جهت مشاوره و خرید تلفنی با شماره : 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) تماس بگیرید
جستجو
Filters
بستن

کابل برق چیست ؟

کابل برق چیست ؟

کابل برق به گروهی  از یک یا چندین سیم که در کنار یکدیگر به هم تنیده و پیچیده شده باشند میگویند که معمولا توسط لایه‌های محافظی از جنس پلاستیک،pvc و..... پوشانده می‌شود.کابل برق شامل هزاران نوع است که هر کدام می تواند کاربردها و عملکردهای مختلفی داشته باشد.

 

کابل برق چیست؟ | کابل برق و روکش ها | سیم برق

 

کاربرد و استفاده های کابل برق

امروزه کابل های برق کاربرد های متنوع و زیادی در صنعت های مختلف دارند؛ از جمله کاربرد های آن در ساختمان سازی،ارتباطات از راه دور،لوازم خانگی ابزار و..... میباشند.

البته براساس مقدار جریان عبوری،طول عمر،ولتاژ و..... کاربرد های هر کابل برق متفاوت است.

 

چند نوع کابل برق و نوع کابرد آنها

انواع کابل به شرح زیر است:

1) کابل ساختمانی

کلیه کابل برق هایی که در ساختمان ها استفاده می شوند، در صورتی که در معرض حرارت و شرایط محیطی نامطلوبی قرار نداشته باشند از کابل برق های NYY و NYMHY استفاده می گردد. این دسته از کابل های برق از هادی افشان یا مفتولی مسی به عنوان عبور دهنده جریان استفاده می کنند و یک لایه عایق و روکش PVC بر روی هادی و سیم های این کابل قرار گرفته است.

 

2) کابل زره دار

کابل برق های زره دار که در اصطلاح به آن ها آرموردار گفته می شود در محیط هایی که در معرض فشار، ضربه، کشش و به طور کلی صدمات مکانیکی و جوندگی توسط حیوانات شب زی قرار دارند استفاده می شوند. سیم های قرار گرفته در این کابل ها با استفاده از ورق های گالوانیزه و یا رشته های فولادی یا آلومینیومی به صورت کامل حفاظت می شوند. این کابل ها از هادی آلومینیومی یا مسی به همراه عایق ها و روکش های گوناگونی اعم از پی وی سی، پلی اتیلن، هالوژن فری و … بسته به شرایط ساخته می شوند.

 

3) کابل سه فاز

کابل برق های سه فاز به کلیه کابل هایی گفته می شود که حداقل از سه رشته سیم در آن ها استفاده شده باشد. این کابل ها در انواع فشار ضعیف، متوسط، قوی و فوق فشار قوی تولید می شوند و به جهت استفاده در اسانسور ها، موتور برق های سه فاز، کابل کشی شهری و بین شهری و … مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها می توانند با هادی آلومینیومی یا مسی، به صورت زره دار و بدون زره با انواع روکش ها و عایق ها تولید شوند.

 

4) کابل تلفن

کابل تلفن به کلیه کابل هایی گفته می شود که در آن حداقل از یک زوج سیم مفتولی استفاده شده باشد. کابل های تلفن با هادی مسی ساخته می شوند که یک لایه فویل آلومینیومی یا مسی به جهت جلوگیری از ورود امواج مزاحم بر روی زوج ها قرار می گیرد. روکش کابل تلفن هایی که در فضاهای داخلی استفاده می شوند معمولا از PVC و روکش مدل هایی که به جهت استفاده در فضاهای خارجی طراحی شده اند از نوع پلی اتیلن PE می باشند. قبل از ساخت فیبر نوری استفاده از کابل های تلفن 100 زوج و 200 زوج بسیار رایج بود.

 

انواع کابل برق | کابل تلفن | کابل سه فاز | کابل زره دار | کابل ساختمانی

 

 

انواع عایق های کابل برق

نوع دیگری از تقسیم بندی کابل برق و کاربرد آن را می توان به نوع و جنس عایق های به کار رفته در آن تعمیم داد. ویژگی هایی مانند سختی، نرمی، دانسیته، مقاومت در برابر اشاعه شعله، دمای نقطه کار محیط، کم دود بودن، کم یا زیاد بودن ضریب دی الکتریک، مقاوم بودن در برابر ساییدگی، روغن و دیگر مواد شیمیایی و فقدان هالوژن می تواند در نوع تعین نوع عایق کابل برق موثر باشد. هر کدام از عایق های کابل برق می توانند چندین ویژگی از ویژگی های نامبرده را همزمان داشته باشند. انواع کابل برق و کاربرد آن از نظر نوع عایق به بیش از ۱۰ نوع تقسیم می شوند که مهم ترین آنها به شرح زیر است:

1) عایق PVC

عایق پی وی سی یکی از رایج ترین عایق ها از نوع ترموپلاستیک و روکش هاست که از 60 درصد کلر تشکیل شده است و دارای خاصیت خود خاموش کنندگی است. پی وی سی از شفافیت کمی برخوردار است اما به دلیل وجود زنجیرهای حجیم پلیمر دارای استحکام و سختی زیادی است. از معایب آن می توان به ایجاد گاز کلر هنگام تماس با آتش اشاره نمود که در صورت تنفس انسان سبب مسمومیت و حتی مرگ فرد خواهد شد.

 

2) عایق PE

پلی اتیلن یک پلیمر ترموپلاستیک است که از اتیلن درست می شود و دارای ویژگی های الکتریکی عالی می باشد که عموماً در کابل های مخابراتی روکش مشکی (Outdoor) مورد استفاده قرار می گیرد. پلی اتیلن بر خلاف پلیمر PVC فاقد خاصیت خود خاموش کنندگی است و بسیار قابل اشتعال است اما بر اثر سوختن دود هالوژنی تولید نمی کند. این پلیمر دارای انعطاف پذیری بالا و مقاومت خوب در برابر اسید ها، بازها، نمک ها و آب. پلی اتیلن دارای دمای کاری 70 درجه سانتی گراد می باشد.

 

3) عایق XLPE

XLPE یا Cross linked poly ethylene همان پلی اتیلن ترموپلاستیک است که پس از انجام فرایندی در اتاق های بخار و پخت آن، پیوند ملکولی ای شکل می گیرد که در اصطلاح به آن کراس لینک شدن می گویند و آن را تبدیل به ترموست می کند. علت این کار بالا بردن انعطاف پذیری و جلوگیری از تغییر شکل آن در حرارت های بالاتر از 70 درجه سانتی گراد نسبت به پلی اتیلن است. XLPE فاقد دود هالوژنی می باشد و مقاومت بیشتری در برابر اسید ها، بازها، نمک ها و آب در مقایسه با پلی اتیلن دارد.

 

4) سیلیکون رابر SIR

سیلیکون ها خواص برجسته ای دارند از جمله تحمل درجه حرارت تا دمای 180 درجه سانتی گراد است. اما در دمای محیط خواص مکانیکی آن تا حدی از سایر مواد مرسوم به ویژه در مقایسه با مواد روکشی پایین تر است.

 

عایق های کابل برق| انواع عایق |سلیکون رابر | pvc

 

 

ثبت نظر شما
تلفن پشتیبانی: 88344718-021 ( 30 خط ویژه ) | همه روزه پاسخگوی شما هستیم.