خانه / آهن آلات / ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم به دلیل طیف گسترده ای از کاربردهای آن از نقاشی گرفته تا آندایزینگ ، بافت و پولیش به طور قابل ملاحظه ای استفاده می شود. ورق آلومینیوم را می توان با استفاده از فناوری شبیه به ورق فلز ، به اشکال ساده جوش داده و تغییر شکل داد. آلومینیوم از هدایت حرارتی عالی برخوردار است اما نسبت به فولاد ضد زنگ بسیار نرمتر و سفت تر است. در نتیجه ، قالب های آلومینیومی نسبت به قالب های کربن یا استیل ضد زنگ، دارای دیواره های ضخیم تری هستند.

ورق آلومینیوم چیست ؟

هنگامی که آلومینیوم از بین غلتکها, تحت فشار عبور داده شود، در جهتی که حرکت می کند نازک تر و طولانی تر می شود. این فرآیند ساده پایه و اساس تولید صفحات ، ورق و فویل آلومینیومی است. این ورقها ، پرکاربردترین نوع آلومینیوم صنعتی ، در کاربردهایی از جمله هوافضا (پوسته هواپیما) ، حمل و نقل (ورق بدنه اتومبیل) ، بسته بندی (اجسام و انتهای قوطی) و ساخت و ساز (نمای ساختمان) استفاده می شود.آلومینیوم به راحتی ماشین کاری می شود و با انفجار رنده و تراشیدن مواد شیمیایی به راحتی قابل بافت می باشد. لامپ های کنترل شده عددی رایانه ای (CNC) روش های مقرون به صرفه برای پردازش آلومینیوم در هنگام نیاز به بسیاری از قالب های کوچک هستند.

ورق آلومینوم چیست؟

خصوصیات ورق آلومینوم

 • انعطاف پذیری خوب در مقابل خم شدن و شکل پذیری مناسب
 •  ظاهری تمیز , زیبا , با سطحی براق و یکدست
 • مقاومت بالا در مقابل خوردگی
 • مقاومت بالا در مقابل زنگ زدگی و اکسیداسیون
 •  وزنی کم
 • قیمت مناسب
 •  قابلیت رنگ پذیری خوب و یکنواخت

کاربرد‌های مهم ورق‌های آلومینیوم

 • صنعت حمل و نقل: ساخت خودرو
  پوسته جت
 • مخازن سوخت هوا فضا
 • مخازن نگه دارنده سوخت در دمای پایین
 • ریل‌‍‌های راه آهن
 • صنایع نظامی
 • ساخت لوازم خانگی:اجاق گاز و ….
 • صنعت دارو سازی
 • صنایع ساخت و ساز: استفاده در برخی از جا های ساختمان

مشخصات ورق آلومینیوم

ورق های آلومینیومی ضخیم تر از 25 میکرومتر (1 میلیون) در برابر اکسیژن و آب غیرقابل نفوذ هستند. فویل های نازک تر از این به دلیل وجود سوراخ های کوچک ایجاد شده توسط فرآیند تولید ، کمی نفوذ پذیر می شوند.فویل آلومینیومی دارای یک طرف براق و یک طرف مات است. تولید غلطک هایی با شکاف کافی برای مقابله با فویل دشوار است ، بنابراین برای مرحله و فشار نهایی، دو ورق به طور هم زمان نورد می شوند و ضخامت سنج را در هنگام ورود به غلطک ها دو برابر می کنند. هنگامی که ورق ها بعدا از هم جدا شدند ، سطح داخلی مات است و سطح بیرونی براق است.

مزایا

کاربرد های ورق آلومینیومی

ورق ، پرکاربردترین نوع آلومینیوم، در همه بازارهای مهم صنعت آلومینیوم یافت می شود. در بسته بندی از ورق برای تولید قوطی و بسته استفاده می شود. در حمل و نقل ، از ورق آلومینیوم برای ساخت قالب برای بدنه خودرو و تریلر تراکتور استفاده می شود. از آن در وسایل خانگی و وسایل آشپزی نیز استفاده می شود. ورق آلومینیوم در ساخت و ساز، به محصولاتی از جمله سایدینگ ، ناودان ، سقف ، سایبان و کرپک تبدیل می شود. آلومینیوم ورق را می توان با رنگ سفید تا سیاه ، طلایی ، قرمز ، آبی و صدها رنگ دیگر آنودایز کرد. می توان آن را به یک صفحه مات جلا داده شده یا صفحه براق درخشش تبدیل کرد. در ادمه به برخی از صنایع پرکابرد ورق آلومینیومی اشاره می کنیم :

1.بسته بندی

آلومینیوم برای بسته بندی استفاده می شود زیرا بسیار نرم است: می توان آن را به راحتی به ورق های نازک تبدیل کرد و در بسته بندی استفاده کرد. فویل آلومینیوم به عنوان یک مانع کلی در برابر نور و اکسیژن (که باعث می شود چربی ها اکسیده شوند یا سفت و سخت شوند) ، بو و طعم ها ، رطوبت و میکروب ها را ایجاد می کند. بنابراین به طور گسترده ای در بسته بندی مواد غذایی و دارویی از جمله بسته های طولانی مدت (آسپتیک) استفاده می شود. در بسته بندی برای نوشیدنی ها و لبنیات امکان ذخیره بدون یخچال را فراهم می کند. ظروف و سینی های فویل آلومینیومی برای پخت کیک و بسته بندی وعده های غذایی، غذای آماده و غذاهای خانگی استفاده می شود.

2.عایق

ورق های آلومینیومی به طور گسترده ای برای سپر تابشی (عایق و بازتابی)، مبدلهای حرارتی (انتقال حرارت) و آسترهای کابل (عایق و هدایت الکتریکی) استفاده می شود. خصوصیات رسانای حرارتی فویل آلومینیوم آن را به یک لوازم جانبی رایج در استعمال سیگار و قلیان تبدیل می کند به طوریکه ورق فویل آلومینیومی سوراخ شده اغلب بین زغال سنگ و دخانیات قرار می گیرد و اجازه می دهد تا دخانیات بدون تماس مستقیم با زغال سوزان گرم شود.

3.محافظ الکترومغناطیسی

اگرچه آلومینیوم غیر مغناطیسی است ، اما رسانای خوبی است. خاصیت محافظتی فویل آلومینیومی به نوع میدان حادثه (الکتریکی ، مغناطیسی یا موج هواپیما) ، ضخامت فویل و فرکانس (که عمق پوست ورق را تعیین می کند) بستگی دارد.

4.آشپزی

ورق آلومینیوم همچنین برای کباب کردن غذاهایی مانند قارچ و سبزیجات استفاده می شود. با استفاده از این روش که گاهی به آن بسته hobo گفته می شود، مواد غذایی در فویل پیچیده می شوند سپس روی کوره قرار می گیرند و از ریزش رطوبت جلوگیری می کنند که ممکن است باعث ایجاد بافت کمتری شود.

5.هنر و دکوراسیون

ورق های سنگین تر برای هنر، دکوراسیون و صنایع دستی بخصوص در رنگ های فلزی روشن استفاده می شود. آلومینیوم فلزی ، به طور معمول از رنگ نقره ای ساخته می شود تا از طریق آنودیزاسیون، رنگ های دیگری را به خود بگیرد.

تولید ورق آلومینیوم

ابتدا ، نیاز به تولید آلیاژ مناسب برای ورق آلومینیوم است و میزان استفاده محاسبه می شود و آلیاژهای مختلف نیز با نسبت مناسب باید مخلوط شوند. سپس ، آلیاژ مخلوط شده را باید داخل کوره ذوب قرار داده و گاز و خاک با روش علمی از بین می رود. مرحله بعدی ریخته گری است ، مایع آلومینیوم نیاز به ریخته گری با فناوری ویژه دارد. آلومینیوم به هر حالتی می تواند، ریخته می شود. فشار دادن روش مهمی برای شکل دادن به مواد است که می تواند فرایند گرما را کامل کند.

آخرین مرحله برای رنگ آمیزی ورق آلومینیوم است. پردازش اکسیداسیون ورق آلومینیوم می تواند مقاومت در برابر خوردگی را افزایش دهد و همچنین باعث زیبایی سطح آن می شود. برای تمیز کردن سطوح آلومینیومی نیاز به استفاده از روش های شیمیایی یا فیزیکی است. همچنین می توان از وسایل مکانیکی برای بدست آوردن سطح خالص یا Matt استفاده کرد.

تفاوت ورق و صفحات آلومینیوم

تفاوت ورق و صفحات آلومینیوم

ورق آلومینیوم و صفحه آلومینیومی در اصل یکسان هستند. تنها تفاوت واقعی در ضخامت مربوطه است. هر ورق آلومینیومی ضخیم تر از فویل است اما از 6 میلی متر نازک تر است. این فرم به اشکال مختلفی از جمله صفحه الماس در می آید. ورق آلومینیومی به هر حالتی منبسط شده ، سوراخ شده و رنگ آمیزی می شود. صفحه آلومینیومی هر ورق آلومینیومی است که ضخامت آن از 6 میلی متر بیشتر است.

انواع ورق آلومینیوم

 • ورقه های آجدار که یکی از پر کاربردترین ورقه ها محسوب می شود.
 • ورق آلومینیوم 6061
 • ورقه های الکترواستاتیک
 • ورقه های ذوزنقه ای ، کرکره های و شادولاین
 • ورقهای آلومینیوم رنگی که بسته به سفارش مشتری براساس استاندارد های موجود طرح و رنگ آن انتخاب می شود
 • ورقه های آلومینیومی کامپوزیتی
 • ورقه های لوزی یا امباس

ورق 6061 (Aluminum sheet 6061)

این نوع ورق ای در گروه ۶ آلیاژهای آلومینیوم جای دارد، این نوع آلیاژ آلومینیوم یکی از بهترین و پرکاربردترین انواع آلیاژ آلومینیوم در سطح جهانی است، همانند آلومینیوم 6061و 6063 که سایز موجود آن در ایران بین 1میلیمتر الی 250میلیمتر میباشد.دو عنصر اصلی به کار رفته در آلیاژهای این گروه منیزیم و سیلیسیم هستند. منیزیم به دلیل وزن بسیار پایین اما مقاومت بالا، پایداری و مقاومت در برابر حرارت و امواج الکترومغناطیسی باعث مقاومت بی بدیل این گروه از ورق ها شده است.

مجموعه ی این ویژگی هاست که باعث کاربرد وسیع آنها در صنایعی مانند هوا فضا، خودروسازی و تجهیزات الکترونیکی شده است.وجود سیلیسیوم در ورق های آلومینیومی سبب مقاومت و کاربردی تر شدن آن ها می شود. ترکیب درصد های بالاتر این عنصر در آلیاژ های مورد استفاده در صنایع فلزی، مانند ریخته گری های فولاد، آلومینیوم و صنایع حساس شیمی، به کار گرفته میشود .ورق آلومینیوم 6061 در ساخت پایه و یا پروفیل های آلومینیومی نیز به کار گرفته می شوند.از بارز ترین کاربرد این ورق می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • صنعت نرده سازی
 • صنایع خودرو سازی و ساخت قطعات خودرو
 • ساخت پروفیل های آلومینیومی
 • تولید لوله های آلومینیومی
 • صنایع خانگی مانند ساخت کابینت آشپزخانه
 • صنایع دریایی مانند ساخت بدنه کشتی به علت عدم خوردگی
 • صنایع الکتریکی مانند ساخت قطعات تلفن همراه

ورق ۶۰۶۱

ورق آلومینیوم سری 1000

ورق های آلومینیوم پر مصرف و رایج در بازار در سری 1000قرار دارد. خواص این دست از آلومینیوم ها مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی ، زنگ زدگی ، حرارت و دما و الکتریک همچنین قابلیت فرم پذیری و ماشین کاری بالا می باشد. در زیر مجموعه این گروه، ورق آلومینیوم 1050، 1060، 1070، 1200و 1100قرار دارد.اغلب از این سری از محصولات در صنایع غذایی جهت بسته بندی ، در ساخت لوازم آشپزخانه ، دیگ بخار ، مبدل های حرارتی و پوشش های عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق آلومینیوم 2024

دارای چقرمگی شکست و استحکام بالا در برابر سرما، همچنین قابلیت ماشین کاری، لحیم و جوشکاری بالا می باشد. نکته حائز اهمیت در این محصولات مقاومت کم در برابر عوامل خورنده و زنگ زدگی می باشد.

ورق آلومینیوم 5000

قابلیت ماشین کاری و جوشکاری بالا در کنار مقاومت بالا در برابر عوامل خورنده و زنگ زدگی یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در صنایع کشتی سازی و دریایی می باشد.

ورق آلومینیوم 7075

جزء آلیاژهای سر سخت به حساب می آید که دارای وزن و طبیعتا استحکام بالایی می باشد. از همین رو اغلب از این نوع از محصول در صنایع نظامی ، هوا فضا ، قطعه سازی و… مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی های قابل توجه در این سری از محصولات دست یافتن این محصول به بالا ترین حالت استحکام خود در صورت دما دیدن می باشد. از دیگر ویژگی های این سری از آلومینیوم ها مقاوم در برابر خوردگی بوده همچنین با دارا بودن خواص غیر مغناطیسی و بدون جرقه در دنیا جزء دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف پذیر محصوب می شود.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *