خانه / تهویه مطبوع / چیلر اسکرال

چیلر اسکرال

یکی از انواع مدل های چیلرهای تراکمی, چیلر اسکرال است که دارای مزایای زیادی نسبت به مدل های دیگر مخصوصا چیلر رفت و برگشتی است. واژه اسکرال به نوع کمپرسور (کمپرسور اسکرال) به کار رفته در این چیلر اطلاق می شود. از نظر نوع کندانسور دو نوع چیلر اسکرال آبی یا همان چیلر اسکرال آب خنک (دارای کندانسور آب خنک) و چیلر اسکرال هوایی یا همان چیلر اسکرال هوا خنک (دارای کندانسور هوا خنک) وجود دارد. در این مطلب از سایت پیکاتک به بررسی چیلر اسکرال و مزایا آن می پردازیم.
چیلر اسکرال چیست

چیلر اسکرال چیست

چیلر اسکرال معمولا در تناژهای کم و متوسط مورد استفاده قرار میگیرد و برای کاربری های با تناژ تبرید بالا از چیلر اسکرو،پیستونی یا سانتریفیوژ استفاده میشود.در چیلرهای اسکرال معمولا از چند کمپرسور اسکرال به صورت ترکیبی استفاده میشود تا ظرفیت آن افزایش یابد. چیلر اسکرال (Scroll) مانند سایر چیلرهای تراکمی بر پایه سیکل تبرید تراکمی کار می کند و به آن چیلر تراکمی اسکرال نیز گفته می شود.

چیلر اسکرال ، نسل جدید سیستم سرمایش در صنعت تهویه مطبوع می باشد. فرآیند سرمایش در چیلر اسکرال نیز مانند سایر انواع چیلر تراکمی بر اساس سیکل تبرید تراکمی انجام می پذیرد. به دلیل استفاده از کمپرسور اسکرال در سیکل تبرید چیلرها ، این وسیله تحت عنوان چیلر اسکرال نامیده می شود. در این نوع از تجهیزات سرمایشی تراکمی کمپرسور اسکرال جایگزین کمپرسور پیستونی رفت و برگشتی شده است. به همین دلیل به نام چیلر اسکرال یا چیلر حلزونی نیز شناخته می شود.

کمپرسور اسکرال عموما از دو حلزون غیر هم محور که یکی ثابت و دیگری متحرک بوده و در داخل یکدیگر قرار می گیرند، تشکیل شده است. در کمپرسور اسکرال ، فرآیند تراکم و فشرده سازی سیال مبرد توسط حرکت حلزون متحرک انجام می پذیرد. به عبارت دیگر، گاز مبرد با قرار گرفتن در بین این دو بخش حلزونی متراکم و فشرده می شود. بنابراین، بدین صورت می توان فشار مورد نیاز در خروجی را تامین کرد.
کمپرسور چیلر اسکرال

کمپرسور چیلر اسکرال

یکی از انواع کمپرسور که امروزه در دنیا شدیداً مورد توجه قرار گرفته، کمپرسور های اسکرال می باشند. این کمپرسور ها از دو حلزون که یکی ثابت و دیگری متحرک است تشکیل شده است. حرکت حلزون متحرک باعث فشرده شدن گاز بین این دو شده و فشار لازم را در خروجی ایجاد می کند. این نوع کمپرسور ها دارای مزایای فراوانی می باشند که باعث جایگزین شدن آنها بجای کمپرسور های رفت و برگشتی شده است.کمپرسور اسکرال از دو حلزون ثابت و متحرک تشکیل شده است که داخل یکدیگر قرار می گیرند و سیال مبرد را متراکم می کنند.

کمپرسورهای اسکرال به عنوان کمپرسورهایی با عملکرد بسیار آرام (بدون صدا و لرزش) و با طول عمر بالاتر نسبت به سایر کمپرسورها شناخته می شوند زیرا که تعداد قطعات رفت و برگشتی و اصطکاکی آنها از سایر کمپرسورها کمتر است. از دیگر مزایای کمپرسور اسکرال می توان به بالا بودن راندمان آن در نسبت تراکم های از پیش تعیین شده و حالت کارکرد با بار کم ، نگهداری آسان و کم هزینه آن اشاره کرد.
امروزه از تکنولوژی موتور محرک سرعت متغیر یا اینورتر (الکتروموتور دور متغیر) برای چرخش کمپرسور استفاده می شود که باعث می شود کمپرسور همواره با تمام توان کار نکرده و دور آن متناسب با نیاز برودتی (سرمایشی) کم یا زیاد شود که تاثیر زیادی بر کاهش مصرف برق دارد.

مزایا چیلرهای اسکرال

این چیلرها دارای مزیتهایی نسبت به سایر انواع دیگر چیلر تراکمی می باشد.یکی از مهمترین مزایای چیلر اسکرال عملکرد آرام، بدون صدا و لرزش آن است. زیرا تعداد قطعات مورد استفاده متحرک و اصطکاکی در آن نسبت به انواع دیگر چیلر ها کمتر بوده و این مزیت کمک به بهبود و افزایش طول عمر مفید چیلر اسکرال می‌کند.در نسبت های تراکم ثابت و از پیش مشخص شده در حالت کم بار، راندمان این مدل در مقایسه با سایر انواع چیلر بالاتر می باشد.پس می توان اینگونه نتیجه گرفت، چیلر تراکمی با این نوع کمپرسور دارای هزینه تعمیر و نگهداری کمتری بوده و نگهداری از آن راحت تر و مقرون به صرفه تر می‌باشد.

نکته قابل توجه در ارتباط با حایز اهمیت بودن راندمان کم بار کمپرسورها نسبت به حالت تمام بار این می باشد که تعداد زیادی از کمپرسور ها ،اکثر طول عمر مفید خود را در حالت کم بار کار می کنند. البته با وجود تکنولوژی موتور محرک با دور متغیر جهت چرخش کمپرسور ، کمپرسور با تمام توان خود کار نکرده و متناسب با بار برودتی مورد نیاز، میزان توان کمپرسور کم یا زیاد شده و این امر تاثیر به سزایی بر کاهش مصرف برق دارد.

 • عملکرد آرام، بدون صدا و لرزش آن است
 • طول عمر بالا دارند
 • نگهداری آسان
 • ضریب عملکرد چیلر اسکرال در مقایسه با سایر انواع چیلر به مقدار قابل ملاحظه ای بیشتر میباشد.
 • در صورت خرابی،به دلیل تعداد کم قطعات لغزنده، به راحتی قابل تعمیر بوده و هزینه تعمیر چیلر اسکرال پایین میباشد.
 • چیلر اسکرال با بازدهی بالا می تواند هزینه های عملیاتی را تا حدود زیادی کاهش دهد.
 • این چیلر در مقابل بازگشت مایع به دلیل روش خاص تراکم و عدم استفاده از valve plate مقاوم می باشد.

مزایا

معایب چیلر اسکرال

قیمت بالای این دستگاه در مقایسه با سایر مدل ها و دستگاه های تراکمی ، از مهمترین معایب این نوع است.

کاربرد

چیلراسکرال در موارد زیر بکار میرود:

 • برج ها و مجتمع های مسکونی
 • ساختمان های اداری
 • ساختمان ها و مراکز تجاری
 • کارخانجات و واحدهای صنعتی
 • تالار و هتل ها
 • بیمارستان ها
 • کلین روم
 • رستوران ها
 • پتروشیمی ها
 • سالن های ورزشی

انواع چیلر اسکرال

چیلرهای اسکرال را بر اساس نوع کندانسوری که در آن ها به کار رفته دسته بندی می کنند. بر این اساس چیلرهای اسکرال را به دو دستۀ چیلرهای آب خنک و چیلرهای هوا خنک تقسیم بندی می‌نمایند.

1.چیلرهای آب خنک

 • منظور از آب خنک این است که; در کندانسور این سیستم از آب استفاده شده و به کمک این آب است که عمل خنک سازی محیط انجام می گیرد.

2.چیلر هوا خنک

 • دربارۀ چیلرهای هوا خنک نیز همین عمل به کمک جریان هوای آزاد صورت می گیرد.
 • مهم ترین تفاوت در چیلرهای هوا خنک و آب خنک، قطعات مورد استفاده در چیلر است; که در یکی از فن استفاده شده و در دیگری از یک خط لوله کمک گرفته می شود.

انواع چیلر اسکرال

چیلر اسکرال

درچیلر اسکرال ، کندانسور پس از کمپرسور و قبل از شیر انبساط حرارتی قرار داده میشود.هدف اصلی از قرار دادن کندانسور در این چرخه، زدودن حرارت از مبردی است که وارد اواپراتور میگردد.اکثر کندانسورها، به دو صورت خنک شونده با هوا که به کندانسور هوا خنک معروف است و یا خنک شونده با آب که به آن کندانسور آب خنک میگویند، طبقه بندی میشوند.

در سیستم کندانسور آب خنک،آب کندانس مرتبا بین برج خنک کننده و کندانسور چیلر اسکرال به چرخش در می آید. انتقال حرارت بین آب خنک شده در برج خنک کن و مبرد گرم شده خروجی از کمپرسور که به کندانسور وارد میشود انجام میشود.آب کندانس از بالای برج خنک کن وارد شده و با انتقال دمای خود به هوای جریانی در برج از بخش پایینی برج خنک کن خارج میگردد.مایع مبرد و آب کندانس نبایستی تحت هیج شرایطی با یکدیگر مخلوط شوند. آب کندانس در داخل لوله و مبرد بر روی دیواره بیرونی کندانسور جریان دارد. برای کاهش هزینه در تهیه کندانسور آب خنک از مبدل دو لوله ای یا مبدل پوسته و کویل استفاده شده و مبدل پوسته و لوله ای برای متراکم تر و کم حجم تر کردن کندانسور کاربرد دارد. چیلر تراکمی با کندانسور خنک شونده با آب،چیلر تراکمی آب خنک نیز گفته میشود.

طراحی و عملکرد کندانسور چیلر هوا خنک با چیلر آب خنک متفاوت است.تفاوت عمده آنها،عدم استفاده از برج خنک کننده در کندانسور هوا خنک میباشد. اما هوا در عرض لوله های حامل ماده مبرد در کندانسور هوا خنک در جریان است، از طرفی استفاده از کندانسور های هوا خنک نیز به اندازه کندانسور آب خنک پوسته و لوله ­ای متداول است.چیلر تراکمی با کندانسور هوا خنک،چیلر تراکمی هوا خنک نیز نامیده میشود.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *