خانه / تهویه مطبوع / چیلر هوا خنک

چیلر هوا خنک

چیلرهای تراکمی امروزه کاربرد مختلفی در مکان های مختلفی دارند. این نوع چیلرها علاوه بر نوع کمپرسور بر اساس نحوه عملکرد کندانسور نیز به دو قسمت چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک تقسیم می شوند. چیلر هوا خنک از هوا برای خنک کاری مبرد در جریان سیکل تبرید استفاده می کنند. چیلر تراکمی هوا خنک معمولا از ظرفیت های پایین با کمپرسورهای اسکرال ، تا ظرفیت های بالا با کمپرسورهای اسکرو تولید می شود. در این مقاله نگاهی به مشخصات چیلر هوا خنک و تفاوت آن با چیلر آبی می کنیم.

چیلر هوا خنک چیست ؟

چیلر هوا خنک سیستم برودتی(سرمایشی) است که هم در ساختمان های تجاری ، مسکونی ، اداری و غیره برای خنک کاری آب وپمپاژ آن به هواسازها و فن کویل های درون ساختمان(جهت کاهش دمای هوا و رطوبت زدایی) استفاده می شود و هم کاربرد های صنعتی برای خنک کردن فرآیندها ، دستگاهها و ماشین آلات صنعتی(با آب سرد) دارد. واژه تراکمی به این خاطر به این وسیله اطلاق می شود که فرآیند سرمایش بر اساس متراکم کردن مبرد توسط کمپرسور صورت می‌گیرد.

این دسته از چیلرها جهت تولید برودت و گرفتن گرمای ساختمان جهت پس دادن آن به هوای محیط بیرون می باشد. چیلرها جهت انجام وظیفه خود باید به وسیله پمپ آب سرد و لوله کشی به مدار آب ساختمان متصل گردند. این لوله کشی ها به ترمینال و زون بندی داخلی تهویه مطبوع متصل می گردد و با گردش اب سرد چیلر به داخل زون گرما از محیط دفع می کنند.

چیلر هوا خنک چیست

چیلر هوا خنک

چیلرهای تراکمی هواخنک از اوایل دهه 80 میلادی به مرحله تولید و بهره برداری رسیده اند و در حال حاضر به دلیلی نصب ساده تر و هزینه پایین تر در اجرا و نگهداری در حال حاضر یکی از مرسوم ترین نمونه های چیلرهای تولیدی در ایران و در تمام جهان می باشد. از مهمترین مزیت های آن تولید چیلر های کوچک در اصطلاح مینی چیلرها می باشد که به دلیل فراهم بودن کندانسور و بدون احتیاج به برج خنک کننده در ظرفیت 5 تا 20 تن طراحی و ساخته می گردد، که بسیار جهت چیلرهای صنعتی کاربرد فراوان دارد.

چیلر تراکمی هوا خنک به عنوان قلب سیستم سرمایشی و گرمایشی ساختمان ها در مناطقی که به دلیل رطوبت هوا امکان استفاده از برج خنک کننده آبی و در نتیجه چیلر تراکمی آبی وجود ندارد همچنین با توجه به کمبود آب در ایران چیلرهای تراکمی هوا خنک یکی از بهترین گزینه ها برای ساختمان ها و مراکز خرید و مجتمع تجاری می باشد.
کاربرد

کاربرد چیلر هوا خنک

کاربرد چیلر هوا خنک به شرح زیر است:

1.کاربرد در تهویه مطبوع

در سیستم های تهویه مطبوع، آب سرد تولیدی چیلر از طریق گردش درون مبدل های حرارتی هوایی (کویل) مانند فن کویل، کویل هواساز و ایرکولر، جریان هوای خنک مورد نیاز جهت سرمایش فضاهای مسکونی، اداری، تجاری و حتی صنعتی را فراهم می کند. سپس بعد از دریافت گرما، جریان آب به چیلر بازگشته و مجدداً تا دمای استاندارد تهویه (7 درجه سانتی گراد) سرد می شود. طی فرایند سرمایش هوا در مبدل حرارتی، گرمای محسوس و نهان محیط (فضای تهویه ­شده)، هردو به هوای سرد خروجی مبدل، منتقل می شوند. به همین علت در مقایسه با سیستم های سرمایش تبخیری (کولر آبی، ایرواشر و زنت) هوای مطبوع و مناسب تری حاصل می گردد.

2.کاربرد در برودت صنعتی

آب سرد تولیدی چیلر، جهت خنک کاری مکانیزم ها و ماشین آلات خطوط تولید، در گستره وسیعی از صنایع مختلف استفاده می شود. نمونه ای از این صنایع عبارتند از: پلاستیک، تزریق و ریخته­ گری، فلزکاری، جوشکاری، ماشین ابزار، پتروشیمی، داروسازی، بهداشت و درمان، تولید و نگهداری مواد غذایی، پرورش ماهی، کاغذ و سیمان، راهسازی و … چیلرهای هوا خنک صنعتی بسته به میزان حساسیت و اهمیت ثبات در فرایند تولید کارخانه و همچنین با توجه به الزامات خنک­ کاری، می ­توانند به صورت مرکزی و یا غیر مرکزی، جهت تولید آب سرد از 10- تا 3 درجه سانتی گراد بیشتر از دمای مرطوب محیط بکار گرفته شوند.

مزایا

مزایایی چیلر هوا خنک به شرح زیر است:

 • کاهش مصرف انرژی
 • عدم نیازبه سرویسهای سالانه
 • عدم نیاز به نگهداری و سرویس های زود هنگام و عمر بالای کمپرسور
 • حذف کامل موتورخانه
 • این سیستم برای جغرافیای بیشتر مناطق ایران یعنی گرم و خشک بسیار مناسب است
 • یکپارچه بودن کل سیستم
 • عدم نیاز به برج خنک کننده مجزا
 • قابلیت نصب در فضاهای باز
 • قابل استفاده در ظرفیت های پایین
 • مدیریت مصرف برق در نمونه های پیشرفته
 • صرفه جویی در هزینه با حذف لوله‌کشی و هزینه‌ های مربوط به کندانسور آبی
 • امکان کنترل کلیه قسمتها به وسیله دستگاه های الکترونیکی
 • امکان استفاده از بخشی از ظرفیت دستگاه و مصرف کمتر انرژی
 • نصب در کلیه فضاها بسته به نوع انتخاب

معایب

معایب چیلر هوا خنک به شرح زیر است:

 • نویز زیاد فن و کمپرسور به دلیل نصب در فضای آزاد
 • عمر کوتاه تر نسبت به چیلرهای آب خنک
 • نیاز مداوم به سرویس

فرق چیلر هوا خنک و آب خنک

تفاوت چیلر هوا خنک و آب خنک

تفاوت چیلرهوا خنک و آب خنک به شرح زیر است:

از لحاظ مدارها

از لحاظ مدارها در چیلرهای تراکمی، مدار یک چیلر تراکمی آب خنک دارای سه مدار آبی می باشد. اولین مدار آبی که شامل آب خنک کننده فن کویل ها و هواساز ها می باشد. این آب به وسیله پمپ چیلدواتر در مدار اواپراتور و دستگاه های خنک کننده می چرخاند و باعث انتقال حرارت می گردد سپس آب وارد چیلر می شود وگرمای آن توسط اواپراتورگرفته می شود.
در مدار سیکل مبرد تبخیر و گرمای خود را در کندانسور پس می دهد سپس به وسیله پمپ گردش آب و برج خنک کننده دفع می گردد. در چیلرهای هوا خنک نیز همانند چیلرهای آب خنک ابتدا گرمای ساختمان به وسیله مدار سوم وجود ندارد و به وسیله کندانسورهای هوایی گرما ساختمان را به وسیله فن کویل ها و هواساز ها از محیط گرفته و چیلر توسط سیکل تبرید خود، گرما را به محیط دفع می کنند.

در چیلرهای تراکمی هوا خنک، دفع گرما به وسیله فن های و کویل هایی روی انجام می گیرد و مدار سوم لوله کشی که شامل برج خنک کننده و پمپ و مدار لوله کشی می باشد حذف می گردد. که این خود باعث کاهش هزینه های نگهداری و اجرای پروژه می گردد. در چیلرهای آب خنک هزینه اجرای پروژه به واسطه تهیه برج خنک کننده و لوله کشی و پمپ های برج خنک کننده کمتر می شود. و همچنین هزینه تعمیر نگهداری نیز با توجه به نبود برج خنک کننده و دیگر اقلام بسیار کاهش می یابد. اما هزینه اولیه تامین آن بسیار بالاتر می باشد. و همچنین محل قرار گیری چیلر باید در یک فضای باز و محیط بیرون باشد. و فضای مناسب سرویس و فاصله از دیوار ها قرار گیرد.

از لحاظ هزینه های تعمیرات

مهمترین مزیت چیلرهای تراکمی هوا خنک نسبت به چیلرهای تراکمی آب خنک نداشتن هزینه های تعمیرات کندانسور آبی و همچنین نبود هزینه ای سرویس برج خنک کننده از قبیل فن، کاهنده دور، یاتاقان و پکینگ ها می باد که هر دو سال یک بار احتیاج به سرویس و هر 5 سال یکبار احتیاج به تعویض آن ها می باشد. در این حالت هزینه اسید شویی چیلر و باز نمودن درب کندانسورها و تمیز نمودن لوله های کندانسور می باشد.

از لحاظ چیدمان

به لحاظ چیدمان چیلر با کندانسور هوا خنک و آب خنک اختلافاتی هست که بنا به شرایط محلی و معماری هر پروژه بستگی دار.چیلرهای با کندانسور آب خنک بایستی در فضای موتورخانه نصب شوند و جهت نصب برج خنک‌کننده نیاز به فضای باز دارند.
چیلرهای با کندانسور هواخنک به‌صورت یکپارچه می‌باشند و نیاز به فضای باز دارند .
کمپرسور چیلر هوا خنک

اجزای چیلر هوا خنک

چیلر ترکمی هواخنک همانند نیز مانند سیکل تبرید جذب گرما از مدار آب چیلر در اواپراتور و دفع گرما نیز از سمت کندانسور می گردد . لذا اجزای اصلی چیلر تراکمی هوا خنک به شرح زیر است:

 • کمپرسور
 • اواپراتور
 • کندانسور
 • اکسپنشن ولو

کمپرسور چیلر هوا خنک

در این چیلرها از کمپرسورهای اسکرال و سیلندر پیستونی و اسکرو استفاده می گردد. در ظرفیت کوچک از کمپرسور های اسکرال و در ظرفیت های متوسط از کمپرسورهای سیلندر پیستونی و در چیلرهای ظرفیت بالا از کمپرسورهای اسکرو استفاده قرار می گیرد.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *