خانه / آهن آلات / ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی یکی از پر کاربرد‌ترین ورق‌ها می‌باشد. به عملیاتی که بر روی ورق‌ انجام می‌شود تا چربی‌ها از روی ورق که با استفاده از نورد گرم به ضخامت مناسب رسیده است با استفاده اسید کلرید پاک می‌شود اسیدشویی می‌گویند. ورق‌ اسیدشویی همان ورق سیاه می‌باشد که طی این فرایند ذغال‌های روی ورق و ذره‌های ناخالصی گرفته شود تا شباهت زیادی به ورق روغنی پیدا کند. در این مقاله به معرفی و بررسی ورق اسیدشویی می پردازیم.

ورق اسیدشویی چیست ؟

ورق اسیدشویی دسته ای از ورق های پرکاربرد می باشد. به تغییراتی که طی آن چربی ها ازروی ورقی که به وسیله نورد گرم به ضخامت مورد نظر رسیده است، با استفاده از اسید کلریدریک از ورق پاک می شود، اسیدشویی می گویند. ورق‌ اسیدشویی شده از ورق‌های سیاه (ورق های گرم نوردیده) ساخته می‌شوند که طی فرایندی سطح رویی آنها اسیدشویی می‌شوند و زغال‌های روی سطح ورق و ذره ای از ناخالصی‌ها گرفته می‌شود و مقداری ظاهر ورق صیقلی می‌شود یعنی شبیه به ورق روغنی (سرد نوردیده) است که اکثرا به دو شکل رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند و در آن رول ها معمولا در دو عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی متر ساخته می شود ، همچنین این ورق های معمولا دارای سایزهای 1.5 تا 6 میلیمتر می باشند.

اسیدشویی ورق یکی از متداول ترین فرآیندهای صنعتی است. این فرایند در کارهای آبکاری کوچک، کارخانه های اتومبیل سازی، کارخانه های تولید فولاد و هر کارخانه ای که کار آن شامل استفاده از یک پوشش برای فلزی پایه باشد دیده می شود. اسیدشویی فرآیندی است که از طریق آن اکسیدها و جرم های یک سطح فلزی به طریق شیمیایی و با غوطه وری ساختن آن در یک اسید معدنی رقیق که معمولا اسید سولفوریک و یا هیدروکلریک است ، برطرف می شود.

ورق اسیدشویی در واقع حد واسط ورق سیاه ( ورق آهن) و ورق گالوانیزه است. در فرآیند اسیدشویی ورق, چربی زدایی می شود تا آمادگی ورورد به خط گالوانیزه را داشته باشد. ورق اسیدشویی بیشتر جهت کارخانجاتی که ورق را گالوانیزه می نمایند و همچنین کارخانجاتی که پس از تولید قطعات فرآیند تکمیلی( نظیر رنگ کاری) بر روی آن انجام می دهند بکار می رود.
ورق اسیدشویی چیست؟

نحوه تولید ورق اسید شویی

قسمتی از محصول تولیدی در واحد نورد گرم به منظور شستشوی سطح ورق توسط اسید، به واحد اسیدشویی منتقل می شود. در خط های اسیدشویی رول ها پس از باز شدن توسط قرقره های بازشونده وارد حوضچه های اسید از نوع اسید کلریدریک شده و در آنجا برای اکسیدزدایی تمیز می شوند. این رول ها پس ازتمیز شدن و خارج شدن از مخازن اسید توسط آب شسته شده و با عبور از تونل هوای گرم خشک می شوند. پس از عملیات اسیدشویی بخشی ازمحصول به صورت کلاف اسیدشویی شده به بازارارائه و بخش عمده آن برای تولید محصولات سرد به واحد نورد سرد منتقل می شود.

دلیل اسید شویی ورق

ورقهای ساخته شده از نورد گرم به 2 علت ممکن است اسیدشویی شوند:

 1. بهتر شدن کیفی سطحی که بدلیل جدا شدن و تمیز شدن لایه های اکسیدی از روی سطح ورق است. در این صورت ورق از سطح بهتر و شکل ظاهری بهتری بهره مند خواهد شد. این هدف برای آن تعداد از ورق هایی است که پس از اسیدشویی وارد بازار مصرف می شوند.
 2. آماده سازی ورق برای فرایند نورد سرد.غالبا لایه های اکسیدی روی سطح ورق سخت و ضد سایش می باشند. به همین علت اگر ورق ها بدون اسیدشویی و اکسید زدایی نورد سرد شوند، موجب می شود که غلتک های نورد سرد به سرعت ساییده و از نوسان خارج شوند و روی هم رفته فرایند نورد سرد را با دشواری روبرو می سازد. این مشکل دو برابر خواهد شد، اگر اتصال و یا چسبندگی پوسته های اکسیدی به سطح ورق سست و ضعیف باشد. بنابراین لازم است که سطح ورق، پیش از فرایند نورد سرد، حتما تمیز و خالی از اکسید باشد.

اسید شویی ورق

مشخصات

 • ورق اسید شویی از جمله ورق های آلیاژی پرکاربرد است.
 • این ورق را از ورق نورد گرم یا ورق سیاه تولید میکنند. قسمتی از فرایند تولید ورق اسید شور همانند ورق سرد است.
 • استفاده از این ورق در مواردی که ظاهر وکیفیت سطح مورد توجه است، کاربرد دارد.

کاربرد ورق اسید شویی

کاربردهای این نوع ورق ها به شرح زیر است:

 • مصارف ساختمانی
 • اتومبیل سازی
 • صنایع لوله سازی
 • تولید مخازن گاز
 • فرم دهی برای انجام گالوانیزه
 • کیفیتی که ورق اسیدی دارد برای لوله‌های نفت گاز مناسب می‌باشد
 • فرم دهی سرد

کاربرد

مزایا ورق اسیدشویی

مزایا یی این ورق ها به شرح زیر است:

 • بهتر شدن کیفیت سطح فلز
 • آماده سازی ورق برای نورد سرد
 • اکسید زیادی را در خود حل میکند و باعث تمیز شدن سطح فلز می‌شود
 • استفاده از اسید باعث می‌شود که در تانکر‌های اسید شویی اسید کمتری مورد استفاده قرار گیرد
 • اسفاده از اسید باعث جلوگیری از خوردگی فلز می‌شود
 • مهم ترین مزیت این است که هزینه کمتری دارد یعنی صرفه اقتصادی دارد

معایب ورق اسیدشویي

معایب  این ورق ها به شرح زیر است:

 • در دمای بالا دود تولید میکند که باعث الودگی هوا و مختل کردن سیستم تنفسی می‌شود
 • بازیابی اسید کلرید هزینه زیادی دارد
 • به دلیل قدرت بالای اسید با فرایند خوردگی زیادی مواجه است

مراحل اسید شویی ورق

 1. قطعات در این مرحله به منظور برداشتن زنگ ، پوسته و سایر اکسید های فلزی در حمام اسید کلریدریک غوطه ور می شوند.
 2. سطح فولاد می بایست بطور کامل از این الودگی ها زدوده گردد تا مذاب روی قادر گردد با فولاد بطور کامل واکنش دهد .
 3. زنگ زدگی عمیق و سنگین را ممکن است نتوانیم به راحتی با روش اسید شوئی برداریم ، به همین دلیل شاید لازم باشد از سایر روش های مکانیکی به منظور تمیز کردن سطح قبل از اسید شوئی استفاده کرد.

مراحل اسید شویی ورق
سرعت و یا نرخ اسیدشویی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مهمترین آنها عبارتند از: نوع اکسید، ضخامت چسبندگی لایه اکسیدی به سطح، نوع، دما و غلظت محلول اسیدی، اغتشاش و هم زدن محلول اسیدی، زمان نگهداری در محلول اسیدی، وجود بازدارنده های موجود در محلول اسیدی که باعث کندی واکنش می شوند و همه سازه هایی که روی واکنش شیمیایی اسید بر اکسید موجود روی سطح ورق کارآمد باشند.

در این میان نقش دما، نوع و غلظت اسید از همه مهمتر و حساستر میباشد.برای نمونه در اسیدشویی بوسیله اسیدسولفوریک با غلظت 15 درصد،در محدوده دمایی 20 تا 100 درجه سانتیگراد دیده شده است که به ازای هر 10 درجه افزایش دمای اسید،نرخ اسید شویی 2 برابر میشود. به بیان دیگر نرخ اسید شویی در دمای 80 درجه سانتیگراد بیش از 5 برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی در دمای اتاق می باشد.این موضوع اهمیت دمای اسیدشویی را نشان میدهد.

پس از اسید شویی،برای جلوگیری از اکسید شدن سطح ورق در تماس با هوا هنگام نگهداری در انبار،لازم است که ورق پیش از کلاف شدن،بگونه ای بهینه روغنکاری شده و سطح آن بوسیله یک لایه نازک از روغن معدنی پوشیده شود و سپس کلاف شود. فرایندهای صافکاری، موج گیری و لبه بری از دیگر عملیات هایی هستند که در صورت نیاز روی ورق می بایست انجام پذیرد.

انواع ورق اسیدشویي

 • ورق های اسیدشویی شده در بازار بیشتر در دو دسته عمده ورقهای اسید شور ST37 و ورق های اسیدشور STW22 قرار میگیرند.
 • این دو ورق تفاوت چندان زیادی با هم نداشته و گروه دوم فقط کمی نرم تر است.
 • این دو گروه معمولا به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند.
 • رول ها معمولا در سه عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی متر و 150 سانتی متر تولید می شود.
 • رول هایی با عرض 150 و بیشتر برای ضخامت های بالای 3 میلی متر است.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *