خانه / تجهیزات پایپینگ / لوله درزدار

لوله درزدار

لوله  درزدار چیست ؟ لوله درزدار از ورق فولادی رول شده و با درز جوش تولید می شود، لوله درزدار بر خلاف لوله مانیسمان از درز جوش  استفاده شده است و قیمت پایین تری نسبت به لوله مانیسمان دارد . لوله‌های فولادی معمولاً به دو صورت ساخته مي‌شوند. 1.لوله درزدار   2.لوله بدون درز مانیسمان 

لوله درزدار (Welded Pipe)

لوله های درزدار در واقع به لوله هایی اتلاق می شود که در نیتجه فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی با ضخامت ها و جنس های مختلف تولید می شوند.تعداد کارخانه های داخلی فعال در زمینه تولید انواع لوله درزدار فولادی و آهنی قابل ملاحظه بوده و بخش عمده مورد نیاز کشور از این نوع لوله ها توسط کارخانه های داخلی تامین می گردد.این نوع لوله ها با استفاده از ورق و فرم دهی و جوشکاری تولید می‌شوند و که از اقطار کوچک تا بزرگ تولید قابل تولید می باشد

لوله بدون درز

کاربرد لوله درزدار

لوله درزدار برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند :

 • خطوط انتقال آب ، نفت ، گاز و پتروشیمی
 • پایه اسکله و پل
 • ستون ساختمان ، نرده و مبل
 • کشتی سازی ، معدن و تونل
 • جهت انتقال مایعات و تولیدات پروفیل های قوطی ، ساختن مصنوعات و سازه فلزی
 • از لوله درز دار برای انتقال گاز ، آب و یا سایر مایعات در محیط های کم فشار و یا با فشار متوسط استفاده می شود

لوله درزدار

تولید لوله درزدار

مورد استفاده لوله هاي درز دار در انتقال سيالات با فشار پايين و همچنين انقال سيالات در سايز هاي بالا تر از 24 اينچ ميباشد که عموما به سه روش توليد مي گردند:
• لوله درز ماهيچه اي مستقيم EFW
• لوله درز جوش به صورت اسپيرال SAW
• لوله درز مخفی ERW

1.لوله درزدار ماهيچه ای

لوله های درزدار فولادی ( WELDED STEEL PIPE ) یا به اصطلاح لوله سیاه در واقع به لوله هایی اتلاق می شود که در نیتجه فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی با ضخامت ها و جنس های مختلف تولید می شوند.خوشبختانه تعداد کارخانه های داخلی فعال در زمینه تولید انواع لوله های فولادی و آهنی درز دار قابل ملاحظه بوده و بخش عمده مورد نیاز کشور از این نوع لوله ها توسط کارخانه های داخلی تامین می گردد.لوله های درز دار بسته مورد استفاده ، قطر و ضخامت، روش تولید و نوع جوش به خصوص تنوع قابل ملاحظه ای دارند که معمول ترین و پر مصرف ترین آنها لوله درز مستقیم جوش الکتریکی ERW ، درز ماهیچه ای جوش مستقیم LSAW و لوله های با درز جوش اسپیرال SPIRALLY WELDED می باشند.

2.لوله درزدار ماهیچه ای مستقیم

لوله‌های با قطر بالاتر از 10 اینچ می‌توانند به صورت ( لوله درز ماهيچه اي مستقيم ) ERW ، EFW یا جوش‌کاری قوسی زیر پودری (submerged arc welding) یا SAW ساخته شوند.دو تکنولوژی برای تولید لوله‌های فولادی با ابعاد بزرگ‌تر وجود دارد که برای سایزهایی که امکان تولید آن توسط فرآیندهای بدون درز و ERW وجود ندارد مناسب است.
دو نوع لوله تولید شده در سایزهای بزرگ‌تر ، از تکنولوژی‌های جوش‌کاری قوسی زیر پودری طولی ( longitudinal submerged arc welding ) یا LSAW و جوش‌کاری قوسی مارپیچی زیر پودری ( spiral submerged arc welding ) یا SSAW استفاده می‌کنند.LSAW به وسیله خم‌کاری و جوش‌کاری صفحات فلزی انجام می‌شود و اغلب در کاربردهای صنعت نفت و گاز استفاده می‌شوند.از لوله درز ماهیچه ای مستقیم اکثرا” برای انتقال سیالات استفاده میگردد.

لوله درز ماهیچه ای 1

طریقه ساخت لوله درزدار

برای درک تولید لوله های فولادی، ما باید از تولید محصولات اولیه فولاد شروع کنیم. بیشتر محصولات فولادی ، تکاملی هستند، محصولات و مقاطع نهایی از این چهار فرم اولیه و اساسی از فولاد خام تولید می شوندکه عبارتنداز شمش،شمشه،شمشال،تختال.لوله های فولادی از دو محصول خام ، شمش و اسلب تولید می شوند.بیلت ها میله ی جامد فولادیست که برای تولید محصولاتی از قبیل لوله بدون درز مورد استفاده قرار میگیرد و سایر لوله های فولادی از اسلب، که بلوک مستطیل شکل از فولاد است، تولید می شود. اسلب ها دوباره گرم و به ورق ضخیم و کویل تبدیل می شوند.لوله درزدار طی عملیاتی به شرح ذیل تولید خواهد شد :

 • برش کاری و آماده کردن نوار ورق به اندازه ی محیط لوله ها
 • تبدل ورق به لوله
 • جوش کاری درز لوله
 • براده برداری از سطح جوش
 • تقسیم لوله تولیدی به چندین شاخه مساوی
 • قاب گیری و صاف کاری لوله تولیدی
 • بازرسی و کنترل کیفیت لوله تولیدی

انواع لوله درزدار

از دیگر انواع لوله فولادی درزدار می توان به لوله سیاه درزدار ، لوله فلزی درزدار و لوله گالوانیزه درزدار اشاره کرد; که هرکدام نسبت به جنس و خصوصیاتشان کاربردهای ویژه خود را دارند.

لوله سیاه درزدار

زیر مجموعه لوله های فولادی درزدار بوده و مانند ورق سیاه در صنعت ساختمان کاربرد بسیاری دارد . لوله سیاه درزدار در دو نوع سبک و سنگین تولید و عرضه می شود. لوله سیاه درزدار سبک در سایزهای 1 تا 3 اینچی تولید می شود و وزن آن حدودا 5 تا 7 کیلوگرم می باشد و نوع سنگین آن در وزن 7 تا 152 کیلو گرم است و در سایزهای 2 تا 8 اینچ موجود است.

لوله گالوانیزه درزدار

لوله گالوانیزه در واقع همان لوله سیاه است که با گالوانیزه آبکاری می شود. لوله گالوانیزه درزدار از انواع لوله های پر مصرف در صنایع مختلف مانند صنعت ساختمان ، نفت ، گاز ، پتروشیمی و غذایی بوده و به دلیل قیمت مناسب و وزن کمتر نسبت به لوله بدون درز و همچنین تنوع در ضخامت از محبوبیت زیادی در ساخت انواع سازه های فلزی برخوردار می باشد. جنس این لوله ها از آهن سفید نورد شده میباشد که درز آن توسط دستگاه های درز جوش ، بهم جوش داده می شود . معمولا لوله گالوانیزه درزدار به دو صورت سبک و متوسط تولید می شوند.

آلومینیوم

روشهای تولید لوله فولادی

 • جوش پیوسته (فیوژن)
 • جوش مقاومت الکتریکی
 • لوله درزدار با جوش زیرپودری

1.لوله درزدار با جوش فیوژن(EFW)

یکی از فرآیندهای، Fusion Weldاست.گاهی به نام “جوش پیوسته” نیز از آن یاد می شود که در اندازه های “1/8 تا 1/2-4 ” تولید می شود. لوله جوش فیوژن از کویل فولادی ، بسته به عرض و ضخامت برای اندازه و وزن های مختلف لوله ها تولید می شود.کویل های فولادی پیوسته به هم جوش خورده تا نواری طولانی ایجاد کنند.
نوار فولادی تراز و صاف شده(بعد از گدر از لِوِلِر) و سپس به یک کوره پیش گرم گازسوز که به دمای مورد نیاز برای فرمدهی رسیده است، تغذیه می شود. غلطک های شکل دهی در انتهای کوره ورق را به شکل بیضی و لوله در می آورد.
سپس لبه ها به آرامی توسط غلطک ها به منظور جوش فورج به هم نزدیک می شوند.گرما همراه با فشار حاصله از غلطک ها، جوش را تشکیل می دهند. سایز و ابعاد در غلطک های پایانی تغییر یافته و شکل می گیرد.

2.لوله درزدار (جوشی) با جوش مقاومت الکتریکی (ERW)

یکی از متداول ترین نوع لوله ها هستند که از ورقهای فولادی(به شکل کویل) با ضخامت مناسب وعرض مشخص به عنوان یک مطابق با مشخصات مرتبط آن ساخته می شود.
لوله ERW تحت نورد سرد ایجاد می شود. ورق به صورت نوار از لا به لای غلطک ها با ابعاد مختلف گذر کرده و رفته رفته به شکل استوانه تبدیل می شود (مطابق شکل فوق) و در نهایت زمانی که لبه های ورق به هم نزدیک شد و در فاصله ای مناسب از هم قرار گرفت ، دستگاه جوش مقاومت الکتریکی ، دوسر ورق را به هم جوش داده و در نهایت اضافات جوش ، پلیسه گیری می شود.
پروسه تولید به این روش بسیار سریع است. لوله های ERW از ورق ها با ضخامت های گوناگون و قطرهای(خارجی) گسترده در طول های بلند امکان تولید دارند.

3.لوله درزدار (جوشی) با جوش قوس الکتریک زیر پودری(SAW-LSAW-DSAW)

فرآیند تولید این نوع از لوله درزدار به این صورت است که، ابتدا با خم کردن صفحات فولادی(پلیت) به شکل استوانه آغاز می شود. سپس لبه های ورق با فورج در کنار هم قرار گرفته و شکافی V شکل را بوجود می آورند و در نهایت دستگاه جوش قوس الکتریک ، شکاف را با جوشکاری؛ زیر پودر های مخصوص پر می کند.

 مراحل تولید لوله

 1. برش

  در مرحله اول شمش فولادی را بنا به خواسته سفارش دهنده به ابعاد گوناگون برش می دهند(ممکن است این شمش تولید داخل یا تولید کشورهایی چون اکراین باشد )

 2. مرحله گرمادهی

  شمش را داخل کوره های قوسی که با استفاده از سوخت گاز گرمادهی می شوند گرم می کنند تا به مرحله سرخ شدن برسد

 3. سامانه لخ پرس

  در این مرحله شمش را بوسیله لخ پرس سوراخ می کنند

 4. دستگاه اللنگاتور

  فولاد گرم شده را با دستگاه اللنگاتور گرد میکنند

 5. مرحله شلیک سمبه

  میتوان گفت این مرحله جالب ترین مرحله تولید می باشد این مرحله مرحله شلیک سمبه به داخل شمش فولادی می باشدکه با سرعتی بالا سمبه ای به طول12 متر راداخل شمش فولادی میکنند

 6. تاب گیری

  در این مرحله اگر لوله مقدار کمی تاب داشته باشد صاف و یکدست می شود

 7. جداسازی سمبه

  در مرحله آزاد سازی سمبه ،سمبه داخل لوله از آن جدا می گردد

 8. مرحله کروی

  در این مرحله سروته لوله گرفته میشودو لوله به حالت گرد در می آید(قبل از این مرحله سر وته لوله حالت تیز و برنده داشته است)

  مرحله کشش

  در این مرحله لوله را به اندازه های گوناگون تا 24 مترتحت کشش قرار می دهد

 9. مرحله سرد کردن

  لوله را با آب و با فرایندی مخصوص خنک می کنند

 10. مرحله اندازه گیری

  لوله خنک شده به انتخاب مشتری برش داده میشود(معمولا 6متری)

 11. مرحله آزمایش یا تست

  با کامپیوتر لوله راتست می کنند تا ضایعات از مابقی جدا گردد

 12. مرحله کونیک شدن دو سر لوله

  در این مرحله سر و ته لوله با دستگاه کونیک و صاف می شود(بخاطر تسهیل امر جوشکاری)

 13. پولیش زدن

  این مرحله که تنها مختص مشتریان از کشورهای خارجی می باشد لوله بوسیله روغنی مخصوص پالیش می گردد (این عمل برای جلو گیری از زنگ زدن می باشد)

 14. بستن لوله ها

  لوله ها بسته بندی میشوند شکل بسته بندی شش ضلعی میباشد و با تسمه محکم بسته وآماده بارگیری میگردد.

تفاوت لوله درزدار و بدون درز

در این قسمت ما تفاوت لوله درزدار و بدون درز را بطور مختصر براتون توضیح می دهیم تا با وجه تمایز این دو نوع لوله آشنا شوید.

تفاوت اول) متریال

این لوله در ابتدا در متریال به کاربرده شده در تولید این محصول می باشد یعنی موادی که در ساخت لوله ها استفاده می شود با هم متفاوت هستند.

تفاوت دوم ) نحوه تولید

این لوله ها باهم در این است که فرایند تولید این محصولات باهم متمایز است یعنی در هنگام ساخت لوله درز دار از جوشکاری استفاده می شود ولی در ساخت لوله بدون در از جوشکاری استفاده نمی شود.

دیدن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می‌شود:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *