جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) تماس بگیرید
جستجو
Filters
بستن

ورق مس

ورق مس

ورق مس به دلیل داشتن هدایت الکترونیکی و حرارتی معروف است. از این ورق فلزی معمولا برای مقاصد مختلفی از قبیل لوله ها ، سیم های برقی ، وسایل آشپزی و موارد دیگر استفاده می شود. بسیاری از صنایع نیز از ورقهای نازک مسی استفاده می کنند. ورق های مس پس از ذوب مس در قالب های مختلف ساخته می شوند. در این مقاله می خواهیم در مورد ورق مس و کاربردهالی آن در صنایع مختلف صحبت کنیم.

 

 

ورق مس چیست؟

ورق مسی نوعی فلز بسیار مفید و قابل استفاده است که دارای رسانایی الکتریکی و حرارتی بسیار بالا بوده و مقاومت در برابر خوردگی بسیار خوبی را ارائه می دهد. ورق های فلزی زیبا و همه کاره از جمله ورق مس هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. در زمان های قدیم، این ورق فلزی به عنوان یک انتخاب مورد علاقه در ساخت ابزار، کشتی، مجسمه سازی، جواهرات و دیگر موارد صنعتی و تزئینی به کار می رفت.مس همچنین به دلیل داشتن پاتیناهای زیبا معروف است. مس در هنگام قرار گرفتن در محیط خارج از منزل، اکسید می شود. این قرار گرفتن در معرض هوا و آب باعث ایجاد تنوع رنگی زیبا به صورت پتینه می شود. رنگ آمیزی پتینه در حین زمان تغییر شکل, رخ می دهد و از فلز محافظت می کند.  

 

ورق مس

 

مزایایی ورق مس

از آنجا که لایه رسانای بیرونی از مس دارای میزان مقاومت کمی است و فقط مرکز استیل مقاومت بیشتری دارد، جلوه پوست باعث می شود خطوط انتقال RF با روکش مس سنگین امپدانس کم در فرکانس های بالا، معادل سیم مسی جامد را بدست آورد.استحکام کششی ورق های فلزی پوشیده از مس نسبت به ورق های مس عادی که دارای طول دهانه بیشتر از مس هستند، بیشتر است. مزیت دیگر این است که می توان از رسانای فولادی با روکش مس با قطر کوچکتر در کابلهای کواکسیال استفاده کرد. امپدانس بالاتر و قطر کابل کوچکتر را نسبت به ورق های مس با استحکام مشابه مجاز می سازد.نصب و راه اندازی با ورق های فلزی پوشیده از مس به طور کلی به عنوان انجام مشخصات فنی برای یک زمین برقی خوب پذیرفته می شود. به همین دلیل در صورت نگرانی از برق, استفاده از آن توسط شرکتهای صنعتی و آب و برق ترجیح داده می شود.خواص اصلی این نوع ورق فلزی عبارتند از:

 

 • مقاومت خوب در برابر خوردگی
 • استحکام کششی بالاتر از فولاد
 • قابلیت جوشکاری
 • شکل پذیری
 • هدایت حرارتی بالا
 • قابلیت ماشین کاری
 • گرم کاری و سردکاری
 • از این ورق به تعداد دفعات زیادی از آن استفاده می کنند
 • این فلز از لحاظ رسانایی در میان فلزات پس از نقره دارای مقام دوم بوده
 • از لحاظ کاربرد و مصرف پس از آهن و آلومینیوم در مقام سوم قرار دارد.

 

 

کاربردهای ورق مس

اکنون سالها است که مس یکی از فلزاتی است که به طور قابل توجهی در محصولات صنعتی و مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. مس یک فلز قهوه ای مایل به قرمز اصطلاحا قهوه ای سوخته است. این فلز بسیار قابل انعطاف و شکل پذیر، رسانای خوبی برای گرما و در هنگام خالص بودن ، رسانای خوب برق است.

 

آنتن رادیویی

از فولاد مس پوشیده شده گاه به گاه برای ساخت آنتن های رادیویی با دوام استفاده می شود، که در آن هدایت HF تقریبا با یک رسانای مس جامد با قطر یکسان است. اغلب در آنتن هایی با دهانه های طولانی از سیم پشتیبانی نشده مورد استفاده قرار نمی گیرد که برای مقاومت در برابر فشار زیاد، به مقاومت اضافی احتیاج دارد که باعث می شود ورق مس یا سیم آلومینیوم جامد بیش از حد شکسته یا کشیده شود.

 

صنعت برق

بزرگ ترین مصرف کنندگان مس در صنعت برق قرار دارند به این خاطر که مس فلزی ارزان برای انتقال برق است و در مقایسه با سایر هادی ها از استاندارهای خاصی برخوردار می باشد. مقاومت در برابر خوردگی، انعطاف پذیری و قدرت فوق العاده زیاد مس، آن را بعنوان ایمن ترین انتقال دهند برای ساخت سیم ها تبدیل کرده است. از ورق های مس می توان در کابل های برق برای ولتاژهای سطح کم، متوسط و بالا استفاده نمود.سیم فلزی با روکش مس کاربردهایی در زمینه اتصال ، اتصال میله های زمین به سازه های فلزی ، شبکه های مشبک زمین ، پست های ایستگاه های برق و همچنین نقش برق دارد. این سیم همچنین گاهی برای انتقال نیرو استفاده می شود.سیم جوشکاری با روکش مس از زمان رایج شدن تجهیزات جوشکاری سیم متداول شده است.

 

پزشکی

کاربرد دیگر ورق مس در پزشکی استفاده از آن به عنوان عامل ضد انگل های زیستی مانند حشرات و قارچ است. از هشتاد سال پیش کشف شد که جلبک ها نسبت به مس حساس هستند بنابراین مهندسین برای جلوگیری از گسترش جلبک ها در ذخایر آبی از نمک های مس استفاده کردند و توانستند بیماری هایی که از این طریق انتقال پیدا می کند را کنترل کنند.

 

صنایع ساختمانی

یکی از بزرگترین مزیت استفاده از ورق های مس این است که مواد آن بسیار با دوام هست، نصب رول مس یا کویل مس در مناطق آسیب دیده دقیقا همان چیزی هست که مردم به دنبال آن هستند. در آشپزخانه، می توانید از ورق های مسی برای بشقاب استفاده کنید.جای دیگری که استفاده زیاد از ورق های مسی می شود حمام است.از ورق مس می شود برای پوشش دیوار حمام استفاده کرد این چیز غیرمعمولی نیست در خیلی جاها از دیوارهایی با پوشش مس استفاده می شود. مورد جالبی که وجود داره این است که مس وقتی با رطوبت هوا ترکیب می شود رنگ آن تغییر پیدا می کند و به رنگ سبز درمی آید. بسیاری از پیمانکاران و طراحان دوست دارند که از ورق های مس که ورق هایی بادوام هستند در سقف خانه ها استفاده کنند. رول مس یکی از بادوام ترین مواد در بین سقف های فلزی هست و همین طور باعث می شود که خانه از لحاظ مصالح سبک شوند.

 

ورق مس

 

انواع ورق مس

بسته به محصول و نوع استفاده، ضخامت ورق مس تغییر خواهد کرد. اگر می خواهید محصول با ورق مس مناسب, متناسب باشد ، اطلاع از ابعاد ضروری است. در اینجا چند استاندارد ضخامت ورق مس و انواع کاربردهای این نوع ورق ها آورده شده است:

 

ورق های 1 میلی متر

این ورق ها به قدری نازک هستند که می توانید آنها را با دستان خود پاره کنید. از مشت های دست خود استفاده کنید تا شکل های منحصر به فردی به آنها بدهید. این ورق ها در تابلوهای برقی، کاربردهای ساخت و بیشتر در هنر و صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

ورق های 1.4 میلی متر

اگرچه اینها کمی ضخیم تر از ورق های 1 میلی متر هستند ، اما کاربرد آنها کاملا مشابه است. آنها ضخیم تر از فویل های آلومینیومی هستند که برای بسته بندی مواد غذایی از آنها استفاده می کنید.

 

ورق های 5 میلی متر

این ورق ها دارای یک پایان براق و درخشان هستند. می توانید آنها را با استفاده از قیچی برش دهید. از ورق های 5 میلی متر گاهی در پروژه های هنری و صنایع دستی استفاده می شود، اما در درجه اول برای نقش برجسته و برش استفاده می شود.

 

ورق های 8 میلی متر

این ورق ها از نوع ورق های سنگین هستند که در کاربردهای مختلف ساخت و ساز، بهسازی منزل و هنر و صنایع دستی مورد استفاده قرار می گیرد. در مقایسه با ورق های 5 میلی متر که نسبتا نازک تر بودند و نمی توانند شکل خود را حفظ کنند، این نوع ورق مس به گونه ای است که با ارائه فشار و استحکام اضافی ایجاد می شود.

 

ورق 10 میلی متر

ورق های 10 میلی متر به اندازه کافی ضخیم هستند که بدون نیاز به فشار اضافه ، شکل خود را حفظ می کنند. آنها اغلب برای دکوراسیون منازل استفاده می شوند. این ورق ها به دلیل وزنشان سالها جایگاه خود را حفظ می کنند. می توانید آنها را خم کنید تا شکل دلخواه خود را به آن ها ببخشید و انتظار داشته باشید که همانطور که هست بماند.

 

ورق های 16 میلی متر

این ورق در بین سایر انواع دیگر با دوام ترین است; آنها سفت و سخت هستند، به همین دلیل در جواهرات و مجسمه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.  

 

ورق مس

 

انواع مس و آلیاژ های آن

علاوه بر انتخاب ضخامت مناسب ورقهای مس ، باید آلیاژ مناسب مس را نیز در نظر بگیرید.آلیاژهای مس مختلف دارای استحکام کششی، مقاومت در برابر خوردگی ، چگالی ، کارایی و ویژگیهای مختلف دیگر هستند. هنگام جستجوی آلیاژ مس مناسب ، ابتدا باید اهداف ورق را در نظر بگیرید. اگر از آن برای اهداف هنری و صنایع دستی استفاده می کنید، به ورقه ای با حداقل تراکم نیاز دارید تا بتوانید به راحتی برش دهید. با این حال ، هنگامی که استفاده از جواهرات یا گزینه های بهسازی منزل پیش می آید ، یک ورق متراکم تر لازم است. اطمینان حاصل کنید که آلیاژ مس انتخاب شده از استحکام کششی بالایی برخوردار بوده و همچنین در برابر خوردگی مقاوم است.

 

1.مس خالص

 • که حاوی 99.3% و یا بیشتر مس می باشد.

 

2.آلیاژهای با درصد مس بالا

 • دارای درصد مس بین 96% تا 99.3% می باشند
 • و برای دستیابی به خواص ویژه ممکن است نقره نیز افزوده شود.

 

3.برنج ها

 • دارای روی به عنوان عنصر آلیاژی اصلی می­باشند، همچنین عناصر دیگری مانند آهن، آلومینیوم ، نیکل و سیلیسیوم برای بهبود خواص آلیاژ ، افزوده می ­شوند.
 • برنج ها دارای مقاومت به خوردگی و استحکام کششی بالایی هستند.

 

ورق مس

 

تولید ورق مس

ورق های مس پس از ذوب مس در ظرف های مخصوص ساخته می شوند. سپس سازنده با ریختن مس مذاب در قالب مستطیل شکل، شمش ایجاد می کند. از مواد شیمیایی مختلفی برای تمیز کردن شمش استفاده می شود. هنگامی که شمش مسی عاری از ناخالصی ها باشد ، چندین بار درون یک غلتک چرخانده می شود و طبل های نورد نزدیکتر می شوند تا شمش بتواند به ضخامت مورد نظر برسد.

 

 

مصرف مس در صنعت

صنعت ساختمان بزرگترین مصرف کننده آلیاژ مس است. لیست زیر تفکیک مصرف مس در صنعت به صورت سالیانه است:

 • صنعت ساختمان - 47٪
 • محصولات الکترونیکی - 23٪
 • حمل و نقل - 10٪
 • حصولات مصرفی - 11٪
 • ماشین آلات صنعتی - 9٪

مصرف جهانی ورق مسی و آلیاژ مس اکنون بیش از 18 میلیون تن در سال است.

 

لینک های مرتبط :

ورق آلومینیوم

ثبت نظر شما
تلفن پشتیبانی: 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) | همه روزه پاسخگوی شما هستیم.