خانه / تهویه مطبوع / چیلر اسکرو

چیلر اسکرو

چیلر ها به طور کلی به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم می شوند که خود چیلرهای تراکمی نیز به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند. تفاوت این دسته ها در نوع و مدل کمپرسور است. یکی از این مدل ها چیلر اسکرو است. چيلرهاي تراکمي اسکرو را بايد نسل جديد چيلر تراکمي در صنعت تهويه مطبوع به حساب آورد. تکنولوژي ساخت و نوع خاص کمپرسورهاي اين دستگاه‌ها که از نوع مارپيچي مي‌باشد امکانات ويژه‌اي را نسبت به چيلرهاي تراکمي نوع معمول بوجود آورده است که مهم‌ترين آن زير بار رفتن چيلر به صورت تدريجي و با توجه به ميزان برودت مورد نياز مي‌باشد. در این مقاله به بررسی چیلر اسکرو و مشخصات آن می پردازیم.
چیلر اسکرو چیست ؟

چیلر اسکرو چیست ؟

در صنعت تهویه مطبوع، با پیشرفت تکنولوژی نسل جدیدی از چیلر های تراکمی که در آن سیال با کمک کمپرسور اسکرو متراکم می شود، ساخته شده است. در کمپرسور اسکرو، فرآیند تراکم توسط روتور انجام می‌پذیرد. بنابراین، به دلیل استفاده از کمپرسور اسکرو ( کمپرسور مارپیچی ) در سیکل تبرید چیلر ها ، به نام چیلر اسکرو شناخته می شود. چیلر تراکمی اسکرو نسبت به سایر انواع چیلر دارای مزیت بیشتری می باشد.

یکی از مهمترین مزیت های چیلر اسکرو ، قرار گرفتن تحت بار تدریجی متناسب با میزان سرمایش یا برودت است. این مزیت کمک به بهینه سازی مصرف برق چیلر اسکرو و کاهش استهلاک دستگاه می کند. البته در مقایسه با سایر انواع چیلر دارای قیمت بالاتری می باشد. چیلر اسکرو ، معمولا در ظرفیت هایی بین 25 تا 450 تن تبرید ساخته می شود. در صورت نیاز به ظرفیت های بالاتر چیلر اسکرو می تواند تا ظرفیت 800 تن تبرید نیز ساخته شود.

علت نام گذاری این دسته از چیلرها به چیلر اسکرو این است که مهمترین قسمت آن یعنی کمپرسور از نوع مارپیچی یا اسکرو Screw است. نحوه کار چیلر تراکمی اسکرو به این صورت است که کمپرسور ، مبرد گازی شکل را در مدار تبرید بعد از فشرده سازی به سمت سایر قسمت ها مانند کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور فرستاده تا طی یک چرخه عمل خنک کاری سیال دیگری مانند آب انجام شود.
ساختمان چیلر اسکرو

ساختمان چیلر اسکرو

ساختار چیلر تراکمی اسکرو نسبت به انواع دیگر چیلرهای تراکمی (مانند اسکرال ، پیستونی و سانتریفیوژ) تقریبا مشابه بوده و نوع کمپرسور آنها است که باعث ایجاد تفاوت می شود.اکثر اجزای تشکیل دهنده چیلر اسکرو مشابه انواع دیگر چیلر های تراکمی می باشد. اجزای اصلی عبارتند از

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • شیر انبساط
 • اواپراتور چیلر
 • تابلو برق
 • سیستم کنترلی
 • محفظه آب

عملکرد و راندمان یک چیلر اسکرو علاوه بر اینکه به کیفیت اجزای اصلی چیلر مانند کمپرسور وابستگی زیادی دارد ، نحوه طراحی و ساخت چیلر اسکرو بخصوص ساخت کندانسور آب خنک و ساخت اواپراتور چیلر حتی سازه آن نیز در بهبود عملکرد سرمایشی چیلر تاثیر به سزایی می گذارد. همچنین استفاده از متریال های مناسب در ساخت چیلر اسکرو و اجزای آن نیز در کیفیت نهایی چیلر تعیین کننده است.

مشخصات فنی چیلر اسکرو

کمپرسورهای اسکرو عمدتا از دو روتور دوار تشکیل شده اند که با به گردش درآمدن یکی از آنها توسط الکتروموتور (موتور الکتریکی) یا نیروی محرکه دیگر ، عمل فشرده سازی مبرد بین دو روتور صورت می گیرد.
سیستم روغن کاری این کمپرسورها نسبتا پیچیده است و کاهش روغن در آن می تواند به آرامی موجب خراب شدن قطعات و یاتاقان ها شود و از این بابت کنترل فشار روغن و مقدار آن طی دوره های زمانی منظم و مطابق کاتالوگ سازنده اهمیت زیادی دارد.

کمپرسورهای اسکرو همانند کمپرسورهای چیلر رفت و برگشتی یا پیستونی از نوع جابجایی مثبت هستند و در دو نوع تک مارپیچ و جفت مارپیج ساخته می شوند. از نظر روغن کاری نیز در دو نوع جریان آزاد روغن Oil free یا جریان روغن تزریق شده Oil injected دسته بندی می شوند.
کمپرسورهای جفت مارپیچ با تزریق روغن در حالت های بار متوسط ، راندمان بالاتری دارند. مدل های جفت مارپیچ توانایی کارکرد در نسبت تراکم های تا 30 به یک را نیز دارند. ظرفیت کاری آن متناسب با بار مورد نیاز قابل تغییر است و کنترل ظرفیت آن توسط یک دریچه لغزنده کنترل می شود که نسبت تراکم را تغییر داده تا کمپرسور چیلر همواره در حالت بهینه کار کند. این کمپرسورها به طور معمول در ظرفیت های 20 تا 1000 تن تبرید موجود هستند.
مشخصات فنی

مزایا چیلرهای اسکرو

این مزایا به شرح زیر است:

 1. هزینه کم تعمیرات و نگهداری
 2. قابلیت تعمیر آسان به دلیل تعداد کم قطعات لغزنده
 3. جریان گاز در این مدل به‌صورت آرام و پیوسته است.
 4. از نقطه نظر بعد و اندازه، چیلر اسکرو نسبت به سایر چیلرهای تراکمی کوچک‌تر بوده و دارای وزن کمتری می‌باشد.
 5. در صورت برگشت مایع کمپرسور آسیب کمتری خواهد دید.
 6. این نوع دستگاه ها دارای بازده حجمی بالایی هستند.
 7. راندمان چیلر اسکرو، در هر دو حالت بار کامل و بار جزئی بالا است; درحالی‌که راندمان چیلر سانتریفیوژ فقط در حالت تمام بار زیاد می‌باشد.
 8. کاهش مصرف انرژی در هنگام کنترل ظرفیت.
 9. بهترین کمپرسور برای بلند مدت

معایب چیلرهای اسکرو

شاید می شود تنها ایراد این نوع چیلرها فقط قیمت بالاتر آن ها نسبت به چیلرهای چیلرهای دیگر است.
تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو

تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو

عمده تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو در نوع ساخت آن ها و ظرفیت های تولیدی آن ها میباشد.
کمپرسور های اسکرال یا کمپرسور های حلزونی دارای ظرفیت پایین تری نسبت به کمپرسورهای اسکرو میباشند. معمولا در چیلرهایی که کمپرسور اسکرال دارند به علت همین ظرفیت پایین به منظور دستیابی به ظرفیت های بالا ، دارای چند کمپرسور هستند. در چیلرهای اسکرال معمولا از یک تا هشت کمپرسور متداول میباشد. چیلرهای اسکرال از ظرفیت 3 تن تبرید تا حدود 250 تن تبرید ساخته میشوند و بسته به ظرفیت چیلر تعداد کمپرسور ها متغیر می باشد. این تعدد کمپرسور ( اگر هر کمپرسور را دورثابت و یک مرحله در نظر بگیریم)، باعث افزایش تعداد مرحله های زیر بار رفتن چیلر میشود. به طور مثال چیلری که شش کمپرسور اسکرال دارد، دارای شش مرحله کنترل ظرفیت می باشد و بنا به ظرفیت مورد نیاز این کمپرسورها زیر بار میروند.

کمپرسور اسکرو که کمپرسور پیچی نیز نامیده میشود. در ظرفیت های 50 تن تبرید تا حدود 250 تن تبرید تولید میشوند. چیلرهایی که با کمپرسور اسکرو ساخته میشوند معمولا دارای بازده بیشتری نسبت به کمپرسور اسکرال دارند. در ظرفیت های بیشتر از 200 تن تبرید به دلیل تعداد بیشتر کمپرسور های اسکرال ، معمولا قیمت دستگاههای چیلر با کمپرسور اسکرو مناسب تر میباشد. چیلرهای با کمپرسور اسکرو معمولا دارای دو یا سه عدد از این کمپرسور میباشند.البته کمپرسورهای اسکرو نیز خود دارای سیستم کنترل ظرفیت پله ای میباشند که بعضا میتوان با نصب تجهیزات خاصی ، کنترل ظرفیت این کمپرسورها را به صورت خطی یا پیوسته ایجاد کرد.

خلاصه تفاوت کمپرسور اسکرال و اسکرو

به طور خلاصه تفاوت این دو مدل از انواع پرکاربرد سیستم های تهویه مطبوع به شرح زیر است :

 • مقاومت کمپرسورهای اسکرال از کمپرسورهای اسکرو بیشتر است
 • در ظرفیت‌های پایین(کمتر از بیست تن) از کمپرسور اسکرو نمی‌توان استفاده کرد .
 • در ظریفت های بیشتر از 200 تا تبرید استفاده از کمپرسور اسکرال توجیه منطقی و فنی ندارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *