جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) تماس بگیرید
جستجو
Filters
بستن

توری گابیون

توری گابیون

امروزه سیم های فولادی به عنوان یک ماده اولیه بسیار مهم می باشند که از آنها به عنوان مفتول در تهیه انواع توری های فولادی مانند توری گابیون ، توری مرغی ، مش شش ضلعی گالوانیزه و غیره استفاده می گردد. توری گابیون، قفس های مستطیلی ساخته شده از سیم پیچ مش شش ضلعی است که با سنگ یا سنگ معدنی در سایز های مناسب پر می گردد. سیم موردنیاز برای برای تهیه این محصول از نوع سیم گالوانیزه می باشد.

 

 

گابیون چیست ؟

گابیون که در زبان اسپانیایی به نام gavian شناخته می شوند، با قرار گرفتن پانل های مش با خصوصیات مشابه در کنار هم ساخته می شوند. این پانل ها در کنار هم قرار می گیرند تا ساختار استحکام کافی یابد. مونتاژ آنها بسیار سریع و آسان است. سیم گالوانیزه قبل از این که بافته شود، می تواند با یک پوشش PVC(پلی وینیل کلرید) با ضخامت 0.5 میلیتر پوشش داده شود.این پوشش اضافی از جعبه در برابر خوردگی در محیط دریایی و یا به شدت آلوده حفاظت کامل به عمل می آورد.

کاربرد این محصول در بسیاری از شرایط از جمله جلوگیری از فرسایش زمین، به عنوان آب بند در رودخانه ها و مخازن، در بازسازی کانال ها، محوطه سازی و دیوار رهای نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد. آنها را می توان با مش جوش داده شده یا سیم های بافته شده تهیه کرد. قفس های مستطیلی که از مش گالوانیزه ساخته شده اند، با سنگ پر می شوند.علاوه بر این که ساختار آن به عنوان پر کننده سنگ، بایستی به حد کافی مقاوم و مستحکم باشد در عین حال ساختار باید بتواند منطبق با پیچ و تاب ها و شیارهای کانال و سازه بنیانی باشد.    

 

توری گابیون

 

توری گابیون چیست؟

شما به احتمال زیاد توری گابیون را در طرف زیر گذرها، در اطراف مناطق ساخت و ساز و یا در امتداد آبراه دیده می شود. در واقع هزاران سال است که از چوب پنبه ساخته شده اند و عمدتا به عنوان مکانیسم های دفاع در طول زمان جنگ مورد استفاده قرار می گیرند. با تکامل این نوع، آنها در حال حاضر از فولاد پوشش داده شده، گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ ساخته شده اند تا شکل ساختار و حفظ طول عمر آن را حفظ کنند. اخیرا توری گابیون ها در جهان طراحی چشم انداز، در هر دو کاربرد و کاربردی زیبایی شناختی ایجاد کرده اند.

 

 

مشخصات

 • نوع مفتول: گالوانیزه گرم
 • قطر مفتول : 2.5 الی 5 میلی متر
 • چشمه گابیون: شش ضلعی 8*8، 10*8، 12*10
 • چشمه گابیون متر 6*5 مخصوص کف آبراهه ها
 • عرض رول ها 1- 1٫5- 2 – 2.5 و 3 متر

 

 

مزایایی توری گابیون

از جمله مزایای توری گابیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعطاف پذیری: ساختار شش ضلعی مش که این اجازه را می دهد تا بتوان با تنظیم طبیعی، ساختاری بدون ایجاد شکست یا سقوط را در حین زلزله فراهم نمود.
 • دوام : شکاف بین سنگ ها به طور طبیعی در طول زمان پر می شود. رشد چمن و گیاهان به عنوان عامل اتصال دهنده در بین سنگ ها محسوب می شود.
 • قابلیت نفوذ آب : نوع ساختار اجازه می دهد تا آب از آن عبور کند. فشار آب در پشت و رو به خاطر نوع ساختارش، باعث می شود تا آب به طور مداوم تخلیه گردد.
 • مقاوم : انعطاف پذیری ذاتی ساختار محصول، قدرت زیادی را برای جلوگیری از انهدام آن توسط توده های فشار آب و فرسایش بوجود می اورد.
 • مقرون به صرفه : مواد پر کننده معمولا در محل ساخت یا نزدیک آن یافت می شود.
 • عدم نیاز به تعمیر : ساختار آن به گونه ای است که نیاز به هیچ گونه تعمیر و یا حفاظت ندارد.
 • ظاهر طبیعی : سنگ طبیعی موجود در ساختار گابیون ، به ویژه هنگامی که بین آنها گیاه رشد میکند، ظاهر زیبایی را بوجود می آورد.
 • سادگی : بدون نیاز به تخصص خاص، مونتاژآن بسیار سریع و آسان است.
 • نگهداری آسان :به راحتی از طریق مش یا تزریق اضافی نگهداری می شوند.
 • نصب سریع و آسان : بعد از مونتاژ این محصول بلافاصله از آن می توان استفاده کرد.

 

توری گابیون

 

کاربردهای توری گابیون

توری های گابیون به صورت تخت قالب می شوند و سپس در سایت ها مونتاژ می گردند. آنها را می توان در طیف وسیعی از برنامه های کاربردی از پروژه های کوچک داخلی تا طرح های بزرگ صنعتی استفاده نمود. قفس های معمولی ساخته شده به طور عمده در سایزی بین 100 تا 200 میلیمتر هستند و در زیبایی ظاهری دیوار نقش بسزایی را ایفا می کنند.طیف وسیعی از کاربردها را شامل می شوند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جاده سازی
 2. مهم ترین کاربرد این محصول مهار و جلوگیری از ریزش سنگ های اطراف جاده هاست.
 3. سد سازی
 4. کنترل و هدایت آب و یا سیل ها
 5. در آبراهه ها برای کف سازی
 6. محوطه سازی
 7. کاربرد به عنوان یک دیوار، حفاظ، حصار یا فنس
 8. تقویت ساختار خاک و حفاظت از آب و خاک
 9. استفاده برای ساخت دیوار حائل و محافظ
 10. موارد کابردهای نظامی
 11. حفاظت از پل ها
 12. مهندسی حفاظت از ساحل
 13. برای جلوگیری از پوسیده شدن لوله ها از این توری ها به عنوان پوشش کمک گرفته می شود.
 14. مقاوم کردن و کنترل بناها و ساختمان های سست
 15. مهار و مقاوم کردن دیوارهایی که با سنگ ساخته شده اند.
 16. کاربرد به عنوان موج شکن و مستحکم کردن سواحل دریاچه و دریا در برابر تاثیرات فرسایشی آب و هوا

 

 

انواع گابیون

مفتول استفاده شده برای ساختن توری گابیون باید دارای خواص خاصی باشد، در غیر این صورت ممکن است برای هدف و کاربردی که تولید می شود مناسب نباشد. گابیون ها ( سبدهای ساخته شده با توری گابیون ) می توانند به صورت ها و اشکال متفاوتی که می تواند بر اساس هزینه و عملکرد آنها انتخاب شود. انواع مختلف گابیون عبارتند از:

 1. سبدهای گابیون
 2. تشک های گاببون
 3. کیسه گابیون
 4. توری گابیون
 5. عناصر گابیونی تزئینی

1.سبدهای گابیون

توری گابیون را به شکل جعبه های مکعبی و در اندازه های متفاوت تولید می کنند و داخل آن را با مصالحی مانند سنگ و سنگریزه پر می کنند. در گذشته توری گابیون به شکل جعبه هایی ساخته و فروخته می شد اما در حال حاضر سبدهای گابیون در محل مورد نظر به صورت جعبه هایی معکب شکل و در اندازه های مختلف ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. سبدهای گابیون در راهسازی ، در بزرگراهها و جاده ها و راه آهن ها استفاده می گردد. این روش می تواند اقتصادی باشد مگر اینکه مواد پر از معادن در نزدیکی محل پروژه در دسترس نباشد.

 

2.تشک های گاببون

تشک های گابیون دارای ارتفاع کوتاه تری نسبت به سبدهای گابیون است و ظاهر پهن تری دارد. تشک های گابیون برای جلوگیری از فرسایش و کاهش سرعت موج ناشی جریان آب در کانال های آب مورد استفاده قرار می گیرد. این تشک های گابیونی به صورت پله ای چیده می شوند.

 

3.کیسه گابیون

این نوع گابیون ها به راحتی و سرعت ساخته می شود ;و ساختار متخلل و انعطاف پذیری دارد که در امور هیدرولیک و درشرایط اضطراری استفاده می شود.

 

4.توری گابیون

توری گابیون ممکن است به صورت سبد ساخته نشود. برای نگه داری سنگ ها و جلوگیری از سقوط آن ها از سطوح شیب دار کنار جاده ها و بزرگراه ها و خطوط راه آهن توری گابیون را محکم به سطوح میبندند.

 

5.عناصر گابیونی تزئینی

در دکوراسیون داخلی و خارجی، طراحی باغ و محوطه سازی استفاده می شود. عناصر گابیونی محیط مناسبی برای رشد ریشه گیاهان فراهم می کنند و با رشد گیاهان در آن ها پایداری و زیبایی آن ها دو چندان می شود.  

 

توری گابیون

 

معایب توري گابيون

 • از مواد خاصی برای پر کردن فواصل بین پرکننده ها (سنگ ها یا شیشه و ..) استفاده نمی شود. همین عامل باعث می شود تا برخی از موجودات یا حیوانات بتوانند از بین شکاف های احتمالی عبور کنند.
 • این نوع از توری ها برای جاهای کوچک مناسب نخواهند بود. به این دلیل که باید حداقل عرض 10 سانتی متر را برای آن در نظر بگیرد تا موجودی از بین آن نتواند عبور کند.
 • ممکن است ساده به نظر برسد، ولی عملیات نصب نیاز به تخصص خاص خود را دارد.

 

 

نحوه استفاده از گابیون

معمولا از توری گابیون به صورت سبد یا باکس استفاده می‌کنند . در واقع باکس‌های آن به شکل مربع و در برخی اوقات اگر نیاز باشد به شکل استوانه می‌باشد. وقتی که باکس مورد نظر را در جای خود کار گذاشتند اقدام به پر کردن آن با سنگ می‌کنند که در واقع به صورت خشکه چینی صورت می‌گیرد. در نهایت که باکس‌ها کاملا پر شد آن‌ها را در کنار یکدیگر می‌گذارند و با این کار سطحی محکم و صاف از گابیون ها به وجود می‌آید. این باکس‌های پر شده با سنگ می‌توانند بهترین وسیله برای جلوگیری از ریزش خاک در جاهایی که رانش زمین وجود دارد باشند.  

 

توری گابیون

 

طراحی درست گابیون

امروزه گابیون به عنوان یک استاندارد در مهندسی عمران شناخته می شوند و به همین ترتیب در بسیاری ازسازه های شهرسازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار تمیز، دقیق و بادوام زیبایی ظاهری را دو چندان ساخته است. در گذشته شاهد شکسته شدن ساختار آن بوده ایم، که اغلب شکستگی ها به دلیل ساخت و ساز ضعیف آن بوده است.در هنگام ساخت باید توجه ویژه ای شود تا قفس به درستی سیم کشی شود و بعد پر از سنگ گردد تا سنگ ها از بین مش خارج نشوند؛ بنابراین در حین ساخت و ساز آن توجه ویژه ای مورد نیاز است.

 

لینک های مرتبط :

توری پرسی

ضایعات آهن

ثبت نظر شما
تلفن پشتیبانی: 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) | همه روزه پاسخگوی شما هستیم.