خانه / آهن آلات / پروفیل زد

پروفیل زد

بر اساس نیاز مصرف کنندگان ، پروفیل های باز در ابعاد و ضخامت مختلف تولید می شوند. . پروفیل های باز که در مصالح ساختمانی برای چارچوب درب های چوبی ، ام دی اف و قاب دور پنجره روی نمای بیرون ساختمان کاربرد دارند . پروفیل هایی که در ایران ساخته می شوند شامل شکل های Z, U, I که همان گرم نورد شده است که برای فولاد را در برابر رطوبت پوشش می دهد . پروفیل های Z, U را با نام فولاد با پوشش ضد رطوبت می شناسند .می توان به تهیه و تولید شکل های مختلف پروفیل اقدام نمود. در این مقاله از پیکاتک می خواهیم به بررسی پروفیل زد بپردازیم.

پروفیل زد

پروفیل زد نوعی مقطع فولادی است که به شکل حرف Z لاتین است. در حقیقت کاربرد این پروفیل به صورت حمال برای پوشش خارجی سقف استفاده می گردد. پروفیل زد در امور ساختمانی و صنعتی (سوله سازی) استفاده می شود . پروفیل زد از وسایل اتصال در سازه های اسکلت فلزی است . از پر کاربرد ترین مصرف پروفیل Z زیر سازی سقف های شیب دار می باشد. پروفیل Z با سایز 16 ، 18 ، 20 ، 22شناخته می شود . و دارای ضخامت های 2 ، 2.5 ،3 میلی متر در طول های 4 ، 6 ، 7 متری و بلند تر تولید می شود. سایر موارد استفاده از پروفیل Z : سقف پارکینگ ، انباری ، سالن های ورزشی

محصولات فولادی در صنعت ساختمان در موارد بسیاری کاربرد دارند ، به همین خاطر است که به شکل های مختلفی ساخته می شوند تا در هرقسمت از سازه به بهترین شکل ممکن استفاده شوند و حداکثر ظرفیت باربری این محصولات بهره گیری شود ، مانند پروفیل زد آلومینیوم . پروفیل زد یا پروفیل Z یکی از پرمصرف ترین انواع پروفیل ها هستند که در صنایع مختلف کاربرد بسیاری دارند. این پروفیل را با نام فولاد با پوشش ضد رطوبت نیز می شناسند.

پروفیل زد چیست

مشخصات پروفیل زد

پروفیل ها درکشورهای متفاوت تمام جهان، با استانداردهای متفاوتی تهیه و ساخته می شوند. دربسیاری از کشورها از جمله ایران پروفیل ها بر اساس استانداردهای اروپایی تولید می شود. پروفیل زد نیز مطابق با استاندارد اروپایی است و در بازار ایران خرید و فروش می شود.این پروفیل ها در ابعاد سفارشی و مد نظر مشتری تولید می شوند و امکان انواع برش کاری و سوراخ کاری بر روی پروفیل وجود دارد. تمام نقاط موجود در پروفایل را می توان با استفاده از ابزار های 3 بعدی پروفیل سوراخ کرد. پروفیل Z می تواند :

 • طول حداکثر 16000 میلی متر
 • جان 400 میلی متر
 • بال 100 میلی متر
 • با سختی st52 تولید شود.

مزایایی پروفیل زد

محصولات پروفیل زد به عنوان یک عضو باربر یا عنصر کمکی در ساخت و سازهای صنعتی ، ساختمان های اسکلت فلزی در حال ساخت ، ساخت و سازهای فولادی ، کارهای فلزی سبک ، صنعت حمل و نقل و خودرو ، صنعت برق و الکترونیک و غیره همیشه مدنظر بوده اند. به طور کلی پروفیل Z جزء وسایل اتصال در سازه های اسکلت فلزی است . این پروفیل ها تحت عنوان پروفیل Z ، پروفیل z در سوله ، پروفیل نما ، پروفیل نیمرخ ، پروفیل سقف و یا پروفیل سازه های فلزی مورد استفاده قرار میگیرند.

پروفیل های Z برای سقف سازه ها ، تیرها و ستون ها کاربرد دارند مشروط بر اینکه هیچ گونه شکستگی در آنها وجود نداشته باشد. سیستم اسکلت فلزی بخصوص در کشورهای توسعه یافته ، مناسب ترین سیستم ساخت و ساز به ویژه برای کشورهای مستعد زلزله از جمله ایران است. علاوه بر این ، بدلیل امکان حمل راحت ، عیب یابی ساده و تعویض قطعات معیوب ، پروفیل Z شکل بسیار سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت است. این یکی از بزرگترین مزایای ساختمان های اسکلت فلزی است زیرا تمامی قطعات بوسیله پیچ و مهره بهم متصل می شوند و همین موضوع سبب عیب یابی سریعتر و راحت تر می شود.
امروزه با افزایش وزن ساختمان ها و تعداد طبقات ، معمولا ستون ها از اتصال و ترکیب چند پروفیل درست می شوند. به همین منظور پروفیل های زد یا نیم رخ های مختلفی استفاده می شوند.

کاربرد
کاربردهای پروفیل زد

در نقشه های فنی مهندسی پرو فیل Z را با Z نشان می دهند و عددی که پس از آن نوشته می شود نشاندهنده ارتفاع پروفیل Z می باشد.از پروفیل Z برای اتصال سازه های اسکلت فلزی استفاده می شود. هر سازه اسکلت فلزی از پروفیل های جدا از هم تشکیل می شود که لازم است به گونه ای مناسب و یکپارچه به یکدیگر متصل شوند. برای زیرسازی سقف های شیب دار در کارهای ساختمانی پروفیل Z یا نیم رخ Z را بکار می برند و افزون بر آن در کشتی سازی نیز کاربرد دارد.

از پروفیل نیم رخ Z برای ساخت ستون های مرکب مقاطع مرکب استفاده می کنند.در دنیای کنونی با بالا رفتن وزن ساختمان ها و تعداد طبقات , ستون ساختمان ها را به طور معمول از دو یا چند پروفیل ترکیبی می سازند. برای تولید ستون های مرکب از نیم رخ های متفاوتی استفاده می شود . پروفیل ها درکشورهای متفاوت تمام جهان, با استانداردهای متفاوتی تهیه و ساخته می شوند. دربسیاری از کشورها از جمله ایران بر اساس استانداردهای اروپایی تولید صورت می گردد .برخی کابرد های معروف پروفیل زد :

 • پوشش انواع سوله ها ،سالن های ورزشی
 • ایستگاه های سوخت رسانی
 • سازه های اسکلت فلزی
 • مصارف ساختمانی
 • مصارف صنعتی و کشتی سازی
 • پوشش سقف سالن های بزرگ یا کارگاه ها , ایستگاه های سوخت رسانی, ایستگاه های اتوبوس ,

قیمت پروفیل زد
قیمت پروفیل زد

قیمت پروفیل z آلومینیوم در بازار تابع عوامل متعددی است از جمله به نوع آن بستگی دارد زیرا انواع آن شامل پروفیل Z 18، پروفیل Z 20 و پروفیل Z 22 است. به طور مثال قیمت پروفیل Z 18 در ضخامت 2.5 سانتی متری با ضخامت 3 سانتی متری متفاوت است. پروفیل Z در نقشه های فنی مهندسی با Z نشان داده می شود وهمچنین عدد بعد از Z نیز نشان دهنده ی ارتفاع پروفیل می باش، به طور مثال پروفیل Z 180 یعنی پروفیل زد با ارتفاع 180 میلی متر .

پروفیل z موجود در بازار جزو دسته بندی پروفیل های باز قرار میگیرند که در روند تولید با استفاده از فرایند نورد سرد و با استفاده دستگاه های رولفرم در سایزهای مختلف برای مصارف ساختمانی و صنعتی تولید میگردد. بر اساس نیاز مشتریان این پروفیل ها در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید می شوند.

انواع پروفیل زد

پروفیل های زد در انواع مدل ها در بازار موجود است. بسته به نوع و مکان مصرف هر کدام از این دسته مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این دسته های پروفیل Z آلومینیومی دارای خواص و ویژگی های مشترک هستند و در اندازه و وزن باهم تفاوت دارند :

 1. پروفیل z 16
 2. پروفیل z 18
 3. پروفیل z 20
 4. پروفیل z 22

پروفیل Z
استاندارد پروفیلZ

 • استاندارد ملي ايران 3694 : سال 1375- ورق هاي فولادي گرم نورديده با كيفيت ساختماني – ويژگيها و روشهاي آزمون
 • استاندارد ملي ايران 5722 : سال 1381- ورق هاي فولادي سرد نورديده با كيفيت ساختماني – ويژگيها و روشهاي آزمون

ابعاد پروفیلZ

برای ابعاد پروفیل زد باید موارد زیر در هنگام ساخت این نوع پروفیل های آلومینیومی رعایت شوند:

 • mm 2 ارتفاع پروفيل
 • mm 2 60 رواداری بعد 60
 • mm 5 22 رواداری بعد 22

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *