جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) تماس بگیرید
جستجو
Filters
بستن

ورق آجدار

ورق آجدار

ورق آجدار یا گالوانیزه CGI نوعی از مصالحی ساختمانی است که بیشتر در ساخت بام از آن استفاده می شود. ورق آجدار از ورق های فولادی خنک شده گالوانیزه با استفاده از آب گرم و طراحی شده توسط نورد سرد ساخته می شود. از نورد سرد برای تولید یک الگوی موجدار خطی در ورق های آجدار استفاده می کنند. ورق های آهنی نیز دیگر اسم این ورق ها است برای مصالح بام عمومی استفاده می شود. البته با اینکه از اسم آهن استفاده می شود ولی در واقع ماده مورد استفاده در این ورق , فولاد نورد گرم است.

 

 

ورق آجدار چیست ؟

ورق آجدار نوعی از ورق فلزی با الگوی منظم آج برافراشته یا خط از یک طرف است که طرف معکوس آن بی خاصیت و بدون استفاده است. ورق آجدار معمولا از استیل ، استیل ضدزنگ یا آلومینیوم است.این ورق در دسته ورق های گرم با جنس st37 قرار می گیرد. بر روی سطح این محصول برجستگی هایی به اشکال مختلف اعم از شکل بادام، عدسی، لوزی یا الماس مانند برای کاهش اصطکاک سطح تعبیه شده است.برخی الگوهای ایجاد شده بر روی این محصول به گونه ای است که در هنگام بارندگی آب باران در داخل آن ها جمع می گردد. بنابراین نوع بادامی شکل با توجه به شکل خاص آن مانعی در برابر جمع شدن باران نداشته و بیشترین مصرف را در صنایع دارد. موارد مصرف این محصول بیشتر در سطوح شیب دار یا نزدیک پرتگاه جهت جلوگیری از لیز خوردن افراد و یا اشیا می باشد.  

 

ورق آجدار

 

مزایایی ورق آجدار

این مورد بخصوص در ساختمان های روستایی و نظامی مانند ریخته ها و مخازن آب بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. از ویژگی های منحصر به فرد آن در دهه های 1840 در توسعه کشورهایی مانند استرالیا استفاده می شد و امروزه همچنان به کشورهای در حال توسعه در ساخت و ساز های مسکونی و اداری کمک می کند.مزایا مهم این نوع ورق از ورق های فلزی :

 • ورق‌ها دارای سطوحی شفاف و روشن می باشند.
 • دارای مقاومت بالایی هستند همین امر سبب شده تا از آن‌ها در مواردی مانند کف کشتی‌ها، وانت‌ بارها و کشتی‌ها استفاده نمایند.
 • توان بالایی در برابر سطوح لغزنده دارا می‌باشند.
 • به دلیل دارا بودن سطوحی درخشان از آن‌ها در برخی از امور تزیینی استفاده می‌نمایند.
 • خاصیت جوش‌پذیری این نوع از ورق‌ها بالا است.
 • انعطاف پذیر بوده و به راحتی قابلیت خم شدن دارند.
 • ورق آجدار بسیار سبک وزن است و به راحتی حمل میشود.

 

 

تاریخچه

ورق گالوانیزه آجدار در دهه 1820 در انگلیس توسط هنری رابینسون پالمر، معمار و مهندس شرکت لندن داک اختراع شد. در آن زمان این ورق ها از آهن فرفورژه ساخته شده است. این ورق ها دارای مزایایی چون وزن سبک ، قوی ، مقاوم در برابر خوردگی و حمل و نقل آسان بود. بعد ها این ورق ها به یک ماده ساختمانی رایج در سرتاسر جهان تبدیل شد و هنوز هم در استرالیا و شیلی نیز تبدیل به یک ماده بام مشترک حتی در مناطق شهری کاربرد دارد.ماده اولیه ورق آجدار یعنی آهن فرفورژه از دهه 1890 به تدریج توسط فولاد خفیف جایگزین شد. ورق های آجدار ساده نیز به تدریج توسط فولاد سخت جایگزین شده اند. امروزه این ورق ها توسط ورق های فولادی گالوانیزه شده توسط فلز روی ساخته می شوند.  

 

ورق آجدار

 

کاربرد ورق آجدار

همان طور که در ابتدا این مقاله نیز گفته شد،کاربرد این محصول در مکان هایی که اصطکاک کمی داشته و احتمال لیز خوردن افراد زیاد است می باشد. از دیگر کاربردهای این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. راه سازی
 2. کف زمین های در حال عملیات ساخت
 3. استفاده در کف اتاق کامیون ها و وانت بارها
 4. ساخت حفاظ هایی برای مناطق حساس نظامی
 5. جداسازی و دانه بندی در خطوط تولید مواد غذایی
 6. سقف و دیواره های آسانسور
 7. ساخت پله های اضطراری
 8. کاربرد در ساخت قطعات لوازم خانگی
 9. کاربرد در ایستگاه های اتوبوس
 10. پل ها
 11. ساخت دستگاه های صنعتی کارخانجات

 

 

 تولید ورق اجدار

به منظور تولید این ورق‌های از شمش‌های فولادی استفاده می‌شود که تحت فرآیند نورد گرم قرار گرفته‌اند. شمش‌های مورد استفاده در این فرآیند دارای ابعاد و مقاطع معینی می‌باشند. در فرآیندی این شمش‌ها را وارد کوره‌های ذوب می‌کنند، این عمل به منظور رسیدن این شمش‌ها به دمای معین انجام می‌گردد (که دمای مناسب به منظور انجام ادامه‌ی عملیات می‌باشد ).

در مرحله بعد از آن شمش‌ها وارد مرحله‌ای به نام پوسته زدایی می‌شوند، هدف از پوسته‌ زدایی کاهش سطح مقاطع شمش‌های فولادی و افزایش طول آن‌ها می‌باشد. در نهایت ورق‌های تولید شده از قفسه‌های نورد پایانی عبور می‌نمایند. بعد از این مرحله فرآیند آجدار کردن ورق انجام می‌گیرد. ضخامت نهایی ورق‌های تولیدی بین یک و نیم تا ده میلی‌متر می‌باشد. حال که فرآیند تولید ورق به اتمام رسیده است. ورق‌ها دسته‌بندی شده و به بیرون از کارخانه‌ی تولیدی انتقال داده می‌شوند. دسته‌بندی ورق‌های آجدار به دو صورت رول و فابریک می‌باشد.

نکته مهم در تولید ورق های آجدار این است که غلطتک کاری خطوط نورد گرم به طور مستقیم بر پارامترهای کلیدی همچون بهره وری خط و کیفیت سطح ورق آجدار اثر می گذارد. تأثیر غلتک بر روی این پارامترها، اول به جنس و مشخصات متالورژیکی و مکانیکی آن و دوم به نحوه استفاده از غلتک ها در بخش نورد گرم، به منظور ایجاد آج بر روی ورق، بستگی دارد.  

 

ورق آجدار

 

استاندارد تولید

این ورق ها معمولا به صورت شیت در بازار عرضه می گردند ولی در برخی موارد می توان آن ها را به صورت رول فرم (کلاف یا کویل) نیز در بازار عرضه کرد.فولادسازان این محصول را با استانداردهای st52-3 ، st37-2 و st44-2 تولید می کنند. شرکت های صنعتی تولید فولاد, ورق آجدار را با استاندارد st37 تولید می کند و سایر استانداردها نیز با توجه به سفارش مشتری می تواند تولید گردد.

 • استاندارد:  st52-3 ، st37-2 و st44-2
 • ضخامت : ۱/۵ میلی متر تا ۱۰ میلی متر
 • ابعاد : ۱*۲ متر، ۵/۱*۶ و ۲*۶

 

 

انواع ورق آجدار

این محصول در جنس های آهنی، استیل، گالوانیزه و آلومینیومی در بازار موجود است. این ورق ها یکی از محصولات مهم در سبد تولیدی کارخانجات می باشد. به دلیل جوشکاری مطلوب این محصولات در مصارف صنعتی و غیر صنعتی کاربرد زیادی دارند.انواع ورق های آجدار تحت عناوین زیر تولید میشود.

 • ورق‌های شطرنجی ( Chequred Sheet )
 • ورق‌های برجسته ( Embossed Sheet )
 • ورق‌های کف‌سازی ( Durbar Floor Sheet )

 

برجستگی‌های ایجاد شده در سطح ورق ، معمولا به شکل :

 • بادامی
 • لوزی
 • عدسی
 • قطره‌ای
 • شطرنجی
 • یا اشکال دیگر می‌باشد.

 

ورق آجدار

 

ورق آجدار آلومینیومی

ورق های آجدار در انواع مختلف تولید و استفاده می‌شدند که ورق آجدار آلومینیوم یکی از این موارد است. این ورق به دو صورت رنگی و بدون رنگ تهیه می‌شوند که توان بالایی در برابر زنگ‌زدگی دارند. این نوع ورق نیز به دو صورت شیت و رول بسته‌بندی شده و در بازار عرضه می‌گردد. عملیات فرمینگ متفاوتی بر روی این ورق‌ها انجام می‌گیرد که از جمله می‌توان به فرمینگ کرکره، ذوزنقه و شادولاین اشاره نمود.

 

 

تفاوت ورق آجدار فابریک و ورق آجدار پرسی

اگر شما قصد خرید ورق آجدار را دارید و می‌خواهید از آن در پروژه‌های خود استفاده نمایید. قبل از خرید باید اطلاعاتی درباره‌ دو نوع فابریک و پرسی داشته باشید، تا خرید درستی انجام دهید.

 

ورق پرسی ورقی کاملا ساده می‌باشد که اشکال مختلفی بر روی آن، از طریق دستگاه ایجاد شده است.

 

 ورق فابریک لایه‌ای از آج بر روی ورق افزوده می‌شود. وجود این لایه‌ی آج بر روی ورق فابریک، عاملی گردیده تا وزن این ورق نسبت به وزن ورق پرسی بیش‌تر گردد.

 

لینک های مرتبط :

ورق مس

ثبت نظر شما
تلفن پشتیبانی: 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) | همه روزه پاسخگوی شما هستیم.