهای مدرن این نوع لوله با لوله های پلاستیکی PVC یا ABS جایگزین شده است. این نوع لوله ها فقط برای کاربردهای زیر زمینی مناسب است و دارای ضریب فشار کم است حتی پایین تر از فشار آب اکثر سیستم های آبرسانی شهری. لوله DWV معمولاً دارای علائم زرد رنگ برای تمایز آن از مس نوع M است.

اندازه لوله مس

قطر واقعی خارجی (OD) از نوع مس سفت و سخت همیشه چند سانتی متر بزرگتر از اندازه اسمی است ، یا آنچه لوله نامیده می شود. به عنوان مثال ، لوله مس “5 سانتی” قطر خارجی 25 سانتی متری دارد. درست است با هر سه نوع لوله مس، K ، L و M. قطر داخلی (ID) از لوله مس با ضخامت دیواره لوله تعیین می‌شود، که بسته به نوع لوله متفاوت است. فشار مایع داخلی یا خارجی ممکن است نوع لوله کشی مس مشخص شده برای هر برنامه ، نصب ، شرایط سرویس و شرایط مورد نیاز در ساختمان محلی را تعیین کند.

کابرد لوله های مسی

در ادامه به برخی از کابردهای این لوله اشاره می کنیم :

1.سرویس و توزیع آب خانگی

سیستم های لوله کشی مس ، آب معدنی تمیز و ایمن ، گرم و سرد را برای نوشیدن و سایر موارد قابل استفاده در آب غیر قابل شرب تأمین می کنند. بنابراین می توانیم از مس بدون نگرانی برای آبرسانی استفاده کنید. مس برای تأمین آب با اطمینان ، خالص و به صرفه برای سالها استفاده می‌شود.

2.تهویه مطبوع و برودتی

سیستم های لوله کشی مس در تهویه محیط ساخته شده ما، ایمن و کارآمد هستند. مقاومت بالا ، عملکرد حرارتی عالی (8 برابر بهتر از آلومینیوم) ، مقاومت در برابر خوردگی برتر و شکل پذیری بی نظیر مس, آن را به عنوان ماده ایده آل برای سیستم های گرمایشی ، سرمایشی ، تهویه هوا و برودت تبدیل می‌کند.. خواص فیزیک مس مثل مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی باعث شده تا مس را به عنوان اصلی ترین نوع لوله‌کشی ، گرمایشی ، سرمایشی و سایر سیستمهای مکانیکی به عنوان گزینه اول انتخاب بکنند.

3.مصرف در گاز پزشکی

لوله کشی مس گازهای پزشکی لازم را برای کمک به درمان و بهبود فراهم می کند. از نظر اکسیژن، هوا‌ پزشکی، نیتروژن، اکسید نیتروژن، دی اکسید کربن یا سایر گازها، سیستم های لوله کشی مس تمیز و غیرقابل نفوذ پذیر عمل می‌کنند. استفاده از لوله مس در تجهیزات پزشکی باعث می‌شود که هنگام مراجعه به پزشک، دندانپزشک یا بیمارستان گازهای لازم پزشکی خالص می ماند. همچنین مس مانع از رشد میکروبی در سیستم های گازی می شود. بنابراین گازهای پزشکی هنگام عبور از طریق سیستم، خالص باقی می مانند.
موارد استفاده از مس در ساختمان

4.آبپاش های آتش نشانی

سیستم های لوله کشی مس هنگام اتش سوزی ما را از آسیب در امان نگه می دارند. مس قابل اطمینان و ماندگار است بنابراین می توانیم با تأمین آب لازم برای کنترل آتش سوزی در هنگام نیاز، حتی اگر سالها از آن استفاده نشود محتویات آن تغییر نکند. سیستم های لوله کشی مس باعث احتراق یا پشتیبانی از احتراق، تجزیه در برابر گازهای سمی نمی شوند و در شرایط آتش سوزی از طریق کف، دیوارها و سقف ها شروع آبپاشی می کنند. همچنین سیستم های مس به زنگ زده نمی‌شوند. بنابراین سیستم های آبپاش مس این اطمینان را به شما می‌دهد که سیستم آبپاش ساختمان در صورت فعال شدن کار خود را بدون هیچ مشکلی انجام می دهد و محتویات آن به مرور زمان ثابت می مانند.

5.توزیع سوخت

لوله و اتصالات مس، انعطاف پذیر با قطر کوچک، یک راه حل مقرون به صرفه برای توزیع گاز طبیعی در ساختمانهای مسکونی و غیر مسکونی است. از خانه های تک خانواده گرفته تا خانه های چند طبقه و چند خانواده و مراکز تجاری می‌توان از لوله کشی مسی برای انتقال و توزیع گاز استفاده کرد. انعطاف پذیری مس، قابلیت انتقال در مسیر های طولانی و مساحت جریان داخلی بزرگتر در هر بعد خارجی امکان نصب لوله های مس را در سیستم های توزیع گاز را فراهم می کند. لوله مس برای استفاده در سیستم های توزیع بنزین سوخت نیز کاربرد دارند.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *