جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) تماس بگیرید
جستجو
Filters
بستن

پروفیل استیل

پروفیل استیل

پروفیل یکی از انواع آهن آلات می باشد که در صنعت ما به وفور دیده و مورد استفاده قرار می گیرد.در اصل پروفیل مقطعی است که در طول معین به یک شکل است. پروفیل استیل به قطعاتی (مربع شکل یا دایره ای شکل)گفته می شود که با توجه به جنس و استحکام آنها کاربرد بسیاری در صنایع دارد.به آلیاژهایی که پایه آنها از آهن تشکیل شده و کمتر از 2% کربن دارند،استیل یا فولاد میگویند. این محصول در گروه فولادهای ضد زنگ یا استنلس استیل قرار دارد.

 

 

پروفیل استیل چیست

پروفیل استیل محصولاتی از جنس استیل است که به شکلی نورد ، کشیده یا فشار داده شده است که از سطح مقطع یکسانی برخوردار است. یکی از مهمترین کاربرد های پروفیل ها اتصال دو قطعه به یکدیگر است، قوطی و پروفیل ها مرز بین دو وسیله را پر می کنند.سایر محصولات استیل نیز مانند نبشی تسمه و بقیه ی محصولاتی که با پروفیل استیل ساخته می شوند، اسامی شان با توجه به سطح مقطع شان و همچنین انواع محصولات و تشکیل دهنده ی آنان با یکدیگر تفاوت خواهد داشت.

پروفیل مقاطع فلزی کوچکی که در ساده ترین قسمت ها یعنی درب و پنجره دیده می شود.این قطعات دارای شکل های ثابت هستند و در اندازه های استاندارد ساخته می شوند.  

 

پروفیل استیل

 

خواص

کروم موجود در استیل باعث به وجود آمدن یک سطح سخت و یکپارچه در برابر زنگ زدگی می شود. قابلیت ضد زنگ بودن با اضافه کردن درصد بیشتر کروم و همچنین آلیاژهای دیگر نظیر بهبود می یابد. برخی خواص مهم عبارتند از  :

 

 1. مقاوم در برابر خوردگی
 2. ظاهر جذاب
 3. مقاومت در برابر حرارت
 4. به صورت کامل قابل بازیافت
 5. عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی
 6.  به دلیل استفاده فولاد در آن پروفیلی نسبتا گران تر از مابقی پروفیل ها است.

 

 

کاربردهای پروفیل استیل

 • پروفیل های مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده فلزی برای درب و پنجره منازل، کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی و..و استفاده می شود.
 • پروفیل های قوطی مربع و مربع – مستطیل در صنایع خودرو سازی استفاده زیادی دارد
 • از پروفیل های نبشی هم می توان در ساخت چهارچوب درب های بزرگ آهنی و انواع قالب های فلزی در ماشین آلات استفاده کرد.
 • در سازه های صنعتی و تزئینی کاربرد فراوانی دارد.
 • از قوطی های فولادی در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بسیار استفاده می کنند.

 

پروفیل استیل

 

تولید پروفیلهای استیل

در روش مستقیم, پروفیل مورد نظر در کارخانه به صورت مستقیم تولید می شود که این گونه پروفیل در هنگام تولید دارای زاویه و لبه تیز می باشد. البته کیفیت تولید پروفیل استیل به روش مستقیم بسیار بالا است. لبه تیز باعث می شوند که استهلاک بالا رود و در نتیجه کارایی کمتر شود. وقتی پروفیل استیل به روش غیرمستقیم تولید می شود سرعت کار بالا می رود و کارایی نیز بیشتر می شود ولی پروفیل های با کیفیت کمتری نسبت به روش مستقیم تولید می شود. این نوع پروفیل به صورت دایره و مربع می باشد که معمولا به پروفیلی که سطح مقطع آن مربع باشد را قوطی استیل می گویند.

 

پروفیل استیل

 

انواع پروفیل استیل

پروفیل های استیل می توانند مقاطع پیچیده ای داشته باشند و یا مقاطع آن ها ساده بوده و فقط به صورت یک مربع و یا مستطیل و دارای طول و عرض های مختلف و ضخامت های کاربردی باشد.پروفیل استیل که دارای مقاطع مربع و مستطیل است را میتوان در اندازه های متفاوت دید.استفاده از استیل در صنعت های دیگر نیز دیده می شود.

جنس استیل و خاصیت هایی که دارد از جمله ضد زنگ بودن، سختی و مقاومت آن باعث شده که صاحبان این صنایع از این محصول در قسمت های مختلف به جای انواع قدیمی آن که جنس های دیگری دارد و قدیمی شده است به کار گرفته می شود.

پروفایل های استیل به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

 

1.پروفیل استیل باز

می تواند در مقاطع u , z دید که دارای ضخامت های مختلفی می باشد. موارد مصرف این پروفیل ها در صنعت ساختمان است. اضلاع پروفیل به صورت باز از یکدیگر میباشند همچون (تسمه ، میلگرد ….)

 

2.پروفیل استیل بسته

این پروفیل  نیز در مقاطع و ضخامت های مختلف ساخته می شود.اضلاع پروفیل به صورت بسته از یکدیگر میباشند همچون (لوله ، قوطی و….)  

 

 

انواع استاندارد پروفیل استیل

پروفیل هایی که با توجه به استاندارد ساخته می شوند و در مصارف صنعتی کاربرد دارند .

 

پروفیل استیل201

خاصیت ضد زنگ دارد و در ضخامت 1 و 2 میلیمتری موجود است

 

پروفیل استیل304

در صنعت لبنی و فراورده های صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پروفیل استیل316

پروفیل استیل 316 نیز در صنایع غذایی و تولیدات آب معدنی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

قوطی استیل

نوعی از پروفیل استیل وجود دارد که سطح مقطع آن به شکل دایره و یا مربع می باشد، به این نوع پروفیل، قوطی استیل گفته می شود.اگر سطح مقطع دایره باشد محصول به دست آمده لوله است، محصولات استیل از جمله، لوله استیل، میلگرد استیل، ورق استیل، نبشی استیل،پروفیل استیلز، قوطی استیل، تسمه استیل و … بر اساس نوع شکل و کاربرد آن نام گذاری شده است،اما جنس همه آن ها آلیاژ استیل می باشد و نحوه تولید هریک متفاوت است و در برخی موارد تعدادی از مراحل پروسه تولید مشابه یکدیگر می باشد.

ورق استیل مبنای تولید برخی از محصولات می باشد، قوطی، پروفیل و لوله استیل در ابتدا به شکل رول های ورق بوده و طی اقدامات لازم و به وسیله دستگاه های مختلف تبدیل به محصولات مورد نظر می شود.  

 

پروفیل استیل

 

نقاط مشترک و متفاوت پروفیلهای استیل

در مورد همه محصولاتی که تا به حال گفته شود لوله تسمه و پروفیل و همه مواردی که گفته شود که مشترک آنها در واقع جنسی آنها می باشد که همه آنها از جنس آلیاژ استیل می باشند و البته چیزی که در مورد همه این محصولات متفاوت می باشد نحوه ساخت هریک از این محصولات است که متفاوت می باشد. البته بعضی از این محصولات از مرحله ساخت تا چند مرحله بعدی مشابه با یکدیگر هستند اما بعد از مراحلی ساخته شان از یکدیگر جدا می شود و مراحل ساخت متفاوتی را طی می کنند. البته برخی دیگر ازهمان ابتدا مراحل و نوع ساختشان باهم فرق می کند.

 

لینک های مرتبط :

پروفیل گالوانیزه

ثبت نظر شما
تلفن پشتیبانی: 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) | همه روزه پاسخگوی شما هستیم.