جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) تماس بگیرید
جستجو
Filters
بستن

معرفی نرم افزار Autodesk Revit

معرفی نرم افزار  Autodesk Revit

رم افزار رویت در ابتدا تنها به صورت اجاره ماهانه عرضه میشد و امکان خرید آن وجود نداشت. فرایند مجوزدهی توسط یک فرایند کاملا خودکار کنترل میشد که در آن زمان یک نوآوری محسوب میشد، زیرا برای خرید دیگر نرم افزارهای طراحی، نیاز به دخالت انسان و انتقال دستی کدهای اعتباری بود.

شرکت Autodesk که به خاطر محصولات AutoCAD خود معروف است، در سال ۲۰۰۲ شرکت Revit Technology Corporation را به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خریداری کرد. این خرید باعث شد تحقیق، توسعه و بهبود بیشتر نرم افزار راحت تر صورت گیرد. شرکت اتودسک از سال ۲۰۰۴ به بعد چندین نسخه از نرم افزار رویت را عرضه کرده است. در سال ۲۰۰۵، Revit Structure و در سال ۲۰۰۶، Revit MEP معرفی شد. بعد از نسخه ۲۰۶۶، نام Revit Building به Revit Architecture تغییر یافت.

از Revit 2013 به این طرف، رشته های مختلف این نرم افزار در یک محصول به نام Revit ترکیب شدند.

در سال ۲۰۱۲، Revit LT تبدیل به جدیدترین نسخه Revit در بازار شد. این یک نسخه سبک از Revit است که برخی از ویژگی های آن مانند رندر کردن و محیط های چند کاربری از آن حذف شده است.

با پلتفرم رویت، شرکت اتودسک سهم چشمگیری در بازار BIM دارد، البته به همراه شرکت Nemetschek (سازندگان ArchiCAD، AllPlan و Vectorworks) و شرکت Gehry Technologies برای نرم افزار Digital project مبتنی بر CATIA.

تصویری از محیط کاربری نرم افزار revit


از زمان عرضه Autodesk Revit 2013 به بعد، تمام قابلیت های Revit در یک محصول قرار داده شده است.

در سال ۲۰۱۳، شرکت اتودسک یک نسخه محدود به نام Revit LT را در کنار Revit کامل برای بازارهای سطح مبتدی عرض کرد. در همان سال شرکت اتودسک سبک مجوزدهی اجاره ای را برای بعضی از محصولاتش از جمله Revit معرفی کرد.
شرکت اتودسک مجموعه های طراحی ساختمان را به فروش می رساند که هر کدام حاوی بخش های مختلف بسته های نرم افزاری هستند. نرم افزار Revit در مجموعه های Premium  و Ultimate قرار گرفته است.

با عرضه Revit 2015، شرکت اتودسک پشتیبانی از ویندوزهای ۳۲ بیتی را متوقف کرد.

کاربرد و موارد استفاده از نرم افزار رویت
از نرم افزار Autodesk Revit می توان به عنوان یک ابزار قوی برای همکاری بین رشته های مختلف طراحی ساختمان استفاده کرد. رشته های مختلفی که از نرم افزار رویت استفاده می کنند، از دیدگاه های منحصربفردی به این نرم افزار روی می آورند. هر یک از این دیدگاه ها روی تکمیل کردن کار مربوط به آن رشته تمرکز دارند. شرکت هایی که از این نرم افزار استفاده می کنند، در ابتدا فرایند روند کاری کنونی را بررسی می کنند تا تعیین کنند آیا به چنین ابزار همکاری پیچیده ای نیاز است یا خیر.

مدل سازی
محیط کاری نرم افزار Autodesk Revit به کاربران اجازه می دهد تمام ساختمان ها یا مونتاژها (در محیط پروژه) یا اشکال سه بعدی انفرادی (در محیط ویرایشگر خانواده) را ویرایش کنند. می توان از ابزارهای مدل سازی با اشیای پیش ساخته جامد یا مدل های هندسی Import شده استفاده کرد. البته نرم افزار رویت یک مدل ساز NURBS نیست و همچنین قابلیت ویرایش اضلاع یک شیء را ندارد، به جز بعضی از اشیای خاص مانند سقف ها، دال ها و زمین یا محیط مجتمع.

دسته های مختلفی از اشیا (اصطلاحا در Revit به آنها family یا خانواده گفته می شود) وجود دارد که به سه گروه تقسیم می شوند:

– خانواده های سیستم، مانند دیوارها، زمین ها، بام ها و سقف ها که در داخل پروژه ساخته می شوند.
– خانواده های قابل لود شدن / مولفه هایی که با ابزارهای ابتدایی (Extrusion، Sweep و غیره) به صورت مجزا از پروژه ساخته شده اند و برای استفاده در پروژه لود شده اند.
– خاواده های در محل که به صورت In-Situ در پروژه ای ساخته می شوند که ابزارهایی مشابه مولفه های قابل لود شدن دارد.

 

یک کاربر باتجربه می تواند خانواده های واقع گرایانه و دقیق از مبلمان گرفته تا لوازم روشنایی بسازد و همچنین مدل های موجود را از برنامه های دیگر باز کند. خانواده های رویت را می توان به عنوان مدل های پارامتری به همراه اندازه گذاری و خصوصیات ساخت. این کار به کاربران اجازه می دهد یک مولفه را با تغییر دادن پارامترهای از پیش تعریف شده مانند ارتفاع، عرض یا تعداد، اصلاح کنند. با این روش، خانواده یک شکل هندسی تعریف میکند که توسط پارامترها کنترل می شود و ترکیب های پارامترها را می توان به عنوان یک Type ذخیره کرد و هر نمونه از Type هم می تواند دارای انواع مختلفی باشد. برای مثال، یک درب گردان می تواند یک خانواده باشد. می تواند دارای Type هایی باشد که اندازه های مختلف را توصیف می کنند و خود مدل ساختمانی نمونه هایی از آن Type ها را در دیوارها قرار می دهد که پارامترهای نمونه ای می توانند جنس درب را منحصرا برای هر نمونه از درب مشخص کنند.

گرچه نرم افزار Autodesk Revit به طور پیش فرض دارای تعدادی خانواده است، اما آنها محدود هستند، بنابراین کاربران ممکن است نیاز داشته باشند خودشان تعدادی خانواده بسازند یا از روشگاه های آنلاینی مانند Plansort، Bimbandit یا Andekan آنها را  خریداری کنند. تعدادی از وبسایت ها مانند Revitcity، Augi و NationalBimlibrary، خانواده هایی را به صورت رایگان عرضه می کنند.

در سال ۲۰۱۱، افزونه Dynamo به صورت بتا عرضه شد که اجازه میداد رفتار مولفه ها از طریق یک رابط کاربری درگ و دراپ به طور مستقیم برنامه ریزی شود. طرز کار این افزونه مانند طرز کار زبان برنامه نویسی Grasshopper 3D روی اشیا در Rhinoceros 3D است.

رندر با نرم افزار رویت
وقتی کاربر یک ساختمان، مدل یا هر نوع شیء در نرم افزار Autodesk Revit می سازد، ممکن است از موتور رندر Revit استفاده کند تا یک تصویر طبیعی تر به جای مدل هندسی ایجاد کند. برای این کار می تواند از یک ابزارهای مدل پیش ساخته مانند دیوار، زمین و غیره استفاده کند، یا مدل ها، دیوارها و متریال خودش را بسازد. در Revit 2010 تعداد زیادی متریال های پیش ساخته وجود دارد که هر کدام از آنها را می توان مطابق میل کاربر تغییر داد. کاربر همچنین می تواند با یک متریال ساده شروع کند. اینگونه کابر می تواند چرخش، اندازه، مقدار روشنایی و شدت بافت ها، map های Gloss (یا همان ShineMap)، Map های شفافیت، map های انعکاس، Map های انعکاس مورب، Map های سوراخ و Bump Map ها را تعیین کند و یا اینکه map ها را کنار بگذارد و از اسلایدرها برای هر یک از ویژگی های بافت ها استفاده کند.

رندر یک ساختمان از نمای خارجی در نرم افزار رویت

رندر ابری توسط پلاگین آزمایشی Project Neon که در Autodesk labs واقع شده است، در مرحله بتا قرار دارد و به کاربر اجازه می دهد تصاویر خود را به جای کامپیوترهایشان، از طریق اکانت Autodesk رندر کنند. مدل های Revit را همچنین می توان مستفیما به Autodesk 3DsMax (نسخه های ۲۰۱۳ به بعد) متصل کرد تا پروژه های رندر و انیمیشن سازی به صورت پیشرفته تر شوند و در عین حال بیشتر متریال ها و اطلاعات اشیا حفظ شوند.

تصویری از محیط پلاگین project neon برای رندر در فضای ابری به صورت آنلاین

یک افزونه به نام Enscape 3D برای رویت وجود دارد که اجازه رندر سه بعدی زنده در هنگام گشت و گذار را می دهد. این افزونه اجازه اپدیت شدن به صورت زنده را می دهد و همچنین به منابع صدا اجازه می دهد اضافه شوند تا بتوان افکت آکوستیک را آزمایش کرد.

 

لینک های مرتبط :

معرفی نرم افزار AVEVA

ثبت نظر شما
تلفن پشتیبانی: 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) | همه روزه پاسخگوی شما هستیم.