خانه / آهن آلات / میلگرد آجدار

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار آهن همان آرماتور آج شکل فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن (بتن) مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادی که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد می‌باشد و فولاد، میلگرد نامیده می‌شود. آج در میلگرد آجدار به منظور در گیر کردن فولاد در بتن است. بدین منظور آج در این نوع میلگرد به صورت مارپیچ و با عمق استاندارد ایجاد می‌شود تا بتواند سطح درگیری میلگرد و بتن بالا رود.

ملیگرد آجدار چیست ؟

میلگرد آجدار، آرماتور یا آهن فولادی می باشد که در سازه های بتنی به منظور فراهم نمودن مقاومت کششی مطلوب در سازه و جبران مقاومت کششی کم بتن مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی به این نوع فولاد که در سازه های بتن آرمه به منظور فراهم نمودن شرایط فوق الذکر مورد استفاده قرار می گیرد میلگرد گویند.کاربرد میلگرد آجدار ، به منظور درگیر شدن و افزایش هرچه بیشتر سطح تماس میلگرد با بتنی که میلگرد در آن مورد استفاده قرار می گیرد، می باشد که آج میلگرد به صورت مارپیچ یا یکنواخت، دوکی شکل و یا مرکب بر روی میلگرد آجدار با درصد کربن و سختی و قابلیت خم پذیری مختلف تعبیه می گردد و بسته به نوع کاربرد میلگرد از این سه نوع میلگرد آجدار استفاده می گردد.

لازم به ذکر است به منظور فراهم نمودن شرایط فوق, آج بر روی میلگرد آجدار با عمق استاندارد اعمال می‌گردد. البته باید به این نکته توجه نمود که در موارد خاص از انواع مقاطع فولادی مانند ناودانی، قوطی ویا مقاطع I شکل نیز به این منظور استفاده می گردد.
آرماتور آج شکل

مشخصات ملیگرد آجدار

1.مقاومت تسلیم

مقدار تنشی که در آن بدون افزایش بار تغییر طول فولادی زیاد می‌شود تنش تسلیم یا مقاومت تسلیم یا مقاومت جاری شدن می‌نامند و با Fy نمایش می‌دهند. دو عامل استحکام کششی و تنش تسلیم میلگرد از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر مقاومت میلگرد است.

2.اسپیسر میلگرد

فضاساز میلگرد که در اصطلاح اسپیسر نامیده می‌شود قطعه ای فلزی، بتنی، چوبی و یا پلاستیکی بوده که در میان قالب بتن و میلگرد ، و یا بین میلگردها قرار می‌گیرد. هدف از نصب اسپیسر در فضای میان میلگرد وقالب ، ویا بین میلگردها، جلوگیری از جابجایی میلگردها حین بتن ریزی و در نتیجه عواقب ناشی از آن می‌باشد .
این قطعه با تأمین ضخامت لازم بتن روی میلگرد، در واقع از رسیدن عوامل خورنده به آرماتور جلوگیری کرده و سبب افزایش طول عمر بتن و میلگرد می‌گردد. شاید برای شما نیز این سؤال پیش آمده باشد که استفاده از کدام نوع اسپیسر مقرون به صرفه تر بوده و سبب بهبود عملکرد بتن مسلح می‌گردد. که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد.

3.مقاومت کششی

حد اکثر مقاومت کششی یا تنش گسیختگی، از تقسیم حداکثر بار ثبت شده در آزمایش کشش بر سطح مقطع اولیه به دست می‌آید.

مشخصات میلگرد

کاربرد در ساختمان سازی

معمولا میلگردها در ساختمان سازی با مشخصه A2، A3 و A4 مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که نیاز به شکل پذیری این محصول می باشد همچون کاربرد تیر و ستون و دیوار برشی بایستی از نوع A2 استفاده گردد. اما در فونداسیون هر دو نوع A2و A3 مورد استفاده می باشد. با این حال معمولا در پی ، آرماتورهای طولی از نوع A3 و آرماتورهای عرضی از نوع A2 می باشند.در المان هایی که بایستی در برابر زلزله مقاومت داشته و شکل پذیری بالایی داشته باشند مانند تیر، ستون، دیوار برشی، تیرچه و دال, استفاده از میلگردهای A3 به دلیل ترد بودن و عدم شکل پذیری اکیدا ممنوع می‌باشد. همچنین از میلگردهای A4 نیز در ساختمان سازی استفاده نکرده و برای کارهای سنگین مناسب می‌باشند.

استاندارد میلگرد آجدار

استاندارد میلگرد آجدار

این محصولات براساس مقدار معینی از مقاومتشان در برابر نیروی کششی طبقه بندی می شوند که در اصطلاح به آن مقاومت مشخصه فولاد می گویند. در استاندارد روسیه که در ایران نیز کاربرد دارد, میلگردها به انواع A2 و A3 و A4 تقسیم می شوند.

میلگرد A2 ( نیمه سخت با آج ساده)

 • رده بعدی میلگردهای A2 هستند که به شکل آجدار است
 • از لحاظ طبقه بندی در رده S340 دسته بندی می شوند
 • جزء میلگردهای نیمه سخت هستند.
 • یک محور در امتداد طولی بوده و یک سری دورپیچ به صورت مارپیچ نسبت به این محور طولی قرار دارند.
 • این محصولات از لحاظ مقاومتی نسبت به میلگردهای A1 مقاوم تر است.
 • تنش جاری میلگرد A2 برابر با 3000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است
 • تنش گسیختگی آن 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.
 • تغییر شکل پلاستیکی این محصول در محدوده 19 درصد تعیین شده است.
 • جوشکاری بر روی این محصول در صورت اجبار ممکن است ولی توصیه میشود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.
 • از لحاظ کاربرد در صنعت ساختمان نیز بیشتر در میلگردهایی که عملکرد برشی دارند مانند خاموت ها ، کمرکش های دیوارهای برشی قابل استفاده می باشند.

میلگرد A3  (سخت با آج پیچیده)

 •  میلگردهای آجدار با شکل آجدار مارپیچ است و از لحاظ سختی در رده نیمه سخت قرار دارند.
 • شکل آج ها در این میلگرد نسبت به محور طولی به صورت جناقی (هشتی شکل ) می باشند
 • از لحاظ مقاومت نیز نسبت به میلگردهای A1 و A2 مقاومت بالاتری دارند.
 • تنش جاری میلگرد 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.
 • همچنین تنش نسبی پلاستیکی نیز 14 درصد بوده و به عنوان میلگرد خشک شناخته می شود.
 • عملیات جوشکاری به هیچ وجه بر روی این نوع محصول مجاز نمی باشد.
 • کاربرد این محصول در میلگردهای اصلی سازه شامل میلگردهای طولی تیرها و ستون ها قابل استفاده است.

میلگرد A4

 • جزو محصولات سخت محسوب میشود
 • از لحاظ رده مقاومتی در آئین نامه از این میلگردها به عنوان میلگرد رده S500 ذکر می شود.
 • شکل آج ها به صورت آج مرکب نسبت به محور طولی می باشد و از این طریق نسبت به سایر رده ها متمایز است.
 • استفاده از این سازه ها اخیرا در سازه ها کاربرد زیادی دارد.
 • اگر در طراحیها از این محصول استفاده کنیم نسبت به وزن مصرفی حدود 1 تا 2 کیلو در هر متر مربع وزن میلگرد در مجموع سبک سازی می شود.
 • قیمت میلگرد A4 نسبت به A2 و A3 بیشتر بوده و میزان آن بسته به سایز آرماتور دارد.

انواع میلگرد آجدار

 1. میلگرد آجدار با آج مارپیچ یا یکنواخت
 2. میلگرد آجدار با آج دوکی شکل
 3. میلگرد آجدار با آج مرکب

1.میلگرد آجدار با آج مارپیچ یا یکنواخت

 • از نوع میلگرد A2 بوده که به دلیل کمتر بودن درصد کربن در ساختار آن از قابلیت خم پذیری بهتری برخوردار است
 • در ساخت خاموت از آن استفاده می شود.

2.میلگرد آجدار با آج دوکی شکل

 • از نوع میلگرد A3 بوده که دارای درصد کربن بیشتری نسبت به نوع قبل می باشد
 • بیشتر نقش سازه ای را در طراحی ها بر عهده دارد.

3.میلگرد آجدار با آج مرکب

 • از نوع میلگرد A4 بوده که به دلیل سختی بالای آن بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

اسپیسر میلگرد

انواع اسپیسر میلگرد

اسپیسرها بر اساس جنس مواد، انواع متفاوتی را تشکیل می‌دهند. انواع بتنی، فلزی و پلاستیکی بسیار متداول می‌باشند.

اسپیسر بتنی

اسپیسر بتنی باید از استحکام و تراکم خوبی برخوردار باشد و عاری از تخلخل بوده و در برابر عوامل خورنده مقاوم باشد. این نوع اسپیسرها باید در شرایط معین از نظر طرح اختلاط، تراکم و عمل‌آوری تولید شوند.

اسپیسرهای فلزی

اسپیسرهای فلزی از انواع مفتول‌ها یا میلگردها با ضخامت‌های معین ساخته می‌شوند. این قطعات باید به شکل مناسب طوری طراحی شوند که میلگرد به راحتی بر روی آن سوار شود. باید توجه داشت که پایه‌های این اسپیسرها باید به اندازه مناسب با کاور پلاستیکی یا پوششهای مقاوم پوشش داده شوند. تولید و شکل‌پذیری سخت اسپیسرهای بتنی و فلزی باعث گران شدن این قطعات می‌شود، علاوه بر اینکه شکل این اسپیسرها ساده بوده و بخش گیره میلگرد آن شامل یک مفتول آرماتوربندی می‌باشد که این مسئله مانع از این می‌شود که میلگرد به خوبی بر روی اسپیسر قرار گیرد.

اسپیسرهای پلاستیکی

اسپیسرهای پلاستیکی دسته دیگری از این قطعات می‌باشد که فرایند تولید آنها سریع بوده و در اشکال گوناگون قابل تولید می‌باشند. شکل‌پذیری آسانی داشته و در نتیجه از لحاظ اقتصادی ارزانترین نوع اسپیسر می‌باشند.اسپیسرهای چرخی در ستون‌ها و دیوارهای بتنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک از اسپیسرهای پلاستیکی با توجه به میزان بار تحملی و روش بتن ریزی برای قسمت خاصی از ساختمان طراحی گردیده و مناسب استفاده در همان بخش از ساختمان می‌باشد.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *