جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) تماس بگیرید
جستجو
Filters
بستن

معرفی نرم افزار SIMATIC Step 7

معرفی نرم افزار SIMATIC Step 7

PLC از عبارت Programable logic control و به معنای کنترلر منطقی قابل برنامه ریزی، گرفته شده است. این برنامه، اطلاعات را به صورت باینری در ورودی دریافت می کند، و آنها را طبق برنامه ای که در حافظه اش ذخیره شده است، پردازش می کند. خروجی آن به صورت ارسال فرمان به گیرنده ها و اجرای این دستورات است. در صورت نیاز می توان برنامه ی حافظه plc را تغییر داد. و این یکی از مهم ترین مزایای این برنامه میباشد که به ادوات و سخت افزار جدید برای تغییر فرمان های اجرایی، نیاز ندارد. با استفاده از این نرم افزار، تولید و عملکرد ماشین به راحتی صورت می گیرد. هم چنین زمان عیب یابی و رفع خطاهای عملکرد، بسیار کاهش یافته است.

قدرت plc در انجام عملیات منطقی و محاسباتی، مقایسه و نگهداری اطلاعات، به مراتب بیشتر از تابلوهای فرمان معمولی است. از مزایای plc نسبت به مدارهای کنتاکتوری قدیمی، میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

استفاده از plc :

حجم تابلوی فرمان را کاهش می دهد.
در فرایندهای عظیم موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه قطعات می شود.
استهلاک مکانیکی ندارد. عمر آن بیشتر است و نیاز به سرویس های دوره ای ندارد.
انرژی کمتری مصرف می کند.
برخلاف رله های کنتاکتوری، نویز الکتریکی و صوتی ایجاد نمی کند.
منحصر به ظروسه خاصی نیست. تغییر در برنامه آن به راحتی انجام می گیرد.
از دیگر مزیت های plc میتوان به قابلیت اتصال آنها به یکدیگر و برقراری ارتباط شبکه اشاره کرد. به این ترتیب می توان از طریق یک یک کامپیوتر مرکزی در اتاق کنترل تمامی تجهیزات و plc های داخل خط تولید را کنترل کرد و این خود موجب کاهش نیروی انسانی در خط تولیدو افزایش دقت و راندمان خواهد شد.

plc کاربرد های فراوانی در صنعت دارد. صنعت خودروسازی، شامل سوراخ کاری و رنگ پاشی، حمل موتور LIFT & DROP. در صنایع پلاستیک سازی شامل، ذوب قالب گیری و دمش هوا. خدمات ساختمانی شامل آسانسور و تهویه هوا. و …

شرکت زیمنس برای سیستم‌های اتوماسیون، سری PLC های S400-S300-S200 (معروف‌ترین و پرکاربردترین سری در ایران) را تولید کرده که برنامه ریزی سخت افزاری این سری از PLC ها را می‌توان با استفاده از نرم افزار SIMATIC Manager انجام داد. زبان برنامه نویسی مورد استفاده در این نرم افزار STEP 7 است که در حالت گرافیک(استفاده از بلوک‌های آماده موجود در برنامه) بسیار ساده  هست.
پس از برنامه نویسی در این نرم افزار  از قسمت Simulation نرم افزار می‌توان برنامه نوشته شده را شبیه سازی کرده و در صورت وجود خطا آن را برطرف کرد. در نرم افزار SIMATIC Manager با تمامی سخت افزارهای موجود در یک PLC سر و کار دارید؛ از منبع تغذیه PLC گرفته تا مدل‌های مختلف CPU و سایر اجزا PLC ها.

اولین PLC در سال 1968 در آمریكا ساخته شد و در سال 1973 وارد بازار آلمان شد و اكنون در جهان شركت‌های مختلفی چون شرکت زیمنس آلمان در زمینه ساخت و كاربرد PLC فعالیت دارند. اکثر PLC های موجود در ایران از محصولات شرکت زیمنس بوده و به همین دلیل آموزش‌های سیستم‌های اتوماسیون صنعتی که در مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای صورت می‌پذیرد بر پایه‌ی همین سخت‌افزارهای شرکت زیمنس می باشد.

ویژگی های نرم افزار SIMATIC STEP 7
پشتیبانی از انواع سیستم عامل ها
نمایش داده ها به شکل کلی
امکان مدیریت اطلاعات
پشتیبانی از زبان های مختلف
انتخاب سخت‌افزارهای PLC مطابق نیاز
راه‌اندازی توابع ارتباطی PLC و آماده‌سازی آن برای ارتباط با شبکه‌های مختلف
شبیه‌سازی و تست پروژه‌ها BN

 

لینک های مرتبط :

معرفی نرم افزار Code Vision VAR

ثبت نظر شما
تلفن پشتیبانی: 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) | همه روزه پاسخگوی شما هستیم.